Sikorski Kaczyński, 11.12.2016 – ole

 

Czy Kaczyński przeprosi za mówienie nieprawdy o Sikorskim? Mecenas Dubois: Liczę na to, że zachowa się racjonalnie

Anna Dryjańska
11.12.2016
Zdaniem mec. Jacka Dubois poseł Jarosław Kaczyński świadomie mówi nieprawdę nt. Sikorskiego.
Zdaniem mec. Jacka Dubois poseł Jarosław Kaczyński świadomie mówi nieprawdę nt. Sikorskiego. • fot. Przemek Wierzchowski

Radosław Sikorski poinformował o tym, że pozwał Jarosława Kaczyńskiego za stwierdzenie, jakoby dopuścił się zdrady dyplomatycznej cofając notę obejmującą eksterytorialnością miejsce katastrofy smoleńskiej. Pełnomocnik Sikorskiego, mec. Jacek Dubois, mówi w rozmowie z naTemat, że nie było ani noty, ani jej cofnięcia, a poseł Kaczyński świadomie mówi nieprawdę.

Czy Radosław Sikorski cofnął notę dyplomatyczną ws. eksterytorialności miejsca katastrofy smoleńskiej?

Mecenas Jacek Dubois: Nie. Nie było takiej noty. Cała historia jest wyimaginowana od początku, do końca.

Czyli poseł Kaczyński utrzymuje, że ówczesny minister spraw zagranicznych cofnął dokument, którego nigdy nie było?

Tak. Pan Jarosław Kaczyński świadomie mówi nieprawdę o Radosławie Sikorskim i narusza w ten sposób jego dobra osobiste.

A co z wolnością słowa?

Wolność słowa nie polega na wolności do mówienia nieprawdy. Można się różnić w ocenie danego faktu, ale nie można mówić nieprawdy na czyjś temat.

Skąd ta pewność, że Jarosław Kaczyński świadomie rozpowszechnia nieprawdę?

Bo był obecny na posiedzeniu Sejmu, podczas którego sprawa została wyjaśniona. O wyjaśnienia wystąpiła zresztą posłanka jego partii, Jolanta Szczypińska. Jarosław Kaczyński wie, że to co zarzuca mojemu klientowi jest nieprawdą. Co więcej prezes PiS twierdzi, że mój klient popełnił przestępstwo, bo zdrada dyplomatyczna jest przestępstwem. A przecież Jarosław Kaczyński ma wykształcenie prawnicze i dobrze wie o tym, że nie można tak robić ze względu na domniemanie niewinności.

Jeśli tak się sprawy mają, to dlaczego nie powie pan po prostu, że Jarosław Kaczyński kłamie? Zamiast tego używa pan określenia „mówienie nieprawdy”.

Jak większość prawników staram się być wstrzemięźliwy, stąd mniej zdecydowany język niż ten, którym posługują się np. publicyści czy politycy.

Jak pan myśli, kiedy dojdzie do pierwszej rozprawy Sikorski – Kaczyński?

Mam nadzieję, że do niej nie dojdzie.

Jak to?

Pozwany może ustosunkować się do pozwu i pójść na ugodę zanim sprawa trafi na wokandę. Jarosław Kaczyński może po prostu przeprosić za mówienie nieprawdy i sprawy nie będzie.

Myśli pan, że to prawdopodobne?

Nie chcę oceniać prawdopodobieństwa. Mówię tylko, że Jarosław Kaczyński ma taką możliwość.

mec-dubois

naTemat.pl

michal-protaziuk

Sikorski pozywa Kaczyńskiego za Smoleńsk. Chce, żeby poseł PiS przeprosił go na własny koszt, ale to nie koniec żądań

Mateusz Albin
11.12.2016
Radosław Sikorski pozywa Jarosława Kaczyńskiego.
Radosław Sikorski pozywa Jarosława Kaczyńskiego. • Fot. Sławomir Kamiński, Łukasz Krajewski/AG

Stało się. Radosław Sikorski pozwał Jarosława Kaczyńskiego do sądu. Były minister domaga się od prezesa PiS opublikowania na własny koszt, na łamach prasy przeprosin za słowa o zdradzie dyplomatycznej w związku ze Smoleńskiem.

Opublikowane w internecie przeprosiny oraz 30 tys. złotych odszkodowania na Fundację Dla Polski, założonej m.in. przez Bronisława Geremka. Tego od Jarosława Kaczyńskiego domaga się Radosław Sikorski, któremu prezes Prawa i Sprawiedliwości zarzucił zdradę dyplomatyczną po katastrofie smoleńskiej.

TREŚĆ PRZEPROSIN, KTÓRYCH DOMAGA SIĘ SIKORSKI

Pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu

„W związku z udzielonymi przeze mnie wywiadami dla www.onet.pl oraz Polskiej Agencji Prasowej, przepraszam Pana Radosława Sikorskiego za podanie nieprawdziwych informacji, jakoby pełniąc funkcję Ministra Spraw Zagranicznych cofnął notę dyplomatyczną w sprawie uznania miejsca katastrofy smoleńskiej za eksterytorialne i dopuścił się zdrady dyplomatycznej. Swoją wypowiedzią naruszyłem dobra osobiste Pana Radosława Sikorskiego w postaci dobrego imienia, czci oraz godności. Jarosław Kaczyński”. Czytaj więcej

Przeprosiny miałyby znaleźć się na koszt Kaczyńskiego na stronach Onetu, „Gazety Prawnej, „Pulsu Biznesu” i w depeszy PAP, a więc tam gdzie publikowano opinie prezesa PiS na temat Sikorskiego.

Słowa padły 12 października 2016 r. w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej. Kaczyński wypowiadał się na tematy związane z aktualną sytuacją polityczną w Polsce, oraz na temat kolejnej rocznicy tragedii w Smoleńsku.

Pierwsza strona pozwu.
Pierwsza strona pozwu.•Fot. Radosław Sikorski

Kaczyński stwierdził, że nie posiada pełnej wiedzy o działaniach PO przeciwko prezydentowi, ale informacje, które do niego dotarły wskazują na taki przebieg rzeczy. Przypomniał też o sprawie wystąpienia zgodnie z prawem międzynarodowym zastępcy ambasadora Piotra Marciniaka do władz rosyjskich o eksterytorialność terenu, gdzie doszło do katastrofy

Radosław Sikorski poinformował o sprawie na Twitterze.
Radosław Sikorski poinformował o sprawie na Twitterze.•Fot. Twitter.com

– Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował się wycofać z tej decyzji. To bardzo poważna sprawa. Trudno sądzić, żeby została podjęta bez wiedzy i zgody premiera Donalda Tuska. Jest mnóstwo rzeczy, o których do tej pory nie wiedzieliśmy – stwierdził Kaczyński.

W październiku Kaczyński udzielił wywiadu Onetowi, w którym również mówił o sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Dziennikarze zapytali go o konkretne zarzuty przeciwko Tuskowi.

– Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego, zdrada dyplomatyczna – przekonywał Kaczyński. Teraz spotka się z Sikorskim w sądzie.

sikorski-pozywa

naTemat.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.