Macierewicz, 11.10.2016

 

Mają deptać po piętach ludziom Macierewicza. Powstanie zespół do „odkłamywania” katastrofy smoleńskiej

OK, PAP, 11.10.2016

Podkomisja ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej

Podkomisja ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• PO powoła zespół do „odkłamywania teorii Macierewicza i jego komisji”
• Ma on ujawniać przypadki manipulacji ws. katastrofy smoleńskiej
• Platforma chce, by w jego skład weszli eksperci. Nazwisk nie podano
Platforma powoła parlamentarny zespół, który już od przyszłego tygodnia ma ujawnić ”przypadki manipulowania informacjami ws. katastrofy smoleńskiej”. - Będzie odkłamywał to tydzień po tygodniu, każdą ich konferencję – zapowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann, nawiązując do wystąpień ekspertów powołanych przez szefa MON Antoniego Macierewicza do badania katastrofy. W pracach zespołu PO też mają wziąć udział eksperci. Platforma nie podała jednak na razie żadnych nazwisk.Dowiedz się więcej:

Jarosław Kaczyński o „ukrywaniu prawdy”, a co na to PO?

PO odpowiedziała też Jarosławowi Kaczyńskiemu. Mówił on, że ci, którzy ”ukrywali prawdę ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej są znowu aktywni”. - Dzisiaj Jarosław Kaczyński ma wszystko, ma całe państwo i je zawłaszcza, i może tę katastrofę wyjaśnić. Nie słyszałem o jakiejś wyjątkowej aktywności w ściąganiu wraku do Polski, czarnych skrzynek do Polski, pomocy od Amerykanów w sprawie wyjaśnienia tej tragedii – ocenił szef klubu PO, Sławomir Neumann. - Słyszymy tylko insynuacje i o tym, że prawda jest za rogiem, tylko tego rogu jeszcze nie widać – dodał.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

A TERAZ ZOBACZ: Brytyjski ekspert Macierewicza. Zamiast o ustaleniach komisji opowiadał o sobie

maja

gazeta.pl

Neumann: Za kilka dni powstanie zespół do odkłamywania wszystkich absurdalnych teorii Macierewicza i jego komisji

„Platforma za kilka dni powoła zespół do odkłamywania tych wszystkich absurdalnych teorii Macierewicza i jego komisji, ale też Jarosława Kaczyńskiego. Będziemy te sprawy na bieżąco wyjaśniać, tydzień po tygodniu, konferencja po konferencji”– zapowiedział we wtorek Sławomir Neumann.

O powołaniu takiego zespołu politycy PO mówili po raz pierwszy na konwencji 2 października w Gdańsku.

12:58
PO1

Platforma chce komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce

Platforma złoży wniosek o komisję śledczą w sprawie wszystkich procedur przetargowych na śmigłowce, wszystkich dyskusji ws. offsetu – zapowiedział we wtorek Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie. Jesteśmy krajem dojrzałem demokracji, krajem UE, w którym pieniądze publiczne wydaje się w sposób jawny, gdzie dominuje polityka przetargowa. Macierewicz podjął decyzję o zakupie śmigłowców bez żadnej procedury przetargowej, bez żadnej otwartości, bez żadnych reguł. Zmienia Polskę w republikę bananową – mówił lider PO.

„Siemoniak: Nikt na świecie nie kupuje w ten sposób”

Jak podkreślał Tomasz Siemoniak:

„Nie ma drugiego kraju, w którym bez żadnej procedury minister ogłasza, że kupi sprzęt od konkretnej prywatnej firmy. Nikt na świecie nie kupuje broni w ten sposób”

Neumann: Jak wpływ mają na Kaczyńskiego Amerykanie?

Sławomir Neumann mówił na konferencji o pytaniach o relację Kaczyńskiego z Amerykanami: „Nas interesuje jaki wpływ mają Amerykanie na Jarosława Kaczyńskiego, że zdecydował się zmienić przetarg na kompletnie nieprzejrzyste procedury. Oferenta, którym Kaczyński jest zainteresowany, bo ten zakład sprzedawał. Czy wtedy były dodatkowe ustalenia?”

12:33
petru2

Petru: W sprawie Caracali nie brakuje mi prezydenta. Zrozumiał swoją rolę i miejsce w szeregu

Ryszard Petru komentował w Sejmie brak obecności prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych w dyskusji o Caracalach:

„W ogóle mi nie brakuje prezydenta. Cieszę się, że się nie wypowiada w żadnej sprawie ostatnio. Widzę, że zrozumiał swoją rolę i miejsce w szeregu. Dobrze, że się nie wypowiada. Dobrze wiemy, kto jest zwierzchnikiem sił zbrojny. Pan prezydent Duda na pewno nie ma tutaj dużo do gadania”

12:28
petru

Petru o Caracalach: W świat idzie sygnał, że Polska to nie jest poważny kraj

Na konferencji prasowej w Sejmie lider Nowoczesnej, Ryszard Petru, komentował zakończenie przez polski rząd negocjacji z Airbusem na zakupy śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii:

„W ostatnich dniach mamy do czynienia z przykładem totalnego bałaganu wokół niedoszłego zakupu Caracali. Im więcej słucham wyjaśnień ze strony rządu, tym więcej mamy pytań. Mamy sytuację, w której od dłuższego czasu była negocjowana umowa, minister te rozmowy zrywa. Mamy skandal dyplomatyczny. Pytanie, po co mamy kolejny konflikt w Unii Europejskiej?”

Konsekwencje w polityce zagranicznej wg Petru

Ryszard Petru przekonywał też, że zakończenie negocjacji negatywnie odbije się na polskiej polityce zagranicznej i pozycji Polski w Unii Europejskiej:

„W świat idzie sygnał, że Polska to nie jest kraj poważny, że Polska to kraj, w którym nagle po kilku miesiącach rozmów z dnia na dzień ktoś może sobie zerwać rozmowy, nie wiadomo dlaczego. To nie tylko przekłada się na zakupy ze strony rządu, ale też na wiele relacji biznesowych”

Niestety to dopiero początek.PiS i #aferahelikopterowa się rozkręca.Teraz w odpowiedzi czekamy na komunikat LOT że też rezygnuje z Airbusów.

cuf4lpkw8aarro5

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.