Szydło, 17.01.2017

 

Wielka konferencja Szydło. Premier szykuje przegląd ministerstw i pakiet smogowy

japan, PAP, 17.01.2017

Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło (SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AG)

Beata Szydło spotkała się z dziennikarzami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szefowa rządu na konferencji poruszyła wiele tematów. Podsumowujemy.

 1. Przegląd ministerstw

Beata Szydło na konferencji powiedziała, że od środy, przez dwa tygodnie będzie trwał przegląd resortów. - Będzie dobrą okazją do tego, aby zdać sprawozdanie Polakom z tego, co zostało już zrobione, ale przede wszystkim, żeby powiedzieć, co zostanie zrobione w tym roku – powiedziała szefowa rządu. Na początek premier spotka się z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, Mariuszem Błaszczakiem, szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. - Ministrowie przedstawią propozycje nowych działań, które będą realizowane przez rząd – mówiła.

2. „Nieodpowiedzialna” opozycja

Premier Szydło mówiła na konferencji także o ostatnich wydarzeniach w parlamencie. – Nieodpowiedzialna opozycja w Sejmie nadużyła zaufanie obywateli do polityków, musimy je odbudować – powiedziała Szydło. – Musimy pokazać Polakom, że polskie państwo działa sprawnie, a politycy PiS poważnie traktują sprawy Polaków – dodała.

3. O Trybunale Konstytucyjnym

Premier pytana, jak ocenia obecną sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz czy spodziewa się dalszych protestów, odpowiedziała, że nie dostrzega problemów z TK w tej chwili. - Mogę powiedzieć tak, że od momentu, kiedy udało się już wprowadzić wszystkie te ostatnie uregulowanie prawne, kiedy już Trybunał działa pod nowym kierownictwem, ja nie dostrzegam w tej chwili kłopotów, które pojawiają się w Trybunale – powiedziała Szydło. Dopytywana, czy spodziewa się protestów związanych z TK odpowiedziała: „ja nie jestem od gdybania, ja jestem od zarządzania państwem”.

4. Współpraca z Wielką Brytanią

Na wtorkowej konferencji prasowej szefowa rządu poproszona została o komentarz do „twardego Brexitu”, który według informacji medialnych ma we wtorek zapowiedzieć premier Wielkiej BrytaniiTheresa May. - Będę dziś z uwagą przysłuchiwać się wystąpieniu pani premier Theresy May, która ma poinformować o tym, jaka jest jej wizja Brexitu. Dla nas istotne jest, aby wypracować zasady współpracy między UE a Wielką Brytanią, oparte na partnerstwie, na równych zasadach współistnienia – powiedziała premier Szydło. Dodała, że dla Polski ważne jest też „zagwarantowanie praw dla polskich obywateli”. – Na pewno dla nas wszystkich istotne jest to, by Wielka Brytania i UE ze sobą mogły współpracować – zaznaczyła szefowa rządu.

5. Premier o marihuanie

- Jeśli chodzi o leczniczą marihuanę, myślę, że tutaj ważne jest zdanie ekspertów. To jest ważny temat na pewno, ale też temat trudny, budzący dyskusję. Zawsze w takich sytuacjach bardziej powinno się liczyć się zdanie ekspertów niż polityków. Jeżeli eksperci wskażą takie zalecenia, wówczas debata w Sejmie może się odbywać – powiedziała premier. Sejmowa podkomisja zajmująca się poselskim, złożonym przez klub Kukiz’15, projektem nowelizacji dot. medycznego wykorzystania marihuany, nadal nie zakończyła prac, mimo że komisja zdrowia wyznaczyła ich termin na koniec listopada.

6. Spotkanie z Angelą Merkel

- Na początku lutego będzie gościła w Warszawie pani kanclerz Angela Merkel, która przyjeżdża do Warszawy na moje zaproszenie. O szczegółach wizyty będę państwa informować wtedy, kiedy ta wizyta zostanie już domówiona – powiedziała szefowa rządu we wtorek na konferencji prasowej. Jak dodała, spodziewa się, że z Merkel będzie rozmawiała o tym, co w tej chwili jest najistotniejsze w Europie: Brexicie, migracji, kwestiach bezpieczeństwa i „zmianach, przed którymi stoi Unia Europejska”. – To są te cztery filary rozmowy, która będzie się toczyła między kanclerz Merkel a mną – podkreśliła premier.

7. 500 plus

Na konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu premier była pytana m.in. o ewentualne zmiany w programie 500 plus i czy państwo stać na to, by wypłacać pieniądze bez względu na status finansowy. – Nas stać na 500 plus i ten program bez problemu został zrealizowany w ubiegłym roku. I również są zabezpieczone środki na 500 plus w tym roku w budżecie państwa, mimo że opozycja straszyła i mówiła, że nie stać Polski na to i że na pewno nie uda się spiąć budżetu – odpowiedziała Szydło. - Okazało się, że tak. Można tylko zapytać, gdzie przez osiem lat i w jaki sposób były wydawane publiczne pieniądze, skoro ciągle słyszeliśmy, że nie stać nas na wspieranie rodzin, a okazało się, że nie tylko potrafiliśmy zabezpieczyć te pieniądze w budżecie, ale i budżet jest w doskonałej kondycji – zwróciła uwagę premier. Szydło przypomniała, że w kwietniu jest planowany przegląd programu 500 plus i jego ocena. – Zapewne po tym przeglądzie będziemy wyciągać również wnioski z jego funkcjonowania – dodała.

8. Pakiet antysmogowy

Rząd zajmie się we wtorek rekomendacjami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ws. programu antysmogowego – poinformowała we wtorek premier Beta Szydło. Przyjmiemy harmonogram działań, który konsekwentnie będziemy wcielać w życie – powiedziała premier. - To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie – podkreśliła premier.

 

TOK FM

Rafał Zakrzewski

Strach się bać takiego bezpieczeństwa

17 stycznia 2017

1 ZDJĘCIE

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Premier zapowiedziała przegląd ministerstw. Ministrowie od jutra przez dwa tygodnie mają raportować premier Szydło, co w tym roku zrobią dla suwerena. Wszystko pod hasłem „Rok nowych zadań”. Czyżby „dobra zmiana” wyczerpała już swoje możliwości?
Przez 14 dni premier będzie na konferencjach prasowych składała sprawozdanie z rozmów z szefami resortów. Nic w tym złego, choć unosi się zapaszek PR-u.

Jutro: ministerstwa siłowe, bo „bezpieczeństwo obywateli jest najważniejsze”. Najpierw szef MON Antoni Macierewicz, po nim szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

A mnie od tego, co planują w 2017 roku, bardziej interesuje to, jak panowie tłumaczą się ze swoich zeszłorocznych osiągnięć.

Szef MON:

  • Co z helikopterami dla polskiej armii?
  •  Dlaczego masowo odchodzą oficerowie, w tym kilkunastu najwyższych stopniem generałów?
  •  Jaką dalszą ścieżkę kariery planuje minister dla Bartłomieja Misiewicza?
  • Czy Wojskowa Obrona Terytorialna – oczko w głowie ministra – nie zostanie użyta przeciw tej części suwerena, któremu PiS nie odpowiada?

Poprzedni rok szefa MSWiA trudno zaliczyć do udanych:

  •  Zamieszanie z mianowaniem komendanta głównego policji.
  •  Szkodliwe czystki w BOR.
  •  Żenujące komentarze ministra po zamachu w Nicei, że „to konsekwencja polityki multi-kulti, polityki poprawności politycznej”, a jedyne, co zrobiono w Europie po wcześniejszych zamachach, to „marsze i malowanie kwiatków na chodnikach (…) kredkami w kolorach tęczy!”.

Wydarzenia w Ełku połączył z niezadowoleniem opozycji z przegranych wyborów i oskarżył ją o „polityczną wściekliznę”. Sam lekceważył nienawistne emocje rodaków.

Niestety nastroje wrogie wobec obcych i uchodźców buzują, a obowiązkiem szefa MSWiA jest zapobieganie takim wydarzeniom jak to w Ełku, a nie ich podsycanie.

Ostatnio Błaszczak błysnął groźbami postawienia przed sądem posłów opozycji protestujących w Sejmie.

Nie liczę, że premier skorzysta z tej ściągi i że doczekamy się jakiejkolwiek odpowiedzi.

Gdy jako obywatel patrzę na dokonania obu ministrów od bezpieczeństwa, to poczucie bezpieczeństwa właśnie mnie opuszcza.

strach

wyborcza.pl

Zarząd KOD wzywa Kijowskiego do ustąpienia

Michał Wilgocki, 17 stycznia 2017

Mateusz Kijowski

5 ZDJĘĆ

Mateusz Kijowski (Mateusz Kijowski (fot. Sławomir Kamiński/AG))

Po dwóch dniach burzliwych obrad członkowie zarządu KOD podjęli uchwałę, w której wzywają Mateusza Kijowskiego do ustąpienia. Do dymisji podał się skarbnik, Piotr Chabora.
Miejsce Chabory zajął Krzysztof Łoziński, pomysłodawca powołania Komitetu Obrony Demokracji. Łoziński, który został też członkiem zarządu, ma przygotować „program naprawczy” spraw księgowych w stowarzyszeniu.

Zarząd KOD podjął też uchwałę „wyrażającą brak zaufania do Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego zarządu”.

Oprócz tego w komunikacie KOD czytamy, że do 16 stycznia firma MKM Studio, należąca do Kijowskiego i jego żony nie zwróciła pieniędzy, które dostała za faktury za usługi informatyczne. Na początku stycznia „Rzeczpospolita” i Onet informowały, że firma Kijowskiego dostała od KOD ponad 90 tys. zł za obsługę strony internetowej. Po kilkunastu dniach okazało się, że faktur było więcej. Kijowski zarzekał się jednak na łamach „Rz”, że dwie ostatnie faktury na 30 tys. zł zostały wystawione przez pomyłkę i zwrócone.

KOD rozwiązał również umowę z obsługującym go biurem rachunkowym. „Trzech członków zarządu zobowiązało się do znalezienia nowego biura rachunkowego oraz przestawienia co najmniej trzech ofert współpracy z biurem audytorskim, a następnie wyboru biura audytorskiego, które przeprowadzi audyt księgowo-finansowy Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji” – czytamy w komunikacie.

Jak dowiaduje się „Wyborcza”, na spotkaniu zarządu, które trwało wczoraj od godz. 18 do godz. 3 w nocy, a także dziś przez kilka godzin, padł pomysł, żeby nowym szefem KOD został Krzysztof Łoziński. Kijowski odmówił jednak ustąpienia ze stanowiska. Miał stwierdzić, że do czasu wyborów w KOD powstrzymuje się od pełnienia funkcji, ale formalnie nie ustąpi. W TVN24 oświadczył, że nie zamierza na razie komentować oświadczenia zarządu. Telefonów od „Wyborczej” nie odbierał. Wybory w KOD mają odbyć się w marcu, ale część zarządu chce, żeby nie organizować ich, dopóki zapowiadany audyt się nie zakończy.

- Teraz wszystko w rękach Mateusza, który musi stanąć w prawdzie i odpowiedzieć na pytania na temat pieniędzy, których nie zwrócił – mówi „Wyborczej” jeden z uczestników spotkania.

W zarządzie KOD Kijowskiemu został już tylko jeden sojusznik – Krzysztof Król. Pozostali domagają się jego rezygnacji.

zarzad-kod-2

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.