Macierewicz, 06.12.2016

 

Prokuratura zdecydowała w sprawie Misiewicza. Jego reakcja? Obiecuje jedną rzecz „dla Polski”

dafa, PAP, 06.12.2016

Bartłomiej Misiewicz i Antoni Macierewicz na posiedzeniu Komisji Obrony

Bartłomiej Misiewicz i Antoni Macierewicz na posiedzeniu Komisji Obrony (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• Prokuratura: Misiewicz nie korumpował radnych. Śledztwo umorzone
• Wcześniej „Newsweek” pisał, że obiecywał on państwowe posady
• Zadowolony z decyzji prokuratury b. rzecznik MON obiecał pracę „dla Polski”

Śledztwo w sprawie doradcy Antoniego Macierewicza umorzyła Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim. Jak poinformował PAP prokurator Witold Błaszczyk postępowania nie będzie, bo śledczy nie znaleźli znamion czynu zabronionego. Prokuratura wzięła pod lupę działalność Misiewicza pod koniec października, po artykule jaki ukazał się w „Newsweeku”. Według tygodnika polityk miał obiecywać radnym PO w Bełchatowie posady w państwowych spółkach jeżeli przystąpią do koalicji z PiS.

Dowiedz się więcej:

Jak zareagował Misiewicz?

- Dziękuję wszystkim, którzy nie dali się nabrać na tę próbę zdyskr. mnie. To motyw. do jeszcze cięższej pracy dla PL – napisał na Twitterze Bartłomiej Misiewicz i podał link do informacji o decyzji prokuratury ze strony Radia Maryja.

Kim jest Bartłomiej Misiewicz?

Bartłomiej Misiewicz jako 20-latek, tuż po katastrofie smoleńskiej, wstąpił do PiS. Od początku współpracował z Antonim Macierewiczem. Już dwa lata później był członkiem Rady Politycznej tej partii. Kiedy PiS objął rządy w 2015 r., został rzecznikiem MON, szefem gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza oraz pełnomocnikiem ds. Centrum Eksperckiego kontrwywiadu NATO. Dziennikarze wytykali mu wówczas, że pracował jedynie w aptece, a także podnosili kwestię jego wykształcenia, na co odpowiadał, że jego awans był „oparty na dziewięcioletniej pracy, a tym samym zdobytej wiedzy i nabraniu kompetencji”.

Jakie funkcje pełnił Bartłomiej Misiewicz?

We wrześniu 26-latek – bez wymaganego na takim stanowisku wyższego wykształcenia – został członkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W statucie PGZ dokonano zmian. Był też w radzie nadzorczej ENERGI Ciepło Ostrołęka (zrezygnował po medialnej krytyce). Po publikacji „Newsweeka” wystąpił o zawieszenie funkcji w MON. Jego prośba została spełniona. Zrezygnował też z rady nadzorczej PGZ. Od połowy października wrócił do MON. W gabinecie politycznym ministra ma zajmować się „analizą dezinformacji medialnych wymierzonych w bezpieczeństwo państwa”. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

A TERAZ ZOBACZ: Rok temu byście w to nie uwierzyli. Absurdy PiS-u

prokuratura

gazeta.pl

Dziennikarze pytają Macierewicza o zamieszanie z rządowym lotem. A on znów swoje

OK, lulu, PAP, 06.12.2016

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

• Dezinformacją nazwał Macierewicz doniesienia o bałaganie z rządowym lotem
• Media opisywały, że w samolocie z Londynu próbowano upchnąć za dużo osób
• Szef MON często zarzuca dezinformacje. Ma od tego stanowisko w resorcie

- Nie było żadnego zamieszania z powrotnym lotem premier Beaty Szydło i polskiej delegacji z Londynu – przekonywał dziś minister obrony Antoni Macierewicz. – To rzeczywiście nie tylko nieporozumienie, ale to bardzo intensywnie, znakomicie, perfekcyjnie i z dużą znajomością mediów robiona dezinformacja - podkreślał szef MON, który zarzucił dziennikarzom, że bagatelizują rzeczywiste zagrożenia, „a gdy go nie ma, robią z niego przedstawienie”. - Oba samoloty były absolutnie sprawne, rzecz polegała tylko na tym, kto w którym samolocie będzie siedział - skwitował.

Dowiedz się więcej:

Co wydarzyło się podczas powrotu delegacji z Londynu do Warszawy?

Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Zbigniew Parafianowicz opisał chaos, jaki zapanował w trakcie powrotu rządowej delegacji z Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu. Jak twierdzi, wszystkich pasażerów usiłowano ulokować w samolocie embraer, mimo, że początkowo była mowa o powrocie także wojskową casą. Brakowało miejsc. Na pokładzie znaleźli się najważniejsi ludzie w państwie: m.in. premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSW Mariusz Błaszczak. Zirytowana miała być także obsługa i kapitan, który miał poinformować, że „nie poleci, dopóki problem nie zostanie rozwiązany”. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak zamieszanie wokół powrotu delegacji oceniają politycy?

