Petru, 27.11.2015

Ryszard Petru: Kaczyński idzie za ostro. Zakiwa się

mw, 27.11.2015

Ryszard Petru z posłanką swojej partii Kamilą Gasiuk - Pihowicz w Sejmie

Ryszard Petru z posłanką swojej partii Kamilą Gasiuk – Pihowicz w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

– Kaczyński teraz ma imperium, a wielkie imperia rozpadają się w szczycie swojej chwały. Kaczyński idzie za ostro, za szybko, łamiąc zasady państwa prawa – mówił w Radiu Zet Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

Według Ryszarda Petru, rządy PiS potrwają maksymalnie dwa lata.

– Kaczyński zakiwa się. On nie jest w stanie wszystkiego kontrolować – mówił w Radiu Zet. – Rozdźwięk między rozsądniejszą częścią rządu, a tymi radykałami jest tak olbrzymi, że nie da się tego utrzymać – mówił.

Zastanawiał się też „jakie to genialne pomysły ma Prawo i Sprawiedliwość, o których wie, że mogą być kwestionowane konstytucyjnie?”

– Ewidentnie PiS ma serię zmian, które mogą być wątpliwe konstytucyjnie. Jarosław Kaczyński się do tego przyznał – mówił Ryszard Petru.

– Nie chcę używać słowa „zamach na Trybunał”, bo zostawiam je sobie na później. Zaczynam się obawiać, że przyjdzie moment, gdy trzeba będzie tych słów użyć – powiedział szef Nowoczesnej.

Krytykował też Antoniego Macierewicza za słowa, że przetarg na zakup rakiet Patriot „właściwie nie istnieje”

– Świat nie jest tak spokojny, jak w 1992 roku. Syria, sytuacja rosyjsko-turecka, konflikt na Ukrainie. A nasz minister obrony może coś chlapnąć. To jest bardzo niebezpieczne – powiedział Petru.

– Macierewicz, myśląc o Smoleńsku, może wywołać konflikt z jakimś krajem. Zupełnie niepotrzebnie. Nam eskalacja relacji polsko-rosyjskich nie jest potrzebna – dodał.

– Minister obrony, który coś chlapnie, może nas bardzo dużo kosztować. Dziś Patrioty, a jutro jakiś kraj ościenny. On może chlapnąć coś poważniejszego – skomentował Petru.

petruKaczyńskiSięzakiwa

wyborcza.pl

09:44

pe

Petru: Kukiza nie zapraszamy. Kukiz siedzi na kolankach u prezesa Kaczyńskiego

– Stworzyliśmy taktyczną koalicję z PSL [sprzeciwiającą się ostatnim działaniom PiS], do której zaprosiliśmy Platformę. Kukiza nie zapraszamy. Kukiz siedzi na kolankach u prezesa Kaczyńskiego – stwierdził dziś w Polsat News Ryszard Petru, pytany o – jak ujął to Dariusz Ociepa – „flirt” jego formacji z PSL-em.

09:35
pe

Petru: Nie chcemy odwołania marszałka Kuchcińskiego, to byłby pusty gest. Nie podpiszemy się pod wnioskiem PO

Lider Nowoczesnej na pytanie, czy podpisze się pod wnioskiem PO – wraz z innymi posłami Nowoczesnej – o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego, odpowiedział:

„Jestem często niezadowolony z pracy marszałka Sejmu, mam pretensje o to, że zawsze dopuszcza posłów PiS do głosu, a naszych czasem nie zauważa, albo mówi, że za późno… Jak PiS chce przerwę, to dostaje, a jak opozycja, to niekoniecznie… Ale na odwołanie marszałka jest za wcześnie, to byłby pusty gest. Żeby odwołać marszałka, musiałaby zajść seria bardzo poważnych wpadek. Polacy uznaliby, że to burza w szklance wody”

08:52

Neumann: Prezydent Duda jest strażnikiem interesów PiS

Jak mówił szef klubu PO w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz w „Polityce przy kawie” TVP1:

„W Polsce mamy dwie instytucje, które chronią Konstytucję. Strażnikiem Konstytucji powinien być prezydent. Niestety, widać już po tych działaniach, że nie jest strażnikiem Konstytucji. Jest strażnikiem interesów PiS. Drugim jest Trybunał Konstytucyjny. Jeżeli zdewastujemy Trybunał, nie będzie mógł pracować, bo się okaże, że jest wybranych nie 5, a 10 sędziów… (…) Będziemy mieli paraliż TK i będzie można przyjmować ustawy – bo chyba na tym zależy PIS – które są niezgodne z Konstytucją”

08:37

Neumann: PO walczyła o niezależność TK wcześniej, niż to stało się modne

Sławomir Neumann w „Polityce przy kawie” TVP1 mówił o wniosku PO o odwołanie marszałka Kuchcińskiego:

