Duda, wojna, 18.06.2016

 

Polscy żołnierze jadą do Kuwejtu i Iraku, na misję przeciw Państwu Islamskiemu. Duda podpisał

lulu, PAP, 18.06.2016

Polacy pojadą na misję przeciw dżhiadystom

Polacy pojadą na misję przeciw dżhiadystom (Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta)

1. Prezydent podpisał decyzję o wysłaniu polskich wojsk do Kuwejtu i Iraku
2. Misje mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy
3. Polacy wesprą Globalną Koalicję do walki z tzw. Państwem Islamskim
Prezydent podpisał decyzję o wysłaniu 2 kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu – poinformowało w sobotę BiuroBezpieczeństwa Narodowego. Dotyczy użycia dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r. Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

W Kuwejcie i Iraku

Kontyngent w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczył do 150 żołnierzy i pracowników wojska, liczebność kontyngentu w Iraku – także z elementami wsparcia w innych państwach regionu – określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska.

Główne siły kontyngentu w Kuwejcie będzie tworzył komponent powietrzny – cztery samoloty F-16 z zasobnikami rozpoznawczymi. W skład kontyngentu w Iraku wejdą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Misje – jak zapowiadali przedstawiciele władz – mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, żołnierze nie będą się angażowali w działania bojowe.

Postanowienie prezydenta zostało wydane na wniosek premier Beaty Szydło.

duda

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.