Powstańcy warszawscy, 28.07.2016

 

Tak się kończy cyrk wokół apelu pamięci. Powstańcy rezygnują ze spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą

Mateusz Albin
28.07.2016
Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.
Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. • Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Zamiast uczczenia pamięci bohaterów wybuchła nieprawdopodobna awantura. Antoni Macierewicz uparł się, aby podczas uroczystości odczytać nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Po zbyt długiej i niesmacznej przepychance między rządem a opozycją, z udziału w spotkaniu z prezydentem Dudą zrezygnowała grupa powstańców.

„Nie weźmiemy udziału w spotkaniu z Prezydentem RP w Muzeum Powstania poprzedzającym obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego- pisze grupa powstańców. 30 lipca – my, żyjący jeszcze uczestnicy Powstania – mieliśmy uczestniczyć w dorocznym spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy” – pisze pięcioro powstańców.

Autorzy listu otwartego podkreślają, że uroczystość była dla nich bardzo ważna. Miało to być pogodne spotkanie, tych, którzy wzajemnie się odnajdywali, aby, być może po raz ostatni, wymienić uścisk dłoni z kolegami.

„W tym roku, niestety, Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców. Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ustalili treść apelu poległych i nie było żadnego rzeczowego powodu uzasadniającego zmiany jego treści i dopisywania nowych nazwisk” – tłumaczą.

W liście powstańcy dodają, że prezydent dużo mówi o patriotyzmie, ale nie powstrzymał tych działań. Dlatego teraz oni nie chcą wysłuchiwać jego „wielkich słów bez pokrycia”. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy.

Jako zlekceważeni i głęboko dotknięci podpisali się Anna Jakubowska (” Paulinka”), Wojciech Świątkowski („Korczak”), Wanda Traczyk-Stawska („Pączek”), Krystyna Zachwatowicz-Wajda („Czyżyk”), Andrzej Wiczyński, „Antek”.

Przypomnijmy: umowa zawarta niedawno przez weteranów Armii Krajowej z szefem MON przewiduje włączenie do apelu pamięci w czasie obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego m.in. nazwisk prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zasłużonego dla budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, a także ostatniego prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego. Obaj zmarli tragicznie w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Macierewicz stoi na stanowisku, że apel smoleński powinien być odczytywany podczas każdej ceremonii z udziałem wojska.

źródło: Wyborcza.pl

takSie

naTemat.pl

 

Grupa Powstańców Warszawskich nie weźmie udziału w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego! Napisali w tej sprawie list!

30 lipca – my, żyjący jeszcze uczestnicy Powstania – mieliśmy uczestniczyć w dorocznym spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy.

To była dla nas zawsze niezwykle ważna uroczystość o charakterze pogodnego spotkania tych, którzy odnajdywali się wzajemnie, żeby może po raz ostatni wymienić z kolegami uścisk dłoni i niezapomniane wspomnienia zawsze zaczynające się tak samo: „A pamiętasz.”.

Towarzyszyło nam wojsko polskie, a wśród najważniejszych gości był Prezydent RP – zwierzchnik sił zbrojnych, który wygłaszał okolicznościowe przemówienie.

W tym roku, niestety, Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców. Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ustalili treść apelu poległych i nie było żadnego rzeczowego powodu uzasadniającego zmiany jego treści i dopisywania nowych nazwisk.

Pan Prezydent, który dużo mówi o patriotyzmie, mógł powstrzymać te poczynania, a ponieważ tego nie uczynił, nie chcemy wysłuchiwać jego wielkich słów bez pokrycia. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy.

Powstańcy zlekceważeni i głęboko dotknięci:

Anna Jakubowska, ” Paulinka”
Wojciech Świątkowski,”Korczak”
Wanda Traczyk-Stawska, „Pączek”
Krystyna Zachwatowicz-Wajda, „Czyżyk”
Andrzej Wiczyński, „Antek”

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.