Podatek handlowy PiS, 20.09.2016

 

„Trzeba znaleźć polityczne status quo z KE. Wykłócać to się można w PE i na konferencjach prasowych”

As, 20.09.2016

http://www.gazeta.tv/plej/19,103454,20717592,video.html?embed=0&autoplay=1
Wg Pawła Kowala, rząd powinien jak najszybciej wziąć się za poprawę relacji z KE. Bo jeśli sytuacja się nie zmieni, zdaniem byłego wiceszefa MSZ, takich kłopotów jak z podatkiem handlowym może być więcej.
Komisja Europejska chce, by rząd wycofał się z pomysłu podatku handlowego. Wczoraj Bruksela wezwała do natychmiastowego zawieszenia obowiązywania ustawy,bo łamie unijny zakaz pomocy publicznej. 

Kłótnie dla show, ale trzeba szukać konsensusu

– Od początku sporu wokół TK mówię, że Komisja Europejska jest niezwykle ważna. Jako polityk na emeryturze powtarzam, że można się wykłócać w Parlamencie Europejskim i na konferencjach prasowych, ale z KE trzeba zachować sobie linię dialogu. By rozmawiać właśnie o takich sprawach – komentował w TOK FM Paweł Kowal.

Jak podkreśla były wiceminister spraw zagranicznych, jeśli rząd nie poprawi relacji z KE, polskie problemy mogą się szybko nie skończyć. – Może się zmienić rząd, ale pewne cienie dzisiejszych sporów mogą pozostać – stwierdził.

Minister mówi o lobbystach i zabijaniu piękna Europy

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego jest sukcesem lobbystów; KE wsparła ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków – ocenił minister finansów Paweł Szałamacha. Minister podczas konferencji uznał, że decyzja KE jest „działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców”.

– Jest trudna do zaakceptowania, jest niejasna ze względu na to, że wielokrotnie KE wzywała do opodatkowania dochodu tam, gdzie on jest wytwarzany (…). Nasz podatek doskonale realizuje ten postulat opodatkowania dochodów tam, gdzie one są wytwarzane, tam gdzie biznes jest generowany – poinformował. Zarzucił Brukseli, że popiera doskonale zoptymalizowane podatkowo ponadnarodowe korporacje.

Ponadto, zdaniem szefa MF, decyzja KE niszczy „piękno Europy”, które polega na jej różnorodności, także pod względem systemów podatkowych. „Decyduje się KE, że musi przejechać walec i wyrównać różnice” – dodał.


http://audycje.tokfm.pl/widget/41573

kowal

TOK FM

WTOREK, 20 WRZEŚNIA 2016 

Petru o Szałamasze: Powinien się na tydzień gdzieś schować, pokajać, przeczytać kilka książek

13:16

Petru o Szałamasze: Powinien się na tydzień gdzieś schować, pokajać, przeczytać kilka książek

Jak mówił w Sejmie Ryszard Petru:

Minister Szałamacha wykazuje się wyjątkową niekompetencją. Jak można wprowadzić podatek, który zabija polski handel, który jest potem zakwestionowany przez UE. Panie ministrze, najpierw się sprawdza, a potem wprowadza, a nie że się wprowadza, a potem się jest zaskoczonym, że unia zakwestionowała. To nie jest coś, czego się nie można było spodziewać. Świadczy to o skrajnym dyletantyzmie tych, którzy to przygotowali . Pan minister Szałamacha powinien się na tydzień schować się gdzieś, pokajać, przeczytać kilka książek

12:58
petru

Nowoczesna uruchomi stronę misiewicze.pl. Petru: Inaczej tego kumoterstwa, nepotyzmu, sitwiarstwa nie zwalczymy

Jak mówił na konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Petru:

Dostajemy dużo informacji z Polski o tym, gdzie pojawiają się kolejni Misiewicze. W ramach akcji Sygnalista dostaliśmy 600 nazwisk PiS-owski nominatów, którzy nie nadają się na swoje stanowiska. Na razie zweryfikowaliśmy 227 osób, które nie mając kompetencji, będąc wyłącznie znajomymi PiS albo były radnymi, posłami, dostali intratne stanowiska w spółkach skarbu państwa

Jak dodawał:

Zbieramy te informacje dalej. Jutro o 12:00 uruchamiamy stronę misiewicze.pl po to, żeby była pełna informacja z kraju. Nie wszystkich misiewiczów jeszcze znaleźliśmy. Jestem przekonany, że jest ich więcej. Ważne jest, żeby wszyscy Polacy zaangażowali się w tę akcję, żeby tego typu działania napiętnować. Inaczej tego kumoterstwa, nepotyzmu, sitwiarstwa nie zwalczymy

12:01

Szałamacha: Nowy podatek będzie wprowadzony od 1 stycznia 2017 roku

– W pierwszej kolejności chciałbym, żeby to rząd zapoznał się z naszymi propozycjami. On będzie wprowadzony 1 stycznia 2017 roku, w związku zawieszeniem podatku w obecnej formule. W tym roku budżet nie uzyska tych wpływów, które założyliśmy – mówił Paweł Szałamacha na konferencji w Ministerstwie Finansów.

11:53

Szałamacha: Przedstawimy rządowi projekt podatku obciążający handel wielkopowierzchniowy według innej formuły

Jak mówił Paweł Szałamacha na konferencji w Ministerstwie Finansów:

„Wobec formalnego wszczęcia postępowania, strona polska będzie mogła składać wyjaśnienia dot. podatku od sprzedaży i w pełni reprezentować nasze argumenty. Wydana decyzja będzie mogła być zaskarżona przez RP do trybunału luksemburskiego i jeżeli ostateczna decyzja będzie negatywna, to będziemy ją zaskarżać. Wykorzystamy wszystkie uprawnienia traktatowe, które przynależą Polsce. Po to, by chronić przedsiębiorców przed konsekwencjami, Ministerstwo Finansów zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej w obecnej formie. MF przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy, który wprowadzi podatek obciążający handel wielkopowierzchniowy według innej formuły”

Minister finansów przyznał, że resort dokona korekty budżetu na 2017 rok. Szałamacha stwierdził też, że „decyzja KE jest czysto polityczna”.

11:43

Szałamacha: Decyzja KE jest sukcesem lobbystów, działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych

– Nie znamy jeszcze decyzji KE z dnia wczorajszego, prawdopodobnie otrzymamy ją dzisiaj lub jutro. Ministerstwo Finansów spodziewało się rozstrzygnięcia od kilku tygodni – pozytywnego bądź negatywnego. Ta korespondencja trwała od chwili przyjęcia ustawy i oczekiwaliśmy rozstrzygnięcia pozytywnego, tzn. zaprzestania działań niekorzystnych wobec RP, ale stało się inaczej – mówił Paweł Szałamacha na konferencji dot. podatku handlowego w Ministerstwie Finansów. Jak dodał:

„Z lektury korespondencji wynika, że KE w ogóle nie czytała argumentów strony polskiej. Przyjęła wstępną tezę o tym podatku i do niej dostosowywała swoje argumenty. MF przygotowało plan działań zastępczych i wynika on z oceny postępowania Komisji”

– Ta decyzja jest po prostu sukcesem lobbystów, działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców. Jest trudna do zaakceptowania i niejasna, bo KE wielokrotnie wzywała do opodatkowania dochodu tam, gdzie on jest wytwarzany – dodał minister finansów.

300polityka.pl

Rząd na razie ustępuje Unii ws. podatku handlowego. Ale jednocześnie wypowiada jej wojnę

Kamil Sikora
20.09.2016
Minister finansów Paweł Szałamacha i premier Beata Szydło mają problem – KE zakwestionowała podatek handlowy.
Minister finansów Paweł Szałamacha i premier Beata Szydło mają problem – KE zakwestionowała podatek handlowy. • Fot. Sławomir Kamiński / AG

Rząd na razie ugnie się przed Komisją Europejską i przestanie pobierać kontrowersyjny podatek handlowy. Od 1 stycznia 2017 roku ma zacząć obowiązywać nowy, już zgodny z unijnymi przepisami. Ale jednocześnie przystępuje do ataku, choć raczej na użytek wewnętrzny: mówi, że komisja posłuchała lobbystów i że rząd zaskarży decyzję do Trybunału w Luksemburgu.

Podatek handlowy miał pomóc finansować 500+. Rząd Beaty Szydło chciał przy okazji upiec jeszcze jedną pieczeń, czyli uderzyć w sklepy wielkopowierzchniowe, które dla Prawa i Sprawiedliwości są niczym obszarnicy dla władzy ludowej w PRL. Ale Komisja Europejska uznała, że to niezgodne z prawem unijnym, o czym pisaliśmy w naTemat.

Minister finansów Paweł Szałamacha przyznał, że rząd spodziewał się takiej decyzji i miał już przygotowaną odpowiedź. Pewnie dlatego musieliśmy czekać na nią ponad 24 godziny. Szałamacha ogłosił, że rząd podporządkowuje się decyzji KE i przestaje pobierać podatek. Jednocześnie zaznacza, że z decyzją się nie zgadza.

Ale wydaje się, że to niezgoda na pokaz, na wewnętrzny użytek. – Decyzja Komisji jest zwycięstwem lobbystów dużych firm – mówi minister finansów. Zapowiada też zaskarżenie decyzji do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Taka retoryka na pewno trafi do wyborców PiS i jeszcze bardziej zwiększy ich eurosceptycyzm, ale raczeni nie zmieni decyzji KE.

Spór o podatek od sklepów jest dla Prawa i Sprawiedliwości testem. Politycy tej partii wielokrotnie mówili, że nie chcą Unii jako wspólnoty gospodarczej, a nie głęboko zintegrowanej wspólnoty politycznej. No to teraz Unia podjęła decyzję stricte gospodarczą. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, PiS powinno się jej podporządkować. I szybko wymyślić, jak zapełnić powstałą właśnie dziurę budżetową, która wyniesie ok. 1,7 mld zł (bo tyle miał przynieść podatek).

rzadpis

naTemat.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.