Clinton, 16.05.2016

 

Bill Clinton: Polska i Węgry uznały, że demokracja to za duży problem i wolą przywódców w stylu Putina

Michał Wachnicki, 16.05.2016
Bill Clinton podczas przemówienia w New JerseyBill Clinton podczas przemówienia w New Jersey (Julio Cortez (AP Photo/Julio Cortez))

Bill Clinton, były prezydent Stanów Zjednoczonych podczas piątkowej przemowy wyborczej w New Jersey powiedział, że „Polska i Węgry dwa kraje, które nie byłyby wolne, gdyby nie USA i zwycięstwo w zimnej wojnie, uznały, że demokracja to za duży problem i że wolą autorytarnych przywódców w stylu Putina”
 
Bill Clinton wspomniał o Polsce i Węgrzech podczas piątkowego wystąpienia na College of New Jersey w Ewing w stanie New Jersey. W czasie przemowy, w której krytykował Donalda Trumpa oraz jego plany budowy muru na granicy kraju z Meksykiem stwierdził, że „to co się dzieje w USA nie jest odosobnione”. – Na przykład Polska i Węgry, dwa kraje, które nie byłyby wolne, gdyby nie USA i zwycięstwo w zimnej wojnie, uznały ostatnio, że demokracja to za duży problem i że wolą autorytarnych liderów w stylu Putina i obcokrajowców poza swoimi granicami. Brzmi znajomo? – spytał widowni były prezydent USA.

 

 

Opinia Billa Clintona jest ważna nie tylko z powodu rangi tego polityka, ale także faktu, że Hillary Clinton zapowiedziała, że jeśli wygra wyścig do Białego Domu, to jej mąż będzie odpowiedzialny za „ożywienie gospodarki” USA. Oznacza to, że – jeśli Hillary Clinton wygra – Bill Clinton będzie co najmniej doradzał w jej polityce. Ostatnie sondaże pokazują, że Clinton może liczyć na poparcie 41 proc. prawdopodobnych wyborców, a Trump – na 40 proc.

W lutym poczynania rządu PiS krytykował także były kandydat na prezydenta USA, John McCain, a także dwóch demokratycznych senatorów – Dick Durbin i Ben Cardin. Senatorowie napisali wtedy, że „niepokoją ich działania polskiego rządu zagrażające niezależności mediów i TK”. Ich zdaniem posunięcia rządu PiS w tym zakresie „psują wizerunek Polski jako wzorca przemian demokratycznych”. Autorzy listu podkreślili, że są przyjaciółmi Polski i dlatego martwią ich działania rządu PiS oraz przypomnieli, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA i członkiem rodziny krajów demokratycznych, a jej wejście do NATO wzmocniło Sojusz. „Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność zasadom OBWE i UE, w tym zobowiązał się szanować demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” – napisali politycy.

– To kolejny przykład słabo poinformowanych polityków zachodnich. Albo słuchają jakiś opozycyjnych wobec obecnego układu rządzącego podpowiadaczy, albo czytają wyłącznie rozhisteryzowane, lewicowe media zachodnie – skomentował w tamtym czasie treść listu Jarosław Sellin, wiceminister kultury w rządzie PiS.

polskaIwęgry

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.