Szczerski (14.06.2015)

 

Prezydent Duda z pierwszą wizytą pojedzie do Berlina. Szczerski: Stawiamy Niemcom cztery warunki współpracy

Dominika Majewska
14.06.2015
Krzysztof Szczerski uważa, że relacje z Niemcami mogą być dobre, ale - pod pewnymi warunkami.
Krzysztof Szczerski uważa, że relacje z Niemcami mogą być dobre, ale – pod pewnymi warunkami. • Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Krzysztof Szczerski, jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy i najpoważniejszy kandydat na objęcie stanowiska ministra ds. zagranicznych w Kancelarii Prezydenta w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” kreśli priorytety w polityce zagranicznej Dudy. Zdradza sposób przyszłego prezydenta na dobre relacje z Niemcami.

– Po pierwsze, jak w relacjach z każdym państwem, przestrzeganie praw Polaków. Po drugie - polityka wschodnia – format normandzki wyczerpał się, trwałego pokoju w regionie nie uda się przywrócić bez udziału Polski, NATO, UE, USA. Po trzecie, Niemcy muszą znieść blokadę na budowę baz NATO w naszym kraju. Wreszcie Berlin musi zgodzić się na takie dostosowanie polityki klimatycznej i energetycznej Unii, które umożliwi utrzymanie wydobycia polskiego węgla – punktuje Szczerski w wywiadzie.

REKLAMA

Szczerski sugeruje też, że prezydent w pierwszą wizytę zagraniczną  wyruszy właśnie do Niemiec. Dobrego pretekstu do spotkania z zachodnimi sąsiadami dostarczyli sami Niemcy. Prezydent Niemiec Joachim Gauck w depeszy gratulacyjnej zasugerował, żeby Duda z pierwszą wizytą zagraniczną wybrał się do Berlina. Prezydent elekt dostał też już zaproszenie z Paryża.

Wiadomo również, że we wrześniu Dudę czeka pierwsze spotkanie w szerszym gronie przywódców – w tym miesiącu pojawi się na sesji ONZ w Nowym Jorku i niewykluczone, że to właśnie wtedy dojdzie do jego debiutu w relacjach z Barackiem Obamą, prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Źródło: RP.PL

naTemat.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.