Politycy PO twierdzą, że doszło do złamania instrukcji HEAD, zgodnie z którą ”na pokładzie tego samego statku powietrznego nie mogą przebywać w czasie lotu jednocześnie Prezes Rady Ministrów i pierwszy Wiceprezes Rady Ministrów”. Beata Kempa w odpowiedzi na zarzuty opozycji powiedziała, że lot odbył się zgodnie z „cywilną” instrukcją HEAD, która, jak doprecyzował rzecznik rządu Rafał Bochenek, „jest tajna”. Eksperci przekonują jednak, że nie ma czegoś takiego jak instrukcja cywilna. - Jest tylko jedna instrukcja HEAD-owska. I to jest poza sporem - tłumaczył w rozmowie z DGP gen. Czesław Mroczek, były wiceszef MON.

Co mówi twórca instrukcji HEAD?

Szef zespołu tworzącego procedury HEAD, Tomasz Siemoniak, w rozmowie z nami skomentował, że rządowy lot nie odbywał się w zgodzie z tą instrukcją. Jego zdaniem zostały złamane także „zasady zdrowego rozsądku”. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Macierewicz tropi „dezinformacje” medialne

Antoni Macierewicz lubi zarzucać dziennikarzom dezinformacje. W MON polecił nawet analizować je swojemu człowiekowi, Bartłomiejowi Misiewiczowi. CZYTAJ WIĘCEJ >>> Tymczasem to jemu zarzucano niedawno podawanie fałszywych informacji ws. rzekomej sprzedaży mistrali za dolara. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 dziennikarze

gazeta.pl

MON stworzył laurkę dla Macierewicza. A gdyby tak stworzyć listę zasług wszystkich ministrów… Zrobiliśmy to

Katarzyna Zuchowicz
06.12.2016
MON tłumaczy na swojej stronie osiągnięcia min. Antoniego Macierewicza.
MON tłumaczy na swojej stronie osiągnięcia min. Antoniego Macierewicza. • Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Ministerstwo Obrony Narodowej mocno wzięło do serca dezinformację, która – jak twierdzi – wymierzona jest w urząd, a tym samym w bezpieczeństwo państwa. Dlatego opublikowało – uwaga – 11 najważniejszych i najprawdziwszych osiągnięć ministra Macierewicza. Prawdziwa laurka. Ciekawe, jak wyglądałaby w wykonaniu innych ministrów. Zalewska ratuje szkoły, Jurgiel rolnictwo, a Szyszko Puszczę Białowieską… „Zostałem magistrem” – mógłby napisać minister Adamczyk.

MON przygotował specjalne wyjaśnienie, które zostało zamieszczone na stronie internetowej resortu. Koniec z dezinformacją. Zamieszanie wokół Mistrali, dronów, czy apelu smoleńskiego, nie ma tu znaczenia. Teraz widać czarno na białym, jakie w ciągu ostatniego roku były osiągnięcia MON i nikt nie ma prawa się przyczepić, że jest inaczej.

Można tylko przypuszczać, że stoi za nim Bartłomiej Misiewicz, wrócił przecież do MON właśnie w takim celu – jako specjalista ds. analizy dezinformacji medialnych wymierzonych w bezpieczeństwo państwa.

Wyjaśnienie do 
Przez rok @Macierewicz_A dokonał wielu zmian wpływających na bezp.państwa
czytaj: 
http://tiny.pl/gcvgp

.@TomaszSiemoniak: Każda minuta funkcjonowania A. .a na stanowisku ministra obrony narodowej to szkoda dla Polski.

Wyjaśnienie liczy 11 szczegółowych punktów plus jeden – można uznać – extra, który nie zakwalifikował się do ogólnej punktacji. Znajduje się na samym końcu, został napisany wyboldowaną czcionką i mówi o tym, że „szef MON Antoni Macierewicz to pierwszy minister, który zrealizował w pełni Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP”.

Fot. Screen/mon.gov.pl

Pozostałe osiągnięcia to m.in. szczyt NATO w Warszawie, Wojska Obrony Terytorialnej, ćwiczenia „ANAKONDA”. MON chwali się też stworzeniem większych możliwości awansu dla oficerów i podoficerów, podwyżkami dla żołnierzy i pracowników wojska (z zaznaczeniem, że były zamrożone przez 8 lat), mianowaniem 21 nowych generałów. „Skierowano do prokuratury kilkaset zawiadomień o przestępstwie na szkodę bezpieczeństwa państwa i SZ RP, w tym korupcyjnych i związanych z działaniem na rzecz obcych służb specjalnych” – czytamy.

Jaką laurkę mogłyby stworzyć inne resorty?

