Tusk, Szonert, 29.04.2017

 

Tusk zabiera głos ws. „zdjęcia” w mundurze SS. I nie przebiera w słowach: W głowie się nie mieści

29.04.2017

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk Andrzej Duda i podczas szczytu NATO w Warszawie© Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta Szef Rady Europejskiej Donald Tusk Andrzej Duda i podczas szczytu NATO w Warszawie

• Donald Tusk: „W głowie się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem”
• Tak były premier skomentował fotomontaż w mundurze żołnierza SS
• Fotografię opublikowała konsul honorowa w Ohio Maria Szonert-Binienda

- Postanowiliśmy skłonić prokuraturę do działania. To skandal, który fatalnie wpływa na reputację Polski. W głowie się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem, i to jeszcze honorowym – mówił Donald Tusk, odnosząc się do publikacji konsul honorowej RP w Ohio Marii Szonert-Biniendy. Kilka dni temu na Facebooku Szonert-Binienda zamieściła fotomontaż przedstawiający szefa Rady Europejskiej ubranego w mundur SS. Pełnomocnik Tuska Roman Giertych skierował wniosek do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie zniewagi.

Jak na sprawę fotomontażu zareagowała premier Szydło?

Premier powiedziała na konferencji w Brukseli, że oczekuje szybkiej decyzji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w sprawie konsul honorowej RP Marii Szonert-Biniendy. W piątek Szonert-Binienda na Facebooku oświadczyła, że wstrzymuje się od internetowej aktywności. Kilka godzin później zamieściła kolejny wpis, że „w związku z zaistniałą sytuacją oddaje się do dyspozycji Ministra Spraw Zagranicznych”

 

msn.pl

SOBOTA, 29 KWIETNIA 2017

PDT o Szonert-Biniendzie: W głowie mi się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem i to „honorowym”

17:16

PDT o Szonert-Biniendzie: W głowie mi się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem i to „honorowym”

– Mogę z przykrością stwierdzić, że do tej pory prokuratura nie wykazywała gorliwości, żeby ścigać z urzędu te ewidentne wykroczenia czy przestępstwa, dlatego tym razem postanowiliśmy tak, bo to za moją zgodą, skłonić jednak prokuraturę do działania. To skandal, który będzie kosztował niestety także Polskę, bo to przecież nie urzędnik, ale jednak konsul honorowy i to fatalnie wpływa Polski – i w Stanach Zjednoczonych i tu, w Europie. Tak szczerze powiedziawszy to w głowie mi się nie mieści, że ktoś taki może być konsulem i to jeszcze ten przymiotnik „honorowym” – stwierdził Donald Tusk w rozmowie z TVN24, pytany o prezydencki sondaż Kantar MB, pytany o sprawę Marii Szonert-Biniendy i jej wpisów w internecie.

17:10

PDT o sondażu prezydenckim: Przed nami jeszcze epoka. Ja tak daleko nie patrzę w przyszłość

– Widziałam różne sondaże, ale przed nami epoka jeszcze przecież, nie? Znacie mnie, ja tak daleko nie patrzę w przyszłość. Zdarza się każdemu… [5 pkt. przewaga] – stwierdził Donald Tusk w rozmowie z TVN24, pytany o prezydencki sondaż Kantar MB.

17:02

Szydło o Szonert-Biniendzie: Oczekuję szybkiej decyzji szefa MSZ

– Oczekuję w tej chwili szybkiej decyzji ministra spraw zagranicznych – stwierdziła premier Beata Szydło na briefingu po szczycie RE, pytana o sprawę Marii Szonert-Biniendy i jej wpisów w internecie.

16:58

Szydło o wytycznych ws Brexitu: Polska jest zadowolona, że UE potrafiła pokazać jedność, ale to dopiero początek drogi

– Mogę potwierdzić, że tak, dzisiaj możemy być zadowoleni, Polska jest również zadowolona, że UE potrafiła pokazać jedność, polegającą na tym, że interesy wszystkich państw członkowskich zostały zagwarantowane w tych wytycznych negocjacyjnych, ale to dopiero początek drogi – stwierdziła premier Beata Szydło na briefingu po szczycie RE.

16:33

Szydło: Polska skutecznie wpisała swoje oczekiwania do wytycznych ws Brexitu

– Polska skutecznie wpisała do wytycznych RE wszystkie swoje oczekiwania wobec negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Będziemy przyglądali się, jak wygląda przebiega realizacja tych wytycznych przez UE, którą w naszym imieniu rozpocznie negocjacje. Muszą być one skrupulatnie wpisane do mandatu negocjacyjnego, którego projekt będzie niebawem ogłoszony przez KE i przyjęty przez RE – stwierdziła premier Beata Szydło na briefingu po szczycie RE.

Jak stwierdziła, Brexit jest bezprecedensowym procesem, ale UE musi wyciągnąć z niego wnioski.

Premier podkreśliła, że chcemy dobrych relacji z Wielką Brytanią i tego, żeby przyszły relacje między UE a Wielką Brytanią były oparte na zasadzie partnerstwa i wzajemności.

Priorytetem dla Polski – jak dodała Szydło – są prawa obywateli i kwestie finansowe.

16:30

PDT: Wymagamy gwarancji dla naszych obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii

– Przede wszystkim chcę podkreślić wyjątkową jedność wszystkich 27 liderów ws wytycznych do negocjacji ws Brexitu. Wytyczne te przyjęliśmy natychmiast po rozpoczęciu szczytu, co dobrze wróży na dalszą część negocjacji. Mamy więc wsparcie ze strony 27 państw UE, a także instytucji UE, co daje nam silny mandat do prowadzenia negocjacji – mówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji po szczycie RE. Jak dodał:

„Zanim rozmowy na temat naszych relacji, musimy najpierw osiągnąć odpowiednie postępy, jeżeli chodzi o zagwarantowanie praw naszych obywateli i kwestie granic Irlandii Północnej. Na razie jest zbyt wcześnie, by spekulować kiedy będzie miało miejsce. należy jednak podkreślić, że przywódcy UE będą musieli ocenić, czy poczyniono odpowiednie postępy. Będzie to decyzja jednogłośna, 27 przywódców państw”

– Muszę podkreślić, że wymagamy faktycznych gwarancji dla naszych obywateli, którzy mieszkają czy studiują w Wielkiej Brytanii i to samo odnosi się dla Brytyjczyków – stwierdził Tusk.

13:48

Szczyt UE przyjął jednomyślnie wytyczne ws Brexitu

 - Donald Tusk: szczyt UE-27 przyjął jednomyślnie wytyczne ws. Brexitu

13:24

Szydło: Polska ma trzy cele na tym etapie negocjacji ws Brexitu

– Polska na obecnym etapie negocjacji dot. Brexitu ma trzy cele: zagwarantowanie praw obywateli polskich w Wielkiej Brytanii, rozliczenie finansowe i zbudowanie partnerskich relacji z Londynem już po Brexicie – stwierdziła premier Beata Szydło przed szczytem RE.

– Pierwsza rzecz to zagwarantowanie praw polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii, druga to kwestia rozliczeń finansowych i trzecia – zbudowanie możliwie najbliższych, partnerskich relacji z Wielką Brytanią, kiedy opuści ona już Unię Europejską. Mam nadzieję, że te postulaty, które będą zapisane i przyjęte w dokumencie, zostaną zrealizowane – mówiła premier.

– Mówiąc o przyszłych relacjach i budowaniu UE opartej na jedności i solidarności musimy też wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się i spowodowało wyjście Wielkiej Brytanii z UE – dodała Szydło.

300polityka.pl

Roman Giertych: W imieniu Donalda Tuska zgłoszę do prokuratury wniosek o ściganie Szonert-Biniendy

Maciej Orłowski, Bartosz T. Wieliński, 29 kwietnia 2017

Adwokat Roman Giertych

1 ZDJĘCIE

Adwokat Roman Giertych (Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta)

Mec. Roman Giertych zapowiedział dziś na Facebooku, że w imieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska złoży w prokuraturze wniosek o ściganie konsul honorowej w USA Marii Szonert-Biniendy. Na swoim profilu na Facebooku umieściła ona fotomontaż, który przedstawiał Tuska w mundurze SS.

“Dzisiaj wyślę w imieniu Donalda Tuska do Prokuratury wniosek o ściganie z urzędu konsul, która umieściła jego fotomontaż w mundurze SS” – napisał na swoim oficjalnym koncie na Facebooku Roman Giertych, obecnie pełnomocnik Donalda Tuska w śledztwie przeciw byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

“W ciągu ostatnich kilku miesięcy prokuratura wielokrotnie podejmowała ściganie art. 216 kk w trybie publicznoskargowym – kontynuuje Giertych. – Tak było nawet w przypadku zwykłych okrzyków do posłów podnoszonych przez osoby, które nie sprawowały żadnej funkcji publicznej. Mój Mocodawca pan Donald Tusk uznał, że sprawa jest na tyle bulwersująca, że nie można jej zostawić bez reakcji” – tłumaczy adwokat.

MSZ przeprowadził z Marią Szonert-Biniendą “rozmowę”

Chodzi o fotomontaż, który nowa konsul honorowa w Akron w Ohio Maria Szonert-Binienda (żona prof. Wiesława Biniendy, zwolennika teorii o zamachu w Smoleńsku) umieściła na swoim profilu na Facebooku. Przedstawiał przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS.

1/2 Kierownictwo  przeprowadziło rozmowę z konsul honorową Marią Szonert-Biniendą

2/2 Treści publikowane przez Konsul na jej pryw.kontach w mediach społ. przed otwarciem konsulatu hon. wyrażają jej prywatne poglądy.

Kiedy wpis zaczął się rozchodzić w mediach społecznościowych, politycy opozycji zażądali reakcji od MSZ, którym kieruje Witold Waszczykowski. W piątek wieczorem resort na swoim koncie na Twitterze poinformował jedynie, że przeprowadził z konsul rozmowę. Oraz że „treści publikowane przez Konsul na jej pryw. kontach w mediach społ. przed otwarciem konsulatu hon. wyrażają jej prywatne poglądy” [pisownia oryginalna].

To według MSZ wystarczająca reakcja. Sama Szonert-Binienda napisała na Facebooku: „Szanowni Państwo. W związku z tym że moje stare prywatne wpisy zostały przedstawione w mediach jako moje wypowiedzi w oficjalnej roli Konsula Honorowego RP, zawieszam swoją działalność na FB”. Dostępu do profilu nie zamknęła.

W środku nocy z piątku na sobotę MSZ poinformował, że konsul oddała się do dyspozycji ministra spraw zagranicznych.

Zobacz także: ”Jak jesteś Pigmejem, to nie budź lwa”. Giertych uderza bajką w prezesa PiS?

„Jak jesteś Pigmejem, to nie budź lwa” Giertych uderza bajką w prezesa PiS?


http://www.gazeta.tv/plej/19,155168,21694604,video.html

Żona eksperta Antoniego Macierewicza nową konsul honorową w USA

Akron w północnej części stanu Ohio liczy niespełna 200 tys. mieszkańców. To miejsce nie jest uznawane za główne skupisko amerykańskiej Polonii. Dlaczego właśnie tam Witold Waszczykowski zdecydował się otworzyć kolejny konsulat w USA, skoro Chicago i Waszyngton – gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczne – dzieli od Akron 600-700 km? To przecież niewiele jak na USA.

Odpowiedzią jest nazwisko nowej konsul. To działaczka polonijna Maria Szonert-Binienda. Jej mężem jest prof. Wiesław Binienda, zwolennik teorii o zamachu na polską delegację w Smoleńsku, wykłada inżynierię na uniwersytecie w Akron. Tam też mieszka małżeństwo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maria Szonert-Binienda konsulem honorowym w Ohio

Konsulat w Nowym Jorku nie chciał nominacji dla Szonert-Biniendy

Przeciwko nominacji dla Szonert-Biniendy był konsulat generalny w Nowym Jorku, któremu podlega stan Ohio, oraz ambasada w Waszyngtonie. Powód? Szonert-Binienda została uznana za osobę, która nie będzie łączyć amerykańskiej Polonii, tylko ją dzielić. Żona prof. Biniendy publicznie lansowała teorię, że „zamach w Smoleńsku był potrzebny do zlikwidowania Lecha Kaczyńskiego, przywódcy Europy Środkowo-Wschodniej, który najskuteczniej opierał się ekspansji Rosji na tereny poradzieckie”. Twierdziła też, że zamach przygotowały polskie i rosyjskie służby specjalne.

Drugi argument przeciw jej kandydaturze dotyczył pieniędzy. Konsul honorowy sam finansuje działalność swojego konsulatu. Osoby, które podejmują się tego zadania, na samym początku są pytane, czy są w stanie mu podołać. Z naszych informacji wynika, że w przypadku Szonert-Biniendy polscy dyplomaci mieli co do tego poważne zastrzeżenia.

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.