Kaczyński, Duda, Macierewicz, 31.03.2017

 

19:02

Kaczyński o samorządach: Powstawały maleńkie dyktatury. Skończymy z tym, jeśli TK pozwoli

– Powstały, o czym mówiłem już wielokrotnie, kiedy byliśmy w opozycji, różne maleńkie dyktatury, maleńkie księstewka, prawda, z absolutnymi władcami, czasem większe, czasem także zupełnie małe, wręcz gminne. To zresztą dotyczy też pewnych instytucji, nie tylko samorządu terytorialnego, i trzeba z tym w Polsce spróbować skończyć, zapowiadaliśmy to i teraz będziemy próbować. Jeżeli na przykład Trybunał uzna, że nie można, no to wtedy trudno, ale próbować mamy święty obowiązek. Bardzo wielu Polaków żyje w pewnej opresji z tego powodu i naszym obowiązkiem jest im pomóc – mówił w RMF prezes PiS Jarosław Kaczyński.

18:46

Kaczyński: Gdyby w mediach była równowaga, to po tym co zrobiliśmy notowania byłyby wyższe

– Panie redaktorze, z całą pewnością jest tak, że gdyby w Polsce istniała sytuacja, w której byłaby na przykład równowaga w mediach to przy tym wszystkim, co uczyniliśmy w tej chwili dla społeczeństwa w ciągu tego półtora roku, no to notowania byłyby nieporównanie wyższe, ale mamy do czynienia z taką bardzo daleko idącą korektą medialną postaw społecznych, ocen społecznych… – mówił Jarosław Kaczyński w RMF FM.

18:25

PAD: Jestem zadowolony ze spotkania. Odbyłem także rozmowę w cztery oczy z Macierewiczem

Jak mówił prezydent Andrzej Duda na briefingu po spotkaniu z szefem MON Antonim Macierewiczem:

„Uzyskałem zapewnienie, że wszystkie prace i te związanie z rozwojem i dostosowaniem infrastruktury i te związane z kompletowaniem kadry dowódczej, która to dowództwo ma zasilić, więc kadry oficerskiej, że one trwają w uzgodnieniu z naszymi sojusznikami, są już w tej chwili zgłaszani oficerowie z jednostek – mówię o naszych – którzy będą pełnili służbę w ramach tego tworzonego wielonarodowego dowództwa. W czerwcu – zgodnie z planami – mamy osiągnąć wstępne gotowość do końca roku. Będziemy również zupełnie w pełni przygotowani infrastrukturalnie. W związku z powyższym te przygotowania idą – można powiedzieć – zgodnie z planem i o tym zarówno minister, jak i jego współpracownicy, jak i szef Sztabu Generalnego solennie mnie zapewnili, informując, ile szczegółowo zostało zgłoszonych kandydatów, którzy jako oficerowie będą pełnili tam służbę, zarówno z zagranicy, jak i z naszego kraju. Jest już dowódca naczelny, zgłoszony jeden zastępca z kraju sojuszniczego, także tutaj praca trwa. Nic nie wskazuje na to, żeby miały zaistnieć jakieś istotne opóźnienia”

Jak mówił dalej:

„Druga sprawa to kwestia WOT, także w relacji z wojskami operacyjnymi, stopnia realizacji WOT w stosunku do tego, co było zaplanowane, a więc jaka jest rzeczywistość, przyszłości WOT, jak również sytuacji istniejącej w wojskach operacyjnych, jeżeli chodzi o liczbę oficerów, przenoszonych z wojsk operacyjnych do WOT w ramach wsparcia”

Kolejną kwestią – spotkanie trwało ponad 2 godziny – była modernizacja Polskich Sił Zbrojnych. – Jestem zadowolony z tej odprawy. Odbyłem także rozmowę w cztery oczy z ministrem Macierewiczem. Rozmawialiśmy o kwestii obsady attache w różnych krajach, przede wszystkim w krajach sojuszniczych. Ta sprawa jest realizowana. Jestem z tego zadowolony. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie te stanowiska zostaną wreszcie wypełnione – stwierdził PAD.

– Jestem zadowolony z dzisiejszego spotkania, także z tempa, które minister Kownacki przedstawiał, jeżeli chodzi o plany modernizacji, także jeżeli chodzi o wydatki na cele wojskowe, jakie Polska będzie czyniła – mówił dalej.

PIĄTEK, 31 MARCA 2017

Kaczyński: W tej chwili nie jestem kandydatem na premiera

18:07

Kaczyński: W tej chwili nie jestem kandydatem na premiera

– Jeżeli pani premier tak mówi, to jest jakiś sygnał. natomiast ostateczna decyzja musi być podjęta we właściwym czasie, może po jakimś przeglądzie, po bliższym przyjrzeniu się pewnym sprawom. Wydaje mi się, że pani premier, która jest wstrzemięźliwa w słowach, jeżeli już coś takiego mówi, to pewnie jakieś decyzje będą miały miejsce – stwierdził Jarosław Kaczyński w Popołudniowej rozmowie RMF FM, pytany przez Marcina Zaborskiego, czy nie jest czas na to, aby wymienić najsłabsze ogniwa w rządzie.

Dopytywany o zamianę Beaty Szydło na Jarosława Kaczyńskiego w funkcji szefa rządu, prezes PiS odpowiedział: – Nie wchodzi to w tej chwili w grę. W dalszym perspektywie to trudno cokolwiek przewidzieć. Ale w tej chwili nie jestem kandydatem na premiera.

17:09

Kaczyński: Wybory samorządowe będą na jesieni 2018. Potwierdzam ten termin

Jarosław Kaczyński potwierdza w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, że wybory samorządowe odbędą się jesienią 2018 roku. – Mówiliśmy to od razu, że nie mamy zamiaru zmieniać terminu wyborów, chociaż mieliśmy daleko idące zastrzeżenia i według mnie słuszne, do przebiegu tych poprzednich – podkreśla prezes PiS.

Prezes PiS pytany, czy głośne „nie” Jarosława Gowina ws. dwukadencyjności dla prezydentów i burmistrzów coś zmieniają w planach PiS, odpowiada:

„Nie zmieniają, będziemy rozmawiali. Jesteśmy koalicją, więc różnica zdań jest czymś zupełnie naturalnym. Wiedziałem, że tutaj premier Gowin ma inne zdanie, natomiast nie znaliśmy innego sposobu na coś, co w takim potocznym języku jest określane jako przewietrzenie samorządu”

16:16

Kaczyński: Będę oczekiwał, żeby ekstrawagancja Macierewicza została powstrzymana

– Ja też nie mogę się nadziwić relacjom na linii minister obrony – prezydent. Polityka epistolarna mi nie odpowiada – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jarosław Kaczyński, pytany o współpracę między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem. mówi dalej:

„Ma w sobie [Antoni Macierewicz] wiele takich cech, które mają ludzie bardzo silni, pewnej ekstrawagancji. I rzeczywiście będę oczekiwał, żeby ta ekstrawagancja została ograniczona”

– Natomiast armia na pewno wymagała bardzo daleko idących zmian i sądzę, że nie ma człowieka, który by równie energicznie i konsekwentnie i bez oporów je wcielał, tak jak to robi Antoni Macierewicz – zaznacza Kaczyński.

300polityka.pl

Jarosław Kaczyński dla RMF FM: Będę oczekiwał, żeby ekstrawagancja Macierewicza została powstrzymana

31.03.2017

„Ja też nie mogę się nadziwić relacjom na linii minister obrony – prezydent. Polityka epistolarna mi nie odpowiada” – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jarosław Kaczyński pytany o współpracę między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem. Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodaje: „Będę oczekiwał, żeby ekstrawagancja Macierewicza została powstrzymana”.

"Ja też nie mogę się nadziwić relacjom na linii minister obrony - prezydent. Polityka epistolarna mi nie odpowiada" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jarosław Kaczyński pytany o współpracę między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem. Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodaje: "Będę oczekiwał, żeby ekstrawagancja Macierewicza została powstrzymana".
Jarosław Kaczyński/Darek Delmanowicz /PAP

Jarosław Kaczyński odpowiada w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy ma pełne zaufanie do Antoniego Macierewicza.

Ma w sobie (Antoni Macierewicz – przyp. red.) wiele takich cech, które mają ludzie bardzo silni, pewnej ekstrawagancji. I rzeczywiście będę oczekiwał, żeby ta ekstrawagancja została ograniczona - mówi prezes PiS.

Zaznacza jednak: Natomiast armia na pewno wymagała bardzo daleko idących zmian i sądzę, że nie ma człowieka, który by równie energicznie i konsekwentnie i bez oporów je wcielał, tak jak to robi Antoni Macierewicz.

Zapraszamy na całą rozmowę Marcina Zaborskiego dziś o 18:02 w RMF FM i na RMF24.pl.

„Prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra obrony”

Przypomnijmy, że w połowie marca prezydent Duda wystosował do szefa MON dwa listy, w których domagał się „stosownych działań” ws. obsady stanowisk attache obrony m.in. USA, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz informacji o tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu, które ma koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO na wschodniej flance.

W ubiegłym tygodniu szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra obrony. Zapowiedział, że BBN skieruje w imieniu Andrzeja Dudy zaproszenie do Antoniego Macierewicza, by prezydent mógł z nim „porozmawiać osobiście”. Spotkanie zostało zaplanowane na dziś.
rmf24.pl

 

Kaczyński o współpracy MON i PAD: Nie podoba mi się polityka epistolarna

14:34

Kaczyński o współpracy MON i PAD: Nie podoba mi się polityka epistolarna 

Nie podoba mi się polityka epistolarna, będę o tym rozmawiał z Antonim Macierewiczem. Napięcia są nieuniknione ze względu na fatalny kształt polskiej konstytucji; trzeba z tego wyjść –
 powiedział PAP Jarosław Kaczyński o współpracy na linii MON i prezydenta Dudy.

Jak powiedział też, sprawę wyboru Donalda Tuska na przewodniczączego RE uznaje za „politycznie zamkniętą”.

13:35

Siemoniak o Eurokorpusie: Jest umowa międzynarodowa. Minister Macierewicz nie może pstryknąć i powiedzieć, że Polski nie będzie

– Jesteśmy tu, bo dziś oczy wszystkich zwrócone są na sprawy obronne. W kontekście spotkania Macierewicza z PAD chcemy poruszyć temat decyzji o wycofaniu Polski z Eurokorpusu. 28 marca na jednym z portali społecznościowych zapewnił, że Polska się nie wycofuje z Eurokorpusu. A teraz w mediach, w jednym z portali informacyjnych znalazły się pisma ze Sztabu generalnego, że Polska wycofuje się z ludźmi i sprzętem w ciągu dwóch lat. I że to decyzja Macierewicza. To fatalna decyzja, to decyzja która osłabia obecność Polski w UE. To była nasza specjalność. To my mówiliśmy, ze UE powinna miec filar obronny. To był jeden z priorytetów prezydencji. Podważamy tę politykę, którą prowadziliśmy od lat. Po drugie, Macierewicz wychodzi – nie po raz pierwszy – na osobę, która wprowadza w błąd opinię publiczną i dezinformuje – powiedział w Sejmie Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W jakim trybie ta decyzja została podjęta?

Czy decyzję podjęła Rada Ministrów? W jakim trybie została podjęta? To jest umowa międzynarodowa i to nie jest tak, że minister Macierewicz może pstryknąć i powiedzieć, że nie będzie Polski w Eurokorpusie.

300polityka.pl

Kaczyński surowo o konflikcie Duda – Macierewicz. I wskazuje źródło nieporozumień

tps, PAP, 31.03.2017

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP skomentował ostatnie napięcia na linii prezydent – minister obrony narodowej. Dodał przy tym, z czego te nieporozumienia wynikają.
Polska Agencja Prasowa zapytała prezesa PiS o piątkowe spotkanie prezydenta z szefem MON. Wcześniej Andrzej Duda wystosował do ministra obrony dwa listy, w których domagał się m.in. „stosownych działań” w sprawie obsady stanowisk attache obrony.

- Mnie się bardzo ta sytuacja nie podoba – powiedział Kaczyński. – Będę o tym rozmawiał z ministrem Antonim Macierewiczem. W środę rozmawiałem o tym z prezydentem – dodał.

Konstytucyjna pozycja prezydenta wobec Sił Zbrojnych jest oczywista. Powinien on być informowany i konsultowany, gdy chodzi o ważne decyzje

- podkreślił prezes PiS. Dopytywany, czy nie podoba się mu bardziej działanie szefa MON, czy prezydenta w tej sprawie, odpowiedział: „Nie podoba mi się polityka epistolarna”.

I wskazał, co jego zdaniem jest źródłem nieporozumień na linii Pałac Prezydencki – Ministerstwo Obrony Narodowej.

Napięcia są nieuniknione ze względu na fatalny kształt polskiej konstytucji. Trzeba z tego wyjść, co wymaga politycznej dojrzałości ze wszystkich stron

- przekonywał Kaczyński.

Jak wyglądała wymiana listów?

W połowie marca prezydent Duda wystosował do szefa MON dwa listy, w których domagał się „stosownych działań” ws. obsady stanowisk attache obrony m.in. USA, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz informacji o tworzeniu wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu, które ma koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO na wschodniej flance. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W ubiegłym tygodniu szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami ministra obrony. Zapowiedział, że BBN skieruje w imieniu Andrzeja Dudy zaproszenie do Antoniego Macierewicza, by prezydent mógł z nim „porozmawiać osobiście”. Spotkanie zostało zaplanowane na piątek, 31 marca. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

ZOBACZ TEŻ: Plastikowy koń i czołg-zabawka. Jest i Misiewicz. Tak pracuje minister Macierewicz

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.