Tusk, 07.12.2015

 

Czy Polacy w Wielkiej Brytanii stracą prawo do zasiłku na dzieci? Tusk: Nie ma zgody

Wah, pap, 07.12.2015

Donald Tusk zapowiedział, że nie ma zgody, by zmieniać zasady uczestnictwa w Unii Europejskiej dla Wielkiej Brytanii - w tym

Donald Tusk zapowiedział, że nie ma zgody, by zmieniać zasady uczestnictwa w Unii Europejskiej dla Wielkiej Brytanii – w tym „eksportu zasiłków na dzieci” (Eric Vidal / AP / AP)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w poniedziałek, że rozmowy o postulowanych przez Wielką Brytanię reformach UE posunęły się do przodu. Najtrudniejsze do rozwiązania są żądania ograniczenia praw do zasiłków dla emigrantów z innych krajów UE.

W listopadzie premier Wielkiej Brytanii wysłał do Donalda Tuska list, w którym przedstawił warunki renegocjacji członkostwa swojego państwa we Wspólnocie. Najpóźniej w 2017 r. Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w referendum na temat dalszej obecności we Unii.

Dzisiaj Tusk odniósł się do żądań Camerona. „Ogólnie rzecz biorąc, w mojej ocenie zrobiliśmy jak dotąd duże postępy” – napisał Tusk w liście, relacjonując dotychczasowe wyniki prowadzonych przez jego gabinet rozmów na temat żądań Wielkiej Brytanii, od których spełnienia może zależeć pozostanie tego kraju w Unii.

Możliwe ukrócenie „eksportu zasiłków na dzieci”

Z listu Tuska do przywódców państw UE wynika, że możliwe są reformy unijnych przepisów, które ograniczą „eksport zasiłków na dzieci”, czyli pobieranie przez migrantów zarobkowych z innych państw UE dodatków na dzieci pozostawione w krajach ojczystych. Tusk ocenia, że w lutym możliwe będzie przyjęcie porozumienia z Londynem.

Porozumienie z Londynem będzie jednym z głównych tematów szczytu UE planowanego na 17 i 18 grudnia. Według Tuska pogłębionej dyskusji na szczycie wymagać będą brytyjskie propozycje dotyczące ograniczenia praw do zasiłków dla emigrantów z innych krajów UE i swobody przepływu osób.

„Podczas gdy widzimy duże możliwości uzgodnienia sposobów walki z nadużyciami oraz reform dotyczących eksportu zasiłków na dzieci, to aktualnie nie ma konsensusu co do żądania, by osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z innych krajów UE musiały mieszkać tam i płacić podatki przez cztery lata, zanim uzyskają prawo do zasiłków związanych z zatrudnieniem albo mieszkalnictwem socjalnym” – ocenił Tusk.

„W tej sprawie na pewno będziemy musieli usłyszeć więcej od brytyjskiego premiera i otworzyć debatę między nami, zanim pójdziemy dalej” – dodał.

Tusk: Wszystkie strony muszą wykazać się odpowiedzialnością

Z listu szefa Rady Europejskiej wynika, że w pozostałych trzech dziedzinach, w których Brytyjczycy chcą reformować UE, szanse na porozumienie są dużo większe. Postulaty te dotyczą wypracowania zasad współpracy między strefą euro a państwami spoza niej, by zapewnić, że kraje bez wspólnej waluty nie będą dyskryminowane; wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.

Tusk podkreślił w swoim liście, że wszystkie strony muszą się wykazać odpowiedzialnością. „Będę działać jako uczciwy broker, ale wszystkie państwa członkowskie i instytucje muszą okazać gotowość do kompromisu, aby proces ten zakończył się powodzeniem. Naszym celem jest znalezienie rozwiązania, które spełni oczekiwania brytyjskiego premiera, a jednocześnie umocni fundamenty, na których opiera się UE” – ocenił.

„Niepewność co do przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest czynnikiem destabilizującym, dlatego musimy znaleźć drogę, by odpowiedzieć na brytyjskie obawy możliwie szybko” – dodał.

„W czasie, gdy geopolityka wróciła do Europy, musimy być zjednoczeni i silni. To leży w naszym wspólnym interesie i w interesie każdego państwa członkowskiego z osobna. Wielka Brytania odgrywała konstruktywną i ważną rolę w rozwoju Unii Europejskiej i jestem pewien, że w przyszłości też tak będzie” – podsumował Tusk.

polacyWwielkiejBrytanii

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.