KOD, Orban, 06.01.2016

 

Zakończyło się spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem w Niedzicy

17:41, 06.01.2016

Zakończyło się spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem w Niedzicy

Spotkanie – jak informuje „Tygodnik Podhalański” – trwało prawie 6 godzin. Po 17:00 pensjonat najpierw opuścił premier Wiktor Orban, który odjechał samochodem. Kilka minut później z budynku wyszedł też Jarosław Kaczyński, ale przeszedł do drugiego pensjonatowego budynku.

16:24

Trwa spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem

W Niedzicy trwa nieformalne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem. Według „Tygodnika Podhalańskiego”, prezes PiS i premier Węgier przyjechali do pensjonatu „Zielona Owieczka”. Według gazety, po obiedzie politycy pojadą na zamek w Niedzicy.

300polityka.pl

W sobotę pikiety Komitetu Obrony Demokracji w całym kraju. „Niestraszny nam mróz, jesteśmy wściekli!”

Paweł Kośmiński, 06.01.2016

W sobotę pikiety Komitetu Obrony Demokracji w całym kraju

W sobotę pikiety Komitetu Obrony Demokracji w całym kraju (fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI, ADAM STĘPIEŃ)

Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice… Na razie wiadomo o 12 miastach, w których w najbliższą sobotę odbędą się pikiety w obronie wolności słowa. Ale wciąż dołączają kolejne. To reakcja na przyjętą błyskawicznie PiS-owską nowelizację ustawy o mediach publicznych. – Sprzeciw wobec dokonywanego obecnie na media zamachu – mówi inicjator KOD Mateusz Kijowski.
wolneMedia

Oburzeni protestują. PiS: Komuniści i złodzieje

To już kolejny zryw organizowany przez KOD. Pierwsza manifestacja w obronie demokracji, która przeszła na początku grudnia ulicami Warszawy, zebrała ok. 50 tys. osób. Wtedy protestowano przeciwko zakusom PiS na Trybunał Konstytucyjny. Rządzący najpierw „unieważnili” wybór sędziów dokonanych przez poprzedni Sejm (nawet tych, którzy, jak stwierdził TK, wybrani zostali zgodnie z konstytucją), a następnie powołali własnych. Prezydent przyjął ślubowanie od wszystkich sędziów wskazanych przez PiS, do dzisiaj nie zaprzysiągł żadnego wybranego przez rząd PO-PSL.

Rządzącym inicjatywa KOD nie podobała się od początku. Podczas marszu zwolenników PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że uczestnicy manifestacji KOD „to nie są ludzie, którzy mają sprawne głowy, to nie są ludzie, którzy sprawnie myślą”.

Cytował też opinie „warszawskiej ulicy” na ich temat. – Mnie może tej odpowiedzi w całości zacytować nie wypada, zaczynała się tak: „Cała Polska z was się śmieje…” – rozpoczął, a Joachim Brudziński szybko dodał: – Komuniści i złodzieje!

Jeszcze nikt tak nie zjednoczył ludzi jak Kaczyński

Z fałszywego konta na Facebooku Kijowskiego pisano, że KOD „nie zawaha się przed zastrzeleniem Jarosława Kaczyńskiego”. Wykorzystując to, na dwa dni przed kolejnymi pikietami Wojciech Szarama (PiS) pytał z mównicy sejmowej: – W ten sposób ma wyglądać obrona demokracji proponowana przez opozycję?

- Kaczyński jest, jaki jest, ale zrobił jedno – tak zjednoczył ludzi, jak nikomu do tej pory się to jeszcze nie udało – mówi Beata Kolis.

- Różnego rodzaju akcje zmierzające do dyskredytowania, ośmieszenia nas czy też przekonywanie, że to, co robimy, nie ma znaczenia, udowadnia tylko, że ten zryw zauważają – dodaje Kijowski.

wSobotę

niestraszny

wyborcza.pl

Węgierskie media: Viktor Orban spotka się dziś z Jarosławem Kaczyńskim. „Nieoficjalna wizyta”

AB, PAP, 06.01.2016

Jarosław Kaczyński, wówczas kandydat na prezydenta, i Victor Orban

Jarosław Kaczyński, wówczas kandydat na prezydenta, i Victor Orban (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. O planowanym spotkaniu pisze największy węgierski portal informacyjny
2. Orban ma się spotkać z prezesem PiS i premier Beatą Szysło
3. Doniesień nie potwierdzają rzecznicy ani polskiego, ani węgierskiego rządu

 

Według informacji portalu vs.hu, zgodnie z protokołem dyplomatycznym wizyta jest uważana za prywatną. Węgierski premier ma przyjechać do Polski na zaproszenie PiS, a miejscem spotkania ma być „ośrodek na południu kraju”.

Tych doniesień nie potwierdza jednak rzecznik węgierskiego rządu – jak podaje TVN24, w rozmowie z dziennikarzami tłumaczył, że może rozmawiać jedynie o oficjalnych wizytach Victora Orbana. Informacji o planowanym spotkaniu nie potwierdza też jak na razie rzecznik polskiego rządu Elżbieta Witek.

Spotkanie na zamku w Niedzicy?

Wiadomość o wizycie potwierdziła natomiast w rozmowie z Polską Agencją Prasową „osoba z kierownictwa PiS”. – Ma to być spotkanie szefów dwóch prawicowych partii – Jarosława Kaczyńskiego z PiS i Viktora Orbana z FIDESZ-u – powiedział polityk PiS. Nie chciał on jednak zdradzić tematyki rozmów.

Według informatorów PAP do spotkania ma dojść na południu Polski. Jak podają media, może chodzić o zamek w Niedzicy (woj. małopolskie).

Tematy rozmów – nieznane

Węgierskie media podkreślają, że nieznane są tematy rozmów, jakie będą poruszane przez polityków. Portal „Hungary Today” zwraca jednak uwagę, że do spotkania ma dojść przed zaplanowanymi na czwartek rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Według portalu Budapeszt i Warszawa mogą rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem polityki Londynu.

Jednym z kluczowych projektów rządu Camerona jest ograniczenia dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. W grudniu przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się premier Szydło.

Władze Wielkiej Brytanii planują także najpóźniej na 2017 rok referendum w sprawie pozostania tego kraju w Unii Europejskiej.

pisPotwierdza
węgierskieMedia

gazeta.pl

Polsat News: Spotkanie Orban-Kaczyński teraz w pensjonacie Zielona Owieczka w Niedzicy.

spotkaniePensjonat

 

niedzica

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.