Szczerski, 24.01.2016

 

Szczerski: KOD to żaden bunt społeczny. To ludzie w futrach z norek

Dominik Tomaszczuk, 24.01.2016
Szczerski: KOD to żaden bunt społeczny. To ludzie w futrach z norekSzczerski: KOD to żaden bunt społeczny. To ludzie w futrach z norek (fot. ŁUKASZ KRAJEWSKI, AGATA GRZYBOWSKA)

– Wczoraj w Krakowie widziałem rozchodzących się po demonstracji ludzi. To był absolutny establishment w mieście, ludzie w futrach, norkach – przekonywał w TVP Info doradca prezydenta Andrzeja Dudy Szczerski. – Starsze osoby mogą pomaszerować, mogą wyciągnąć te swoje futra z norek – dodawał w TVN24 Joachim Brudziński.
 
„Afera odzieżowa”, jak ochrzcili niedzielne wypowiedzi polityków PiS użytkownicy Twittera, rozpoczęła się od programu „Woronicza 17” w TVP Info. Jednym z gości był prezydencki minister Krzysztof Szczerski.Sekretarz stanu dzielił się refleksjami po sobotnich protestach KOD. – Skala tych manifestacji w stosunku do potencjały, jakim dysponuje KOD, jest niewielka – komentował.

Zdaniem Szczerskiego organizowane na masową skalę demonstracje to „nie jest żaden bunt społeczny”. Dlaczego? Bo nie protestują „grupy upośledzone społecznie”, a „krakówek, ludzie w eleganckich strojach, futrach, norkach”. – Wczoraj w Krakowie widziałem rozchodzących się po demonstracji ludzi. Ja znam tych ludzi. To był typowy „krakówek”. Absolutny establishment w mieście, ludzie w futrach, norkach – mówił minister.

– Oczywistym jest, że KOD to nie są żadni dysydenci, którzy upominają się z pozycji wyraźnie słabszej społecznie o swoje prawa. To jest ruch, który ma do dyspozycji co najmniej jedną dużą codzienną gazetę, kilka tygodników, jedną stację telewizyjną, duże grupy biznesowego interesu, ogromne poparcie z zagranicy – dodawał.

Zaskakująco podobne słowa padły godzinę później w TVN24. Tym razem o „futrach z norek” mówił wicemarszałek Sejmu, poseł PiS Joachim Brudziński. – Każdy może sobie wyjść i popodskakiwać na mrozie – mówił Brudziński. – Starsze osoby mogą pomaszerować, mogą wyciągnąć te swoje futra z norek, czy innych zwierzaków i pokazać się na manifestacjach – dodawał.

Podobieństwo komentarzy może nie być przypadkowe. Możliwe, że „futra z norek” są niedzielnym przekazem dnia PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego rozsyła swoim politykom instrukcje, w jaki sposób powinni komentować bieżące wydarzenia.

– Jakie znowu futra? – dziwią się na Twitterze sympatycy KOD-u. –Szczerski zaproponował nowy sortownik Polaków – tym razem odzieżowy. Latem chłop może mieć problem – komentuje MissAnna. To tylko jeden z wielu podobnych komentarzy.

W sobotę manifestacje Komitetu Obrony Demokracji odbyły się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Opolu, Krakowie, Kiecach, Poznaniu i Warszawie. Ludzie wyszli na ulice także w kilku europejskich (m.in. w Brukseli) i amerykańskich miastach. Protestowali przeciwko wprowadzanym przez rząd PiS zmianom związanym z Trybunałem Konstytucyjnym i z mediami publicznymi.

szczerski

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.