Sukces jak Jan Szyszko

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Minister środowiska mógłby, na przykład, napisać, że ochronił Puszczę Białowieską przed gradacją kornika i w tym celu wykazał się ogromną konsekwencją godną urzędnika państwowego. Wbrew oburzeniu połowy Polski z organizacjami przyrodniczymi na czele i skardze złożonej do KE, nakazał wycinkę tysięcy drzew, nie tolerując sprzeciwu. Na przykład odwołał 32 z 39 członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody, której pomysł bardzo się nie podobał.

Minister Szyszko zasłużył się też tym, że jego resort rozsławił Puszczę Białowieską na cały świat, ba, zaprosił nawet dociekliwych dziennikarzy z Wielkiej Brytanii czy Francji, by przyjechali do Polski i na własne oczy zobaczyli puszczę.

Dzięki jego decyzjom, Rada Europy nie przyznała Białowieskiemu Parkowi Narodowemu prestiżowego Europejskiego Dyplomu Obszarów Chronionych. Ale nic to. Teraz Polska będzie organizatorem 24. szczytu klimatycznego ONZ. A nawet, jak wymyślił, będzie eksportować żubry do Europy. Jeśli się uda, to dopiero będzie osiągnięcie.

Zasługi jak Anna Zalewska

Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Cofnięcie 6-latków do przedszkoli i wydłużenie im dzieciństwa – to pierwsze zasługi minister edukacji. Kosztem 3-latków, które do przedszkoli się nie dostały i nerwów matek, którzy mają problem z powrotem do pracy. Ale nie przesadzajmy, dziecko dłużej będzie z rodzicem – same korzyści.

Kolejne zasługi? Sentymentalny powrót do czasów zamierzchłych. Dzięki MEN dzieci wreszcie zrozumieją, co rodzice mieli na myśli, gdy opowiadali „Jak byłem w VIII klasie…”. Zaprowadzenie porządku w szkołach, koniec swobody nauczycieli i rozpasania uczniów, teraz czas na większą integrację młodszych ze starszymi. Odbudowa wielkich szkolnych molochów, tłok, ścisk, ale za to likwidacja przemocy i wszelkiego zła, których siedliskiem były gimnazja.

Wreszcie kształtowanie nowej postawy dzieci i młodzieży. Historia, patriotyzm i wartości narodowe. Znajomość „Pana Tadeusza” i innych dzieł polskiej literatury od najmłodszych lat. Dzięki nim tylko wzmocnią się kolejne pokolenia.

Autostrady jak Andrzej Adamczyk

Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Drogi i autostrady – tylko za polskie pieniądze i służące Polakom, żeby nie było jak z autostradami A2- A4, które – jak głosi teoria spiskowa w rządzie – miały być zbudowane w interesie Niemiec i Rosji, a nie Polski. Zasługą resortu infrastruktury jest też fakt, że nie musimy denerwować się o rozkład jazdy pociągów, bo inwestycji na kolei raczej za bardzo nie widać.

Inne? Mieszkania 500+ ( choć tu podobno jest konflikt z min. Morawieckim), na które jednak nie wszystkich będzie stać. Powrót poczty do małych miejscowości, odbudowanie placówek w każdym zakątku kraju. – Wracamy do normalności, odbudowujemy znaczenie narodowego operatora, jakim jest Poczta Polska, odbudowujemy etos pocztowca, służby zaufania, zaangażowania, odpowiedzialności – to słowa ministra Adamczyka.

Największym osiągnięciem ministra jest jednak chyba fakt, że zupełnie niedawno, w wieku 55 lat, został magistrem, o czym pisaliśmy tutaj.

Wielka dyplomacja jak Witold Waszczykowski

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Nie wpuścił uchodźców do Polski, dzielnie powstrzymywał atak Komisji Weneckiej na Polskę, wyrzucił lubianą i popularną konsul w Nowym Jorku, a także szereg innych dyplomatów. On sam zresztą promuje Polskę, jak mało kto.

Nie wie, kto jest szefem MSZ Niemiec, dowiaduje się o tym od dziennikarza, nie potrafił odpowiedzieć na pytania o Brexit, zalicza gafy i wpadki, mało dyplomatyczne wypowiedzi i słowa. A jednak trzyma na barach nieustanne ataki na Polskę i polską rację stanu. Ostatnio zdymisjonował nawet swojego zastępcę, wiceministra Roberta Graya, o którym spekulowano, że był amerykańskim agentem.

Polska wolna od…

Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Zasługi innych nie są mniejsze. Kultura narodowa w wykonaniu ministra Glińskiego, zatrzymanie ziemi w rękach rolników w wykonaniu ministra Jurgiela, czuwanie nad bezpieczeństwem narodu, o dokonaniach ministra Radziwiłła nie wspominając. Polska wolna od in vitro, aborcji, medycznej marihuany, młodzieży łykającej tabletki dzień po…

Lista chyba byłaby dłuższa niż ta Macierewicza.

mon

naTemat.pl

Wyjaśnienie MON

05, XII, 2016

W związku z dezinformacją wymierzoną w Ministerstwo Obrony Narodowej, a tym samym w bezpieczeństwo państwa informujemy, że przez rok urzędowania minister Antoni Macierewicz dokonał wielu zmian skutkujących zarówno poprawą sytuacji polskich żołnierzy, jak też przekładających się na wzrost bezpieczeństwa państwa, m.in.:
zdjęcie - Wyjaśnienie MON
 1. przygotowano i przeprowadzono szczyt państw NATO w Warszawie, który stał się ogromnym sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, logistycznym, jak i politycznym. Podczas lipcowych obrad przywódców najważniejszych państw świata podjęto historyczną decyzję o stacjonowaniu wojsk sojuszniczych na terenie krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Polska stała się tym samym pełnoprawnym członkiem NATO, nie tylko z nazwy. Zawarto też porozumienie z USA o stacjonowaniu w Polsce ciężkiej brygady pancernej i jednostki lotniczej. W sumie w Polsce będzie stacjonować 7 tysięcy żołnierzy USA i NATO;
 2. utworzono Wojska Obrony Terytorialnej, które stanowić będą piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (według danych sondażowych blisko 50% Polaków chce powstania Wojsk Obrony Terytorialnej, a resort obrony odnotował już ponad 10 tysięcy gotowych do wstąpienia do obrony terytorialnej). Środki wydane na sprzęt i uzbrojenie dla WOT wydatnie podniosą wartość bojową całej polskiej armii;
 3. ogromnym sukcesem było międzynarodowe ćwiczenie pk. „ANAKONDA”, w którym wzięło udział ponad 30 000 żołnierzy, w tym ok. 14 000 żołnierzy amerykańskich. W ramach przegrupowania 2 tys. żołnierzy przeprowadziło pod Toruniem, największy od czasów II wojny światowej, polsko-amerykańsko-brytyjski desant na terenie Europy;
 4. zniesiono limity dotychczasowego ograniczenia czasowego (do 12 lat) wymiaru służby szeregowych zawodowych, dzięki czemu armia będzie mogła nadal korzystać z ich doświadczenia i umiejętności;
 5. w korpusie oficerów i podoficerów z zadowoleniem zniesiono obowiązujące do tej pory limity awansowe. Przez lata ograniczenia te blokowały możliwość rozwijania się i zajmowania wyższych stanowisk, zwłaszcza oficerom młodszym i podoficerom, posiadającym unikatowe kwalifikacje;
 6. poprawiła się sytuacja osób zatrudnionych w resorcie obrony (podwyżki dla żołnierzy i dla pracowników wojska, których uposażenia były zamrożone od 8 lat);
 7. zapoczątkowano reformę wyższego szkolnictwa wojskowego, powołano Akademię Sztuki Wojennej i nowe kierownictwo szkół oficerskich we Wrocławiu i w Dęblinie;
 8. mianowano 21 nowych generałów, a większość zasadniczych jednostek wojskowych otrzymało nowych dowódców;
 9. w pełni zrealizowano przewidziany na bieżący rok plan modernizacji polskiej armii, w tym utrzymanie budżetu na poziomie 2% PKB, liczonych według metodologii natowskiej (w okresie rządu PO i PSL poziom finansowania potrzeb obronnych zawierał się w przedziale 1,69 proc. do 1,93 proc. PKB). Zakupiono armatohaubice, moździerze, systemy rakietowe krótkiego zasięgu. Zakupiono samoloty dla VIP-ów, czego nie potrafiono dokonać przez ostatnie 8 lat. Wystąpiono do USA z zamówieniem na system obrony rakietowej „Patriot” i rozpisano przetarg na śmigłowce dla sił specjalnych oraz do zwalczania zagrożeń na morzu;
 10. dokonano Strategicznego Przeglądu Obronnego; przygotowano jednolity system kierowania armią. Do końca roku MON przyśle Rządowi RP projekt ustawy o nowym systemie dowodzenia i kierowania SZ RP, zastępując dysfunkcjonalną strukturę stworzoną przez PO i Bronisława Komorowskiego;
 11. skierowano do prokuratury kilkaset zawiadomień o przestępstwie na szkodę bezpieczeństwa państwa i SZ RP, w tym korupcyjnych i związanych z działaniem na rzecz obcych służb specjalnych.

Szef MON Antoni Macierewicz to pierwszy minister, który zrealizował w pełni Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

 

Więcej:  Podsumowanie roku urzędowania ministra Macierewicza

 

Katarzyna Jakubowska
cz.p.o. rzecznika prasowego MON

 

mon.gov.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.