Duda, 05.11.2015

 

Prezydent zwołał Sejm tak, że polski rząd nie poleci na ważny szczyt UE ws. uchodźców

Renata Grochal, Agata Kondzińska, 05.11.2015
Prezydent zwołał posiedzenie Sejmu na 12 listopada. Tego dnia premier Ewa Kopacz miała reprezentować Polskę na szczycie Rady Europejskiej na Malcie. Nie poleci, bo w kraju musi podać swój gabinet do dymisji

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska ogłosiła dziś, że prezydent Andrzej Duda zwołał pierwsze posiedzenie Sejmu na 12. listopada na godzinę 13, a Senatu na godz. 17. Tego samego dnia na Malcie spotkają się przywódcy krajów europejskich, żeby rozmawiać o kryzysie imigracyjnym w Europie. Decyzję o zwołaniu szczytu szef Rady Europejskiej Donald Tusk ogłosił dwa dni temu.

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk mówi, że termin pierwszego posiedzenia Sejmu jest wyjątkowo niefortunny, bo posiedzenie, na którym rząd ma podać się do dymisji, wyznaczono w czwartek na godzinę 13, a szczyt Rady Europejskiej rozpoczyna się o 14.30.

- To oznacza, że polski premier – ani ten ustępujący, ani przyszły – nie będzie mógł wziąć udziału w szczycie. Po pierwsze obie panie składają o tej porze ślubowanie, a po drugie prezes Rady Ministrów składa na pierwszym posiedzeniu Sejmu dymisję – mówi „Wyborczej” Tomczyk. Zgodnie z konstytucją do momentu powołania nowego rządu, obowiązki pełni stary rząd. Technicznie można by sobie wyobrazić sytuację, że zaraz po złożeniu dymisji prezydent zaprzysięga nowy rząd i to Szydło leci na szczyt, ale Beata Szydło tak jak Ewa Kopacz, składa w tym czasie ślubowanie poselskie.

Tomczyk podkreśla, że w tej sytuacji na szczyt może lecieć prezydent, ale jest on związany instrukcjami rządu. – Tylko nie wiadomo, którego PO-PSL, czy PiS-owskiego – zastrzega rzecznik. Tematem szczytu będzie kwestia uchodźców. PO i PiS mają rozbieżne stanowiska w tej sprawie.

- Albo jest to niedopatrzenie ze strony prezydenta, który nie zauważył, że w tym dniu jest szczyt Rady Europejskiej, albo jest to rywalizacja prezydenta z nową premier, bo to ona powinna polecieć – mówi Tomczyk.

Nasi rozmówcy z Kancelarii Prezydenta w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że prezydent na szczyt nie poleci. – Ale to, że nie będzie pani premier też nie jest dramatem, bo gorzej byłoby gdyby podjęła jakieś decyzje, które potem w życie musiałby wprowadzać nowy rząd – mówi nasz rozmówca.

prezydentZwołałSejmTak

wyborcza.pl

Już wiadomo: pierwsze posiedzenie nowego Sejmu 12 listopada

mar, 05.11.2015
Wiadomo już, kiedy posłowie rozpoczną pracę Sejmu. Prezydent Andrzej Duda podał oficjalny termin pierwszego posiedzenia tej kadencji.

http://www.gazeta.tv/plej/19,114871,19090952,video.html?embed=0&autoplay=1

 

Starzy i nowi posłowie wkroczą na salę Sejmu 12 listopada. Wtedy też złoży dymisję rząd Ewy Kopacz i zaprzysiężony zostanie gabinet Beaty Szydło.

W ławach sejmowych zasiądzie 235 posłów PiS, 138 poslów PO, 42 posłów ruchu Kukiz’15 i 28 posłów .Nowoczesnej. Spośród nich 130 sprawuje funkcję posła po raz pierwszy.

Marszałkiem seniorem Sejmu został Kornel Morawiecki, a marszałkiem seniorem Senatu – Barbara Borys-Damięcka.

 

prezydentDudaPodał

jakMożnaByło

prezydentZwołałSejm

polacyPolacy

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.