Kaczynski w Toruniu, 04.02.2017

 

Kaczyński w Toruniu. Było ciepłe powitanie. Rydzyk: Wielkość człowieka liczy się liczbą jego nieprzyjaciół

past, PAP, 04.02.2017

Wykład Jarosława Kaczyńskiego w szkole o. Rydzyka

Wykład Jarosława Kaczyńskiego w szkole o. Rydzyka (Fot. youtube.com/Radio Maryja)

• Prezes PiS był w szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
• Wygłosił prelekcję o wolności gospodarczej i odpowiedzialności biznesu
• Kaczyńskiego, Morawieckiego i innych powitał o. Tadeusz Rydzyk
Jarosław Kaczyński był pierwszym mówcom na konferencji ”Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”. - Trzeba wiedzieć kto jest kto, co jest kto i prawdę trzeba zawsze głosić. W Polsce by tej nadziei, która jest, nie byłoby też, gdyby nie pan prezes Kaczyński – powitał go o. Tadeusz Rydzyk. – Wielkość człowieka liczy się liczbą jego nieprzyjaciół – dodał. Prezes PiS mówił o wolności gospodarczej i odpowiedzialności. Ocenił, że „zagraniczne przedsiębiorstwa nie przestrzegają pewnych reguł prawnych, ale także moralnych”. - Mamy tutaj do czynienia z takimi elementami kolonialnymi, jeżeli chodzi o nasz kraj – powiedział w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej .

Dowiedz się więcej:

Co Jarosław Kaczyński mówił o wolności gospodarczej ostatnich dekad?

- Jeśli spojrzeć na te ostatnie 27 lat, to można powiedzieć, że najpierw mieliśmy do czynienia z taką swobodą, w wielkiej mierze anarchiczną. Taką, która po części była w ogóle nieregulowana i nieobjęta działalnością państwa. Znaczna część tej wybuchającej w końcu lat 80. i 90. działalności gospodarczej początkowo nie była objęta, albo w minimalnym stopniu objęta, ograniczeniami związanymi z podatkami – powiedział Kaczyński w w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w czasie konferencji „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”.

kaczynski

TOK FM

Jarosław Kaczyński w Toruniu o gospodarce: Mamy do czynienia z działaniami kolonialnymi zagranicznych firm

Michał Wilgocki, 04 lutego 2017

- Mamy do czynienia z działaniami kolonialnymi, kiedy przedsiębiorstwa zagraniczne nie przestrzegają reguł prawnych i moralnych, w sposób, który w ich kraju byłby nie do przyjęcia - mówił Jarosław Kaczyński w Toruniu, na konferencji 'Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę' organizowanej przez uczelnię o. Tadeusza Rydzyka

1 ZDJĘCIE

- Mamy do czynienia z działaniami kolonialnymi, kiedy przedsiębiorstwa zagraniczne nie przestrzegają reguł prawnych i moralnych, w sposób, który w ich kraju byłby nie do przyjęcia – mówił Jarosław Kaczyński w Toruniu, na konferencji ‚Odpowiedzialność… (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

- Mamy do czynienia z działaniami kolonialnymi, kiedy przedsiębiorstwa zagraniczne nie przestrzegają reguł prawnych i moralnych, w sposób, który w ich kraju byłby nie do przyjęcia – mówił Jarosław Kaczyński w Toruniu, na konferencji organizowanej przez uczelnię o. Tadeusza Rydzyka.
Konferencję „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę” organizuje Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, a także powołany niedawno do życia Instytut „Pamięć i Tożsamość”. Do Torunia przyjechało wielu ważnych polityków PiS – poza Jarosławem Kaczyńskim także wicepremier Mateusz Morawiecki i przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Byli też członkowie zarządów spółek skarbu państwa prezes Orlenu Wojciech Jasiński czy wiceprezes PZU Andrzej Jaworski. Przyjechał prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

- Dziękujemy panu prezesowi, premierowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu, bez którego tego by nie było. Panie premierze, to nie jest jakieś takie kadzidło z mojej strony, tylko prawda – mówił o. Tadeusz Rydzyk na rozpoczęcie konferencji. – Trzeba wiedzieć, kto jest kto, co jest co, i prawdę głosić. W Polsce tej nadziei, która jest, też by nie było. Panie prezesie, jak biją, atakują siły wraże – warto sobie powiedzieć, że wielkość człowieka liczy się ilością jego nieprzyjaciół – dodawał.

– Motorem napędowym był pan Andrzej Jaworski, wiceprezes PZU, kiedyś poseł. Pan był łącznikiem i udało się zaprosić takich gości. Ale pana prezesa to ja zaprosiłem – mówił o. Rydzyk.

Kaczyński: Najpierw państwo, potem wolność i rynek

Wystąpienie prezesa PiS było transmitowane nie tylko przez Telewizję Trwam, ale także przez TVP Info. Jarosław Kaczyński miał mówić o „odpowiedzialności przedsiębiorców za Polskę”. Ale jak przyznał, doszło do „pewnego nieporozumienia”, i przygotował inny wykład – o wolności gospodarczej.

– Warto zacząć od pewnego porównania: dwóch skrajnych modeli. Model pierwszy to model stalinowski. Pełne zlanie się dyspozycji właścicielskiej i wynikającej z imperium państwa. Całkowita likwidacja własności prywatnej i brak rynku. W tym systemie rynku nie ma, jest tylko państwo ze swoją władzą – mówił Kaczyński. – I z drugiej strony mamy model, który był mniej w życie wcielany niż ten pierwszy, model libertariański. Taki, gdzie rola państwa jest całkowicie ograniczona, wolność gospodarcza pełna, rynek działa w pełni, bez żadnych ograniczeń. Jeśli przyjrzymy się tym dwóm modelom, to łatwo można zauważyć, że występują tam nazwy pewnych instytucji. Państwa, własności i rynku. Wolność gospodarcza to relacja między tymi instytucjami – dodał.

Zdaniem Kaczyńskiego z tych trzech instytucji najważniejsze jest państwo.

– Dam bardzo prosty przykład ze świata zwierząt. Dwa wilki upolowały sarnę. Przybył niedźwiedź, przegonił wilki, zabrał sarnę. Ich prawo własności zostało zakwestionowane. Załóżmy, że to Mandżuria, tam żyją takie wielkie tygrysy. Tygrys mógłby z kolei przybyć i zakwestionować prawo niedźwiedzia. Nie wiadomo, kto by wygrał. Tak byłoby, gdyby nie istniało państwo – opowiadał Kaczyński.

Tłumaczył, że państwo zapewnia bezpieczeństwo, powołuje instytucje i pieniądz – dlatego bez niego wolność gospodarcza nie istnieje.

– Państwo musi dysponować zasobami. Ściągać podatki, składki, daniny publiczne. Wolność doznaje tutaj pewnego ograniczenia, bo część owoców działalności gospodarczej musi zostać przejęta przez państwa. To jest konieczność obiektywna, dyskutowalna tylko w zakresie, jak wielkie podatki mają być i jak mają być ściągane – mówił prezes PiS.

– Jeśli spojrzeć na te ostatnie 27 lat w Polsce, najpierw mieliśmy do czynienia ze swobodą anarchiczną. Taką, która po części była w ogóle nieregulowana, znaczna część tej początkowej działalności gospodarczej w małym stopniu była objęta ograniczeniami związanymi z podatkami. Ten stan w niemałej mierze trwa po dziś dzień, zwłaszcza jeśli chodzi o działalność podmiotów zagranicznych. Mamy do czynienia z działaniami kolonialnymi, kiedy te przedsiębiorstwa nie przestrzegają reguł prawnych i moralnych, w sposób, który w ich kraju byłby nie do przyjęcia – powiedział Kaczyński.

– Ale z czasem mieliśmy do czynienia z dalej idącą regulacją życia gospodarczego. Po roku 2004 doszły daleko idące ograniczenia związane z naszą obecnością w Unii Europejskiej. To stworzyło sytuację, w której pytanie o swobody gospodarcze jest najbardziej aktualne. Odeszliśmy od systemu komunistycznego, przeszliśmy przez swobody anarchiczne, weszliśmy w ograniczenie wolności. Zadanie, które stoi przed nami, przed panem Mateuszem Morawieckim, jest doprowadzić to do stanu racjonalnego – powiedział.

Wykłady polityków PiS

Politycy PiS są częstymi gośćmi na konferencjach i sympozjach organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Niedawno z wykładem na temat „dumy Polaków” gościł tam minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. To właśnie w drodze powrotnej z tej konferencji konwój szefa MON miał wypadek.

Także Kaczyński był już gościem WKSiM – w styczniu ubiegłego roku na sympozjum „Oblicza manipulacji” mówił o „tzw. wojnie polsko-polskiej”.

– Dochodzi do kwestionowania faktu oczywistego, że w Polsce jest demokracja. Kiedy wszystkie instrumenty władzy były w ręku tamtej strony, miała wpływy w sądach, wszystkie samorządy wojewódzkie były opanowane przez tamtą koalicję, to wtedy była demokracja. A kiedy my jesteśmy przy władzy i mamy dużo mniej, to jest dyktatura. To bzdura, ale duża część społeczeństwa w to wierzy – mówił wówczas Kaczyński.

Według „Super Expressu” wejściówki na dzisiejszą konferencję kosztowały 100 zł, a w wersji z obiadem – 150 zł. Na oficjalnej stronie uczelni nie ma jednak potwierdzenia, że wstęp jest biletowany, jest jedynie informacja, że zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie.

jaroslaw

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.