MSZ, 04.05.2017

 

Nauczyciele angielskiego sprawdzili głośne oświadczenie MSZ ws. słów Macrona. Efekt?

mako, 04.05.2017

Oświadczenie MSZ

Oświadczenie MSZ (Fot. http://www.msz.gov.pl/en/c/MOBILE/news/mfa_statement_in_connection_with_emmanuel_macron_s_declaration, poprawki – Gazeta.pl)

- Moi maturzyści nie popełniliby takich błędów – mówi nam nauczycielka z Pucka po lekturze oświadczenia, które wyszło z resortu Waszczykowskiego. – Tekst został ewidentnie przetłumaczony przez Google Translatora – dodaje inny anglista.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro zareagowało na krytykę ze strony Emmanuela Macrona, który nazwał Jarosława Kaczyńskiego, Viktora Orbana i Władimira Putina„sojusznikami Marine Le Pen”. Na stronie MSZ pojawiło się oświadczenie w języku angielskim, w którym dział prasowy oznajmił, iż polskie MSZ z uwagą przygląda się francuskim wyborom prezydenckim i z przykrością odnotowało słowa Macrona.

Już na pierwszy rzut oka widać, że w komunikacie roi się od błędów – stylistycznych, gramatycznych, interpunkcyjnych… Poprosiliśmy więc ekspertów o jego sprawdzenie.

MSZ popełnia w oficjalnym piśmie błędy gramatyczne, wprowadza polski szyk zdania w anglojęzycznym tekście i ewidentnie tłumaczy z użyciem Google Translatora

- krytykuje Jacek, wieloletni nauczyciel kilku warszawskich szkół językowych, który poprawił dla nas ten tekst.

Jak zwraca uwagę Paulina Labuda, nauczycielka języka angielskiego w I LO im. Stefana Żeromskiego w Pucku, jest spora szansa, że licealiści na poziomie B2 napisaliby ten komunikat o wiele lepiej.

Moi maturzyści raczej nie popełniliby takich błędów w szyku wyrazów i używaniu przedimków. Nie tłumaczyliby też dosłownie polskich sformułowań, ale zastosowaliby angielskie konstrukcje gramatyczne

- oceniła w rozmowie z portalem Gazeta.pl.

Tekst z ministerstwa pokazaliśmy też native speakerowi z USA.

Lista poprawek od anglistów jest długa. Prezentujemy ją na poniższym gifie:

A TERAZ ZOBACZ: ”Złote myśli” Jana Szyszki. Tylko w jednym wywiadzie dla „Gazety Polskiej” znaleźliśmy ich tak wiele >>>

Matura z matematyki? Były prezydent przyznaje: Poszła dobrze dzięki współpracy z kolegami


http://www.gazeta.tv/plej/19,114927,21763869,video.html

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.