Ujazdowski, 22.08.2016

 

Ujazdowski o TK: zaczęło się od nadużycia Platformy, tym samym odpowiedział PiS

22 sierpnia 2016 

- Mnie oburza zarówno „dorzynanie watahy”, jak i traktowanie sędziów Sądów Najwyższego jako „grupy kolesi” – mówił w „Faktach po Faktach” Kazimierz Michał Ujazdowski. Europoseł PiS wrócił do swojej marcowej propozycji rozwiązania sporu o Trybunał Konstytucyjny. Dodał, że wciąż ma nadzieję, iż to prezydent zainicjuje proces wyjścia z kryzysu.

Ujazdowski komentował w trakcie programu m.in. fakt wszczęcia śledztwa w sprawie prezesa TK, prof. Andrzeja Rzeplińskiego

Jego zdaniem to „wikła prokuraturę w spór konstytucyjny”. – To prokuratura miałaby rozstrzygnąć spór, który jest do rozstrzygnięcia wyłącznie w dialogu politycznym – mówił europoseł PiS.

Polityk dodał, że z punktu widzenia prawa karnego badane przez prokuraturę przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków musiałoby mieć charakter „intencjonalny” ze strony prezesa Trybunału.

- W tym wypadku to absolutnie nie zachodzi – podkreślił Ujazdowski.

Gość programu nawiązał również do początków sporu o Trybunał Konstytucyjny. Jego zdaniem był to moment, w którym poprzedni Sejm wybrał aż pięciu nowych sędziów TK, zamiast trzech.

- Najpierw zostało popełnione nadużycie ze strony Platformy Obywatelskiej i na to nadużycie nowy obóz rządzący odpowiedział nadużyciem. A potem sytuacja wymknęła się spod kontroli – przekonywał europoseł PiS.

Zdaniem Ujazdowskiego, konflikt o Trybunał może zakończyć odebranie ślubowania od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, stopniowe włączanie do orzekania trzech kolejnych (wybranych już przez obecny parlament), uchwalenie nowej ustawy o TK oraz publikacja wszystkich zaległych orzeczeń Trybunału.

- W tej sprawie mam odrębne stanowisko (od partii – red.), czego absolutnie nie kryję, bo tak odczytuję interes Rzeczypospolitej – mówił Ujazdowski. – Nie formułuję kompromisu, który przyciska opozycję – dodał, wracając do swojej propozycji z marca tego roku.

Polityk podkreślił, że w związku z tym klucz do rozwiązania sporu o TK ma większość rządząca, ale także prezydent Andrzej Duda. – Nie gaśnie we mnie nadzieja, że prezydent zainicjuje jeszcze wyjście z tej sytuacji – mówił Ujazdowski.

„Powinniśmy potępiać jedno i drugie”

Europoseł PiS stwierdził, że w trakcie sporu o TK padło już wiele słów „dewastujących” debatę publiczną.

- Mnie oburza zarówno „dorzynanie watahy” w ustach Radosława Sikorskiego, jak i traktowanie sędziów Sądów Najwyższego jako „grupy kolesi” – mówił Ujazdowski, nawiązując do wypowiedzi rzeczniczki klubu PiS, Beaty Mazurek, sprzed kilku miesięcy. – Powinniśmy potępiać jedno i drugie – dodał.

Jednocześnie podkreślił, że dobrze funkcjonującemu państwu potrzebny jest silny sąd konstytucyjny, a dotychczasowy bilans działalności polskiego TK ocenia pozytywnie. – Polska potrzebuje efektywnej władzy wykonawczej, która nie uchyla się od odpowiedzialności, nie ucieka od niej, jest silna, ale zarazem pod kontrolą demokratyczną – mówił Ujazdowski. (http://www.tvn24.pl)

 

ujazdowski


http://www.tvn24.pl/kazimierz-michal-ujazdowski-w-faktach-po-faktach-w-tvn24,670408,s.html

UJAZDOWSKI, MAZUREK, 22.08.2016

 

 

PONIEDZIAŁEK, 22 SIERPNIA 2016

Mazurek: Za całe zamieszanie jest odpowiedzialna HGW

12:54

Mazurek: Za całe zamieszanie jest odpowiedzialna HGW

Jak mówiła Beata Mazurek na konferencji w Sejmie:

„Chciałabym zwrócić uwagę na to, że to jednak dziennikarze i media mówią o tym, że w Warszawie była dzika reprywatyzacja, że była samowolka w przejęciu kamienic czy ziemi. Dobrze się stało, że prezydent podpisał naszą ustawę i miejmy nadzieję, że sprawy reprywatyzacji w Warszawie teraz będą przebiegały w sposób rzetelny i uczciwy, a za całe to zamieszanie i wszystko, o czym my wiemy, jest odpowiedzialna Hanna Gronkiewicz-Waltz, ponieważ to ona organizuje i odpowiada za to, co się dzieje w ratuszu. Nie twierdzę, że dawała przyzwolenie, ale być może nie miała właściwego nadzoru nad tym, co w zakresie reprywatyzacji się stało. Sprawami zajmuje się CBA, czy nawet złożyło już zawiadomienie do prokuratury”

12:47

Mazurek o tweecie Ujazdowskiego: Nie zaskakuje nas to, jest to jego prywatna opinia

– Nie jestem zdziwiona. Nie po raz pierwszy pan Ujazdowski wypowiada się w sposób – pani zdaniem – ostry. Nie zaskakuje nas to, jest to jego prywatna opinia, do której oczywiście ma prawo – tak Beata Mazurek skomentowała na konferencji w Sejmie tweet Kazimierza Ujazdowskiego, który napisał, że wszczęcie przez prokuraturę postępowania ws. TK to rażący błąd.

mazurek

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.