Waszczykowski, 31.05.2016

 

31.05.2016, 08:36
waszcz1

Waszczykowski: Nie słyszałem zachęt od Kaczyńskiego, bym się wybrał do europarlamentu

Jak mówił Witold Waszczykowski w „Salonie politycznym Trójki” o tym, czy rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim:

„Nie rozmawiałem z nim ostatnio na ten temat, ale nie słyszałem zachęt, bym wybrał się do europarlamentu. Nie słyszałem zachęt, bo mam zadania postawione i trzeba je realizować. Ta sprawa nie istnieje po prostu”

300polityka.pl

MSZ prowadzi śledztwo w sprawie odznaczenia przez prezydenta antysemity i zwolennika Putina

pw, 31.05.2016

22 maja, Oslo. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią wręcza Bogdanowi Kulasowi Order Odrodzenia Polski

22 maja, Oslo. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią wręcza Bogdanowi Kulasowi Order Odrodzenia Polski (ANDRZEJ HRECHOROWICZ KPRP)

„Była znana jedynie działalność patriotyczna pana Kulasa, a nie jego publicystyka” – afera w polskiej dyplomacji po odznaczeniu przez prezydenta Dudę antysemity z Norwegii. Kto wiedział o jego publikacjach?

- Znam sprawę od kilku dni, prowadzę w tej sprawie śledztwo – tak informację o odznaczeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę polonijnego działacza, Bogdana Kulasa, komentował w radiowej Trójce szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Kulas jest wiceprezesem Związku Polaków w Norwegii, działaczem partii Jedność Narodu oraz Obozu Wielkiej Polski. 22 maja znalazł się wśród czterech działaczy polonijnych, których odznaczył Andrzej Duda podczas wizyty w Norwegii. Prezydent dziękował im za dbałość o polskość i przypominał związki z Norwegią, począwszy od córki Mieszka I. Norweskiej Polonii podarował egzemplarze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Jednak dziś rano „Wyborcza” ujawniła fragmenty proputinowskiej i antysemickiej publicystyki Kulasa.

Order „nie za poglądy”

Kulas, działacz ugrupowań skrajnie narodowych, krytykował poprzednią, a także obecną władzę za wspieranie Ukrainy, wychwalał Putina, wskazywał na Żydów jako popleczników Stalina.

Jak poinformował nas rzecznik prezydenta Marek Magierowski, Kulas otrzymał odznaczenie „za działalność na rzecz Polonii w Norwegii, zwłaszcza za wspieranie i promowanie polskiej kultury, nie zaś za poglądy polityczne. O jego uhonorowanie wnioskował ambasador RP w Oslo, a formalnie o przyznanie orderu wystąpiło MSZ. Ze strony KPRP [Kancelarii Prezydenta] nie doszło do naruszenia procedur na żadnym etapie rozpatrywania wniosku”.

Waszczykowski: To już nie te czasy

W odznaczeniu antysemity i działacza proputinowskiego problem widzi jednak MSZ. Waszczykowski zapowiedział, że zajmie się sprawą osobiście. W Trójce usprawiedliwiał ambasadę, że w Norwegii była znana jedynie „działalność patriotyczna pana Kulasa”, a nie jego publicystyka, którą nazwał „kwiatkami”.

Jak stwierdził, polskie placówki dyplomatyczne nie śledzą całej działalności kandydata, „bo to już nie te czasy”.

Ambasadorem w Norwegii jest generał w stanie spoczynku Stefan Czmur, według nieoficjalnych informacji w tym roku kończy się mu kadencja.

msz

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.