Duda (16.06.2015)

 

CO TRZECI POLAK ZADOWOLONY Z WYNIKU WYBORÓW. CORAZ MNIEJ ZADOWOLONYCH WŚRÓD GŁOSUJĄCYCH NA DUDĘ [SONDAŻ]

kospa, pap, 16.06.2015
Z wyników wyborów prezydenckich zadowolonych jest obecnie 32 proc. Polaków - wynika z badania CBOS. To oznacza, że Duda ma już mniej fanów 

Z wyników wyborów prezydenckich zadowolonych jest obecnie 32 proc. Polaków – wynika z badania CBOS. To oznacza, że Duda ma już mniej fanów (Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Z wyników wyborów prezydenckich zadowolonych jest obecnie 32 proc. Polaków – pokazuje badanie CBOS. Co piąty pytany przyjął je z obojętnością, rozczarowanych jest 16 proc. Jakim prezydentem – zdaniem badanych – będzie Andrzej Duda?
O to, jakie nastroje wzbudziły wśród Polaków wyniki wyborów, CBOS spytał tuż po drugiej turze. I okazało się, że zwycięstwo Andrzeja Dudy to dla co trzeciego Polaka (32 proc.) powód do zadowolenia. Co piąty (20 proc.) przyjął je z obojętnością. Rozczarowanie, obawa i radość – na te odpowiedzi wskazało po 16 proc. pytanych. 

Zaskoczonych wynikiem wyborów było 14 proc. badanych. Co dziesiąty (10 proc.) odebrał go z niepewnością. Po 5 proc. zareagowało na wynik wyborów zniechęceniem lub złością. 1 proc. ankietowanych nie miał zdania.

Zgodnie z badaniem co trzeci pytany (36 proc.) ma opinię umiarkowaną na temat tego, jakim prezydentem będzie Andrzej Duda – wskazuje bowiem, że będzie to prezydentura ani dobra, ani zła. Pozytywną opinię o przyszłej prezydenturze ma co piąty respondent (7 proc. badanych uważa, że będzie to bardzo dobry prezydent, 13 proc. – że dobry). 21 proc. jest przekonanych, że Duda będzie złym prezydentem, co dziesiąty ankietowany (10 proc.) – że bardzo złym.

Wyborcy Dudy raczej zadowoleni, wśród niegłosujących dominuje obojętność

A jak jest z samymi wyborcami Dudy? Uczucie zadowolenia z wyniku wyborów podziela 74 proc. z nich. To spadek o 7 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania (przeprowadzonego po pierwszej turze). 37 proc. zwolenników kandydata PiS czuło po wyborach radość, co oznacza 11-proc. spadek.

Wyniki drugiej tury rozczarowały 43 proc. wyborców Bronisława Komorowskiego. Co czwarty (24 proc.) badany był zaskoczony, co trzeci (32 proc.) przyjął zwycięstwo Dudy z obawą.

Wśród osób niegłosujących w drugiej turze uczuciem dominującym była obojętność (45 proc.). Prawie co piąty badany (18 proc.), który nie oddał głosu w wyborach, odebrał ich wynik z zadowoleniem.

Zwolennicy PiS przyjęli zwycięstwo kandydata swojego ugrupowania z zadowoleniem (78 proc.), niemalże dla co drugiego (44 proc.) był to powód do radości.

W elektoracie PO dominowało z kolei rozczarowanie (45 proc.) i obawa (31 proc.). Zwolennicy rządzącej partii okazali się także najbardziej zaskoczeni porażką Bronisława Komorowskiego (23 proc.).

Zadowolenie z wyboru prezydenta a uczestnictwo w praktykach religijnych

Według CBOS postrzeganie Andrzeja Dudy jako przyszłego prezydenta „najwyraźniej różnicują praktyki religijne oraz deklarowane poglądy polityczne”.

Połowa osób uczestniczących w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu uważa, że Duda będzie dobrym prezydentem (uważa tak 56 proc. spośród tych, którzy uczestniczą w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu i 49 proc. tych, którzy uczestniczą raz w tygodniu). Wśród tych, którzy w ogóle nie biorą udziału w praktykach religijnych, większość (60 proc.) ocenia, że Duda nie będzie dobrym prezydentem.

Większość osób o poglądach lewicowych (58 proc.) i połowa o centrowych (50 proc.) uważa, że prezydentura Dudy będzie raczej zła. Z kolei większość respondentów o poglądach prawicowych (59 proc.) wierzy, że na najbliższe pięć lat Polacy wybrali dobrego prezydenta.
coCzulicoCzuli1coCzuli2coCzuli3

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach od 26 maja do 3 czerwca 2015 r. na reprezentatywnej losowej próbie 988 dorosłych mieszkańców Polski. 

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.