Schetyna, 10.05.2016

 

10.05.2016, 13:26

Schetyna: To my zarejestrowaliśmy marsz. PO ma największe możliwości, jest największą partią

Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji:

To my zarejestrowaliśmy marsz. To ma takie znacznie, że mogliśmy zaprosić wszystkie partie opozycyjne czy zdecydowaną większość do współorganizacji. Byliśmy razem, obok siebie i tak będziemy robić. PO ma największe możliwości, jest największą partią opozycyjną i chce swoje atuty oraz potencjał wspólnie wykorzystać, razem z innymi partiami, z którymi będziemy budować skuteczny front anty-PiS”

13:23

Schetyna: Audyt to niezdarna odpowiedź na ostatni marsz

Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji:

“Moim zdaniem [audyt rządów PO-PSL] to niezdarna odpowiedź – przygotowana wcześniej – na 7 maja. Widzę, że jest dosyć duże zdenerwowanie po stronie polityków PiS, ale będziemy gotowi do odpowiedzi na wszystkie, nawet te absurdalne pytania, bo tego się spodziewam. Tworzenia atmosfery, niedopowiedzeń, że coś działo się przez te ostatnie 8 lat, o czym nie wiemy”

13:16

Audyt w Sejmie jutro od 9:15. Kempa: W każdej kluczowej dziedzinie zidentyfikowano poważne problemy i zagrożenia

Jutro o 9:15 rząd w Sejmie przedstawi „Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)”, częściej nazywany audytem rządów PO-PSL. W tej sprawie – o uzupełnienie porządku obrad – do marszałka Sejmu zwróciła się już Beata Kempa.

W piśmie, do którego dotarła 300POLITYKA, szefowa KPRM argumentuje, że zebrane przez rząd informacje w zakresie stanu spraw publicznych i instytucji państwowych skłaniają do stwierdzenia, że skala wyzwań stojących przed rządem jest ogromna. Jak pisze Kempa:

„W każdej kluczowej dziedzinie działania administracji rządowej zidentyfikowano bowiem poważne problemy, ryzyka i zagrożenia – wiele polityk publicznych okazało się nieskutecznych oraz nieefektywnych i wymaga zasadniczej rewizji oraz podjęcia pilnych działań naprawczych. Zidentyfikowano ponadto liczne rażące zaniedbania, dotyczące podstawowych procesów zarządczych na każdym poziomie. Istotne słabości wiążą się z zarządzeniem strategicznym, zarządzaniem kapitałem ludzkim oraz procesami standaryzacji, nadzoru i egzekwowania odpowiedzialności”

Jak pisze dalej:

„Przedstawienie Wysokiej Izbie powyższych informacji umocni przekonanie, że rozpoczęty w listopadzie 2015 r. proces naprawy Rzeczypospolitej przyniesie wymierne efekty. Celem rządu jest bowiem stworzenie nowoczesnej administracji służącej obywatelom poprzez trafne, skuteczne i efektywne wdrażanie polityk publicznych, dbającej o interes państwa oraz reprezentującej wysokie standardy etyczne w życiu publicznym. W mojej ocenie zapoznanie Wysokiej Izby z przedmiotowymi informacjami przyczyni się do realizacji tego celu”

Screenshot 2016-05-10 at 13.13.55

Screenshot 2016-05-10 at 13.14.22

12:37

Schetyna: Jutro spotkanie liderów partii opozycyjnych. Chciałbym zorganizować wspólne posiedzenie klubów

Jak mówił Grzegorz Schetyna na konferencji:

“Jesteśmy umówieni na jutro na spotkanie z liderami innych partii opozycyjnych. Spotkamy się jutro rano i będziemy to ustalać [czy wziąć udział w spotkaniu u marszałka Kuchcińskiego]. Chciałbym, żebyśmy zorganizowali wspólne spotkanie klubów parlamentarnych: PSL, Nowoczesnej i Platformy i o tym porozmawiali. Bardzo ważne jest, abyśmy ustalili płaszczyznę współpracy tutaj, w opozycji parlamentarnej, jak budować i wzajemne zaufania, ale i prowadzić pewne wspólne projekty. Jestem przekonany, że w czwartek, a może już jutro, gotowi do odpowiedzi na pytania nt. obecności na tym spotkaniu”

12:24

Borys: Głównym organizatorem największego marszu od 1956 roku była Platforma

– Głównym organizatorem największego marszu w wolnej Polsce od 27 lat i – jak niektórzy twierdzą – od 60 lat, od 1956 roku, była Platforma Obywatelska, która wzięła na siebie główny ciężar organizacyjny – mówił na konferencji Piotr Borys, dyrektor biura krajowego PO i przewodniczący sobotniego zgromadzenia.

Borys, pytany o koszty marszu, poinformował, że tylko te bezpośrednie wyniosły 300 tys. zł. Pozostałe będą pokazane dopiero w sprawozdaniu, bo są w tej chwili liczone.

300polityka.pl

PONIEDZIAŁEK, 9 MAJA 2016 

Schetyna sam na billboardzie: Wspólnie obronimy Polskę

23:15
smd1

Schetyna sam na billboardzie: Wspólnie obronimy Polskę

Billboardy i citylighty z hasłem „Wspólnie obronimy Polskę” oraz zdjęciem Grzegorza Schetyny to kolejny etap kampanii outdoorowej PO związanej z marszem 7 maja. Na oficjalnym koncie SMD Warszawa pojawiło się też hasło, że „7 maja to początek”. Nie wykorzystano jednak żadnych materiałów z marszu, po którym jednym z głównych elementów przekazu PO było to, że zgromadził 250 tysięcy protestujących.

schetbillboard1

20:29
Petru

Petru: Często mam pytania z zagranicy, czy w Polsce będzie referendum ws. wyjścia Polski z UE

– Mam często pytania z zagranicy, czy w Polsce będzie referendum ws. wyjścia Polski z UE –przyznał dziś w „Kropce nad i” Ryszard Petru.

Lider Nowoczesnej stwierdził, iż razem z Grzegorzem Schetyną i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem uzgadniają kwestię pójścia na planowane na piątek spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim i Markiem Kuchcińskim. Petru mówił, iż „nie pozwoli zrobić prezesowi PiS show”, a sam Kaczyński powinien najpierw wytłumaczyć się przed Polakami z działań wobec TK.

Rozmowa w „Kropce” dotyczyła też finansowania marszu 7 maja. Adam Bielan w TVP Info przyznał dziś, iż PO mogła na marsz wydać nawet 2 mln zł. Petru powiedział w „Kropce”, że Nowoczesna na marsz nie wydała pieniędzy, a on sam kupił jedynie T-shirt KOD.

19:54
bodnar_senat

Czy sposób przenoszenia prokuratorów po likwidacji Prokuratury Generalnej nie narusza konstytucji? – pyta RPO we wniosku do TK

Nowa ustawa o prokuraturze pozwala na potraktowanie prokuratorów w sposób, który przekreśla cały dotychczasowy dorobek zawodowy. Reorganizacja prokuratury stała się bowiem podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej. Arbitralnej, bo ustawa nie zawiera kryteriów jej przeprowadzenia” – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar złożył wniosek o zbadanie ustawy o prokuraturze do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak czytamy na stronie RPO:

„Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że prawidłowe funkcjonowanie prokuratury ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia ochrony praw jednostki. Zaś wprowadzone rozwiązania należy też postrzegać w kontekście deklarowanej przez ustawodawcę niezależności prokuratorów przy wykonywaniu ustawowych czynności. 

Zasada niezależności nie jest celem samym w sobie, ma ona przede wszystkim zapewnić prawidłowe funkcjonowanie prokuratury, kierującej się zasadą bezstronności i równego traktowania obywateli.  To temu służą ustawowe gwarancje nieprzenoszenia prokuratorów na inne miejsce służbowe bez ich zgody. 

Dla prokuratora przeniesienie na inne miejsce służbowe stanowi także jedną z najsurowszych kar dyscyplinarnych. Swoją surowością ustępuje jedynie wydaleniu prokuratora ze służby. W postępowaniu dyscyplinarnym, w którym prokuratorowi wymierzana jest kara przeniesienia na inne miejsce służbowe, prokurator korzysta jednak z dwuinstancyjnego sądownictwa dyscyplinarnego, