Duda, konstytucja, 03.05.2017

 

Duda chce referendum konstytucyjnego

Duda już nie chce być prezydentem wszystkich Polaków

 3 maja 2017

Podczas obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym roku odbędzie się referendum w sprawie obecnie obowiązującej Konstytucji.

Zdaniem prezydenta: – „Polacy mają prawo się wypowiedzieć, czy Konstytucja obowiązująca od 20 lat powinna zostać zmieniona. W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy Konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję”.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Duda realizuje plan Jarosława Kaczyńskiego, który już podczas kampanii wyborczej w 2015 roku nie ukrywał, że PiS będzie zmierzało do zmiany Konstytucji.

koduk24.pl

Prezydent Duda chce referendum w sprawie zmiany konstytucji. Podał też datę

tps, 03.05.2017

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• Prezydent zapowiedział referendum ws. zmiany konstytucji
• Andrzej Duda chce, by głosowanie odbyło się w 2018 roku
• Polska będzie wtedy obchodzić 100-lecie niepodległości
Prezydent mówił o potrzebie zmian podczas centralnych uroczystości związanych ze świętem Konstytucji 3 Maja. – Czas rozpocząć tę debatę. Naród powinien wypowiedzieć się, jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce, które prawa i wolności powinny być mocniej zaakcentowane – powiedział Duda w trakcie obchodów przed Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Dowiedz się więcej:

Czego mają dotyczyć zmiany?

Andrzej Duda nie zgłosił żadnych konkretnych postulatów. W trakcie przemówienia podkreślał jedynie, że to „polski naród powinien się wypowiedzieć” w tej sprawie. – Rzeczypospolita powinna być państwem, gdzie wszyscy są absolutnie wobec prawa równi. Gdzie nie ma żadnych lepszych kast obywateli – mówił prezydent.

Jaki jest powód aktywności Dudy?

Może chodzić o walkę o model prezydencki - dowiedział się polityczny portal 300polityka.pl. Na tym nie koniec, jeszcze w tym miesiącu Duda ma wystąpić jeszcze z kilkoma pomysłami, które pokażą jego ambicje polityczne.

Jakie były pierwsze komentarze po deklaracji prezydenta?

Wojciech Szacki z „Polityki” przypomniał, że według ostatnich badań Polacy nie są zainteresowani zmianą konstytucji. Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” zauważyła z kolei, że w kolejce czeka dziś zupełnie inne referendum – dotyczące reformy oświaty.

Co politycy PiS sądzą o obowiązującej?

Już miesiąc temu prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że obecną ustawę zasadniczą „można śmiało nazwać postkomunistyczną”. Wtórował mu m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który zapowiedział prace nad jej zmianą. Wszystko to działo się w 20. rocznicę uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji.

Kiedy uchwalono aktualną konstytucję?

Zgromadzenie Narodowe – czyli Sejm i Senat – przyjęło nową konstytucję po długiej debacie 2 kwietnia 1997 roku. 25 maja tego samego roku w referendum zagłosowało za nią prawie 53 proc. Polaków.

A teraz zobacz WIDEO: Andrzej Duda ogłasza, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków

Andrzej Duda ogłasza, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków


http://www.gazeta.tv/plej/19,150682,21755754,video.html

 

gazeta.pl

3maj-my się Konstytucji, a nie ustroju „może”

3maj-my się Konstytucji, a nie ustroju „może”

 3 maja 2017

Jarosław Kaczyński w radosnym nastroju w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja, gdy upstrzył kraj jeszcze jednym pomnikiem swego brata Lecha Kaczyńskiego (i Marii Kaczyńskiej) – Lech K. odpowie przed sądem historii jako sprawca katastrofy smoleńskiej – oznajmił, jaki to mamy aktualnie panujący ustrój polityczny w Polsce.

Nie jakiś tam reżim – jak twierdzi przyszły prezydent Francji Emmanuel Macron – ani brak praworządności – jak utrzymuje Komisja Europejska. W kraju wg słów prezesa mamy ustrój „może”. Tak! „W Polsce jest pełna demokracja, może najlepsza ze wszystkich w Europie”. Politolodzy! Wprowadzać do leksykonów ustrój „może” najlepszy ze wszystkich.

Zaniepokojenie ustrojem „może” wyrazili Prezesi Sądów Najwyższych państw Unii Europejskiej. Są „zaniepokojeni ingerencją polskich władz w sądownictwo”. Tak interpretują to „może” Kaczyńskiego: „Ingerencje te, takie jak podważanie konstytucyjności wyboru pierwszej prezes polskiego Sądu Najwyższego oraz planowane zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, jawią się jako zagrożenie dla niezależności Sądu Najwyższego, jak i całego polskiego sądownictwa”.

Powyższe stwierdzenia prezesów sądów pochodzą ze specjalnego oświadczenia. Prezesi twierdzą, iż działania rządu w Warszawie „nie tylko osłabią rządy prawa” w Polsce, ale także „zmniejszą zaufanie do całego wymiaru sprawiedliwości”.

Julia Przyłębska, która została wbrew procedurom wybrana na prezes Trybunału Konstytucyjnego, nazywana powszechnie pseudoprezesem, a trzymając się poetyki Kaczyńskiego prezes „może” Trybunału Konstytucyjnego (z powodu braku profesjonalizmu nie dostała posady ta „może” sędzia w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, mimo że był wakat) powiedziała dla TVP Info: „Czy wszystkie osoby, które podpisały się pod tym apelem, tak świetnie znają polską konstytucję i sytuację w Polsce? Wątpię w to”.

Konstytucja RP jest aktem cywilizowanym, który stoi na straży niezależności władzy sądzenia, taka jest specyfika demokracja: trójpodział władzy. Może – znowu to może – Przyłębska nie przyswoiła klasyka demokracji Monteskiusza.

W Święto Konstytucji 3 Maja nie zawiódł, jak zwykle zresztą, Donald Tusk, który napisał najwartościowszy tweet „3MAJ-MY SIĘ KONSTYTUCJI!”.

Konstytucji nie 3-ma się prezes Kaczyński ani jego pacynki: może-premier Szydło ani może-prezydent Duda. Taką nam fundnęli Polskę – od „moża” do „moża”.

Waldemar Mystkowski

koduj24.pl

Tusk w święto Konstytucji 3 maja nie odmówił sobie komentarza. Jedno zdanie, a jak znaczące

lulu, IAR, 03.05.2017

Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta)

Donald Tusk jest znany z komentarzy zarówno krótkich, jak i pełnych nawiązań do polskiej sytuacji. Nie byłby sobą, gdyby przepuścił taką okazję jak święto Konstytucji 3 maja.

3MAJ-MY SIĘ KONSTYTUCJI!” – taki apel pojawił się rano na Twitterze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Szybko zebrał dużo pozytywnych reakcji.

Tusk – jak zwykle – nie odniósł się bezpośrednio do sytuacji w Polsce, ale można się w nim dopatrzyć politycznych nawiązań. PiS jest oskarżany przez opozycję o łamanie konstytucji, chociażby w sporze o Trybunał Konstytucyjny. Nawet Polska Akademia Nauk – o czym niewiele osób już dziś pamięta - wydała uchwałę dotyczącą łamania konstytucji przez PiS. Z kolei prezydent Andrzej Duda jest krytykowany za to, że nie stoi na straży prawa i demokracji. Ostatnio protestowała w tej sprawie nawet Polonia w Meksyku. Zobacz nagranie >>>

Dla przypomnienia: wcześniej szerokim echem odbiły się inne znaczące wpisy Tuska: chociażby noworoczne życzeniapodziękowania za powitanie w Polsce czy komentarz po zwycięstwie Polaków w konkursie drużynowym w Lahti.

Święto zabronione w PRL-u

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Donald Tusk był ostatnio w Polsce. Został wezwany na świadka w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Czytaj więcej na ten temat >>>

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: „Sto lat!”, inni „Będziesz siedzieć!”

 

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.