Marta Kaczyńska, 18.07.2016

 

Marta Kaczyńska o apelu smoleńskim 1 sierpnia: Wspominanie nie powinno się odbywać „przy okazji”

mw, 18.07.2016

Marta Kaczyńska

Marta Kaczyńska (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto – z uwagi na swoją godność i troskę o dobrą pamięć pokoleń. Nieuporządkowana inflacja wspomnień z pewnością temu nie służy – pisze Marta Kaczyńska o pomyśle odczytania apelu smoleńskiego podczas rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Kaczyńska w felietonie w tygodniku „W Sieci” pisze, że pomysł odczytania nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej podczas apelu poległych w Poznaniu „wzbudził wiele kontrowersji i niepotrzebnych komentarzy, zarówno wśród jego zwolenników jak i przeciwników”.

Antoni Macierewicz zdecydował, że na każdej uroczystości z udziałem honorowej asysty wojska ma być odczytywana lista ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Polecenie Antoniego Macierewicza rozesłano do jednostek wojskowych w całym kraju. Na jego odczytanie podczas niedawnych obchodów 60. rocznicy wydarzeń Czerwca ’56 w Poznaniu nie zgodził się prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak. Gdy nie udało mu się dojść w tej sprawie do porozumienia z ministrem obrony, w ogóle zrezygnował z asysty wojskowej na głównych uroczystościach (apel smoleński w Poznaniu został odczytany w innym miejscu).

Córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypomina, że pomysł powrócił przy okazji obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Marta Kaczyńska nie jest zwolenniczką tego pomysłu: – Wspominanie zasłużonych dla historii Polski, zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno odbywać się „przy okazji” obchodzenia rocznic wydarzeń. Pamięć historyczna nie znosi chaosu. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto – z uwagi na swoją godność i troskę o dobrą pamięć pokoleń. Nieuporządkowana inflacja wspomnień z pewnością temu nie służy – czytamy w felietonie Kaczyńskiej.

martaKaczyńska

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.