„W polityce gesty też są ważne. Wiadomo, że przegłosowane będzie wszystko, co wymyśli prezes Jarosław Kaczyński, bo ma większość. Natomiast ostatnie tygodnie pokazały, jak można dewastować demokrację i 26 lat polskiego dorobku III RP, wolnej Polski. To jeden z elementów powiedzenia stanowczego „nie”. Oczywiście, mamy świadomość, że taki wniosek trudno jest przegłosować”

Dalej mówił:

„My robimy rzeczy faktyczne, nie tylko dyskutujemy. Bo Platforma walczyła o niezależność Trybunału, o to, żeby go nie dewastować, wcześniej, niż to stało się modne. PO robiła to od pierwszego dnia. Mówimy, że to, co proponuje PiS, jest zamachem na Trybunał Konstytucyjny”

08:20
PETRU

Petru apeluje do Kornela Morawieckiego o rozsądek: Jego wystąpienie było niebezpieczne, PiS go wykorzystuje

– Trybunał Konstytucyjny był ostatnią deską ratunku. Zawsze można było się do niego zwrócić. Dziś jest osłabiony. Nie wiadomo będzie, czy wyrok wydany przez TK będzie ważny, czy nie. Bo zawsze te wyroki będą podważane. Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się osłabić jedną z najważniejszych instytucji demokratycznych– przekonywał dziś w Radiu Zet Ryszard Petru.

Lider Nowoczesnej przewidywał, że kolejną instytucją, za którą”weźmie się” PiS, będzie np. Komisja Nadzoru Finansowego.

Petru nie chciał już mówić o „zamachu na Trybunał”, używał stwierdzenia „osłabienie demokracji”.

Gdy Monika Olejnik przytoczyła słowa Kornela Morawieckiego, który powiedział w Sejmie ostatnio, iż „prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie”, Petru stwierdził:

„Szanuję Kornela Morawieckiego za to, co robił w latach 80., aczkolwiek uważam, że w tamtym czasie też miał takie momenty, kiedy pamiętam proponował żeby walczyć zbrojnie z komunizmem, a nie w sposób pokojowy, co byłoby bardzo kosztowne [w przypadku pierwszego rozwiązania]. Powiem szczerze, że to jego wystąpienie [z mównicy sejmowej] było trochę niebezpieczne. Chciałbym zaapelować do Kornela Morawieckiego o rozsądek. Bo idąc tą drogą, to można wszystko unieważnić. To będzie oznaczało, że jeśli Konstytucja będzi blokować jakiś „świetny” pomysł” PiS-u, to trzeba będzie tę Konstytucję zmienić (…) Kornel Morawiecki jest wykorzystywany przez PiS, później będzie żałował, że mówił takie rzeczy, które dają możliwość PiS-owi działań niezgodnych z Konstytucją”

Lider Nowoczesnej przewidywał, że rząd PiS „za rok, dwa”, się rozpadnie, bo nurty radykalne i centrowe w tej partii będą nie do pogodzenia w dłuższej perspektywie.

07:49
Bor

Budka o Nowoczesnej i postawie PO: Albo robimy show, albo staramy się skutecznie walczyć

– PiS szuka wroga, któremu można dołożyć. TK, sądy, prokuratura. O innych problemach jest cicho. Opinia publiczna jest karmiona nieprawdziwymi informacjami– przekonywał w TVN24 Borys Budka. – PiS skrzywdził 3 wybitnych sędziów, 3 wybitnych prawników, przy udziale prezydenta – dodawał kandydat na szefa PO.

Pytany, czemu „Platforma abdykowała” i wyszła z sali w czasie nocnej debaty w Sejmie, były minister sprawiedliwości odpowiedział – nawiązując przy okazji do Nowoczesnej:

„Są różne formy protestu, jeśli racjonalne argumenty nie są brane pod uwagę, jeśli my jesteśmy wyśmiewani [na sali plenarnej], to walka o wolność i wartości demokratyczne, będzie się toczyła w Trybunale Konstytucyjnym. Patrzmy na efekty, złożyliśmy dwa wnioski do TK, które będą rozpatrzone 3 i 9 grudnia. Więc to my będziemy bronić demokratycznych wartości w Trybunale. Albo robimy show parlamentarne, albo staramy się skutecznie walczyć”

Na pytanie o wybory wewnętrzne PO, Budka stwierdził: – Nie czuję się outsiderem. Mam nadzieję, że jak dojdzie do II tury wyborów, to albo Grzegorz Schetyna, albo Tomasz Siemoniak, przyłączy się do mnie.

300polityka

Schetyna ze wsparciem Arłukowicza i Rasia ogłasza start w wyborach na szefa PO

15:07

Schetyna ze wsparciem Arłukowicza i Rasia ogłasza start w wyborach na szefa PO

Grzegorz Schetyna w Krakowie, na wspólnej konferencji z Bartoszem Arłukowiczem i Ireneuszem Rasiem oficjalnie ogłosił, że kandyduje na szefa PO. Przekaz jest prosty: Platforma wraca do korzeni i łączy różne środowiska oraz skrzydła – zarówno to liberalne, jak i konserwatywne.

Więcej – tu

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.