Macierewicz, Lis, 22.01.2016

 

Lis: PiS robi tak fantastyczną robotę dla Putina, że dałbym im ten wrak

jsx, 22.01.2016

http://www.gazeta.tv/plej/19,103454,19515460,video.html?embed=0&autoplay=1
- Pis jest werbalnie antyrosyjski, a obiektywnie gra melodię Kremla – oceniał Tomasz Lis w Poranku Radia TOK FM. – Rosjanie będą grali wrakiem tak, jak im podpowiada interes – dodał Tomasz Wołek.

 

- Słaba, rozbita Unia Europejska to jedno z największych marzeń Putina – zaznaczył redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis. – PiS robi dla niego tak fantastyczną robotę, że dałbym im ten wrak – dodał. – Byłby obwoźny totem i wokół niego jeszcze większa awantura, dzieląca Polaków – ironizował publicysta.

- Kaczyński nie ma prawa się wycofać – zaznaczył Lis. – Jeśli to zrobi, to wszystko zacznie się sypać – dodał, cytując prof. Jadwigę Staniszkis, która mówiła, że „Prezes PiS nie spocznie póki nie zobaczy wszystkich na kolanach”. Zdaniem socjolog, Kaczyński „nigdy w życiu nie poszedł na kompromis, takiego słowa nie ma w jego słowniku”.

 

- PiS jest werbalnie antyrosyjski, a obiektywnie gra melodię Kremla w Europie i wpisuje się w interesy Moskwy – ocenił Lis.

PiS anty- czy prorosyjski?

- Są paradoksy w tej filozofii – zauważył Wiesław Władyka. Jak zaznaczał publicysta „Polityki”, do tej pory obowiązywała ideologia Macierewicza, według której „Putin z Tuskiem skombinowali cały ten zamach”. – Nie da się tak wszystkiego ułożyć, żeby być jednocześnie pro- i antyrosyjskim – zaznaczał Władyka. – Oni się będą bez przerwy potykali o swoje nogi – mówił.

Tomasz Wołek stwierdził, że oddanie wraku przyniesie Rosjanom wiele korzyści. – Po pierwsze wdzięczność PiS, po wtóre to kolejna bomba, która wybucha odpryskowo – powiedział dziennikarz. Przewidywał, że nad wrakiem pochylą się prof. Binienda czy „inni znakomici naukowcy” i znajdą kolejne, „tym razem bezapelacyjne dowody zbrodni, zamachu, wybuchu”. – Rosjanie będą grali wrakiem tak, jak im interes podpowiada – ocenił.

- To, że słabnie nawet ta werbalna retoryka antyrosyjska, niezmiernie cieszy Moskwę – dodał Wołek. – Już w debacie podczas kampanii prezydenckiej Duda zdecydowanie zdystansował się wobec Ukrainy – przypominał Lis. – A wątków antyrosyjskich nie było już w ogóle – podkreślił.

 

 

lisOddałbym

TOK FM

Macierewicz o „przełomie” ws. zwrotu wraku Tu-154: „Rosjanie przyznali, że ich raport nie zwiera prawdy”

jagor, 22.01.2016

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

1. Szef MON skomentował wypowiedź ambasadora Rosji dla „Rzeczpospolitej”
2. Ambasador stwierdził, że wrak wróci do Polski, ale najpierw trzeba uzgodnić przyczyn katastrofy
3. Zdaniem Macierewicza, to dowód na to, że mimo raportu wciąż tych przyczyn nie ustalono
4. W Moskwie zakończyły się polsko-rosyjskie konsultacje wiceszefów MSZ

 

Około czterech godzin trwały w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa.

W komunikacie MSZ po spotkaniu podano, że szczególną uwagę poświęcono katastrofie smoleńskiej. Minister Ziółkowski ponowił postulat zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M, podkreślając, że „Warszawa liczy na zrozumienie i konstruktywne podejście Moskwy do tej kluczowej i wrażliwej dla Polaków kwestii” – napisano. Z kolei „w opinii strony rosyjskiej będzie to możliwe po zakończeniu jej śledztwa” – czyli nic nowego, bo to Polska słyszy nieprzerwanie od lat.

Pytany o konsultacje wiceministrów w Moskwie, Antoni Macierewicz zwrócił jednak uwagę na deklarację zwrotu wraku Tu-154, jaką w rozmowie z „Rzeczpospolitą” złożył ambasador Rosji.

W wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, ambasador Rosji Siergiej Andriejew deklarował: „Wrak Tu-154 nie wróci do Polski, dopóki nie uzgodnimy przyczyny katastrofy”.

Rosjanie przyznali, że ich raport nie zawiera prawdy?

- Z tego, co wiem, przedstawiciele dyplomacji rosyjskiej stwierdzili, że oddadzą nam wrak, kiedy uzgodnimy przyczyny katastrofy. To jest przyznanie się do tego, że te przyczyny do dzisiaj nie zostały wyjaśnione – powiedział szef MON dziennikarzom.

Ocenił, że jest to „szczególna, bardzo charakterystyczna oferta strony rosyjskiej: to, co się naprawdę zdarzyło, będziemy uzgadniali z punktu widzenia Rosjan w negocjacjach, prawdę będziemy ustalali przez badania i dochodzenia tego, co naprawdę się zdarzyło”.

Macierewicz ocenił, że „przyznanie się przez Rosjan, że ich raport nie zawiera prawdy” jest przełomem. – W tym sensie to jest przełom, który dedykuję części mediów i rządom pani Kopacz i pana Tuska – dodał.

Przyczyny katastrofy 10 kwietnia 2010 roku

Przypomnijmy, że na podstawie dowodów rzeczowych – zapisów rejestratorów oraz charakteru uszkodzeń drzew wzdłuż trajektorii lotu – ustalono, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią.

macierewicz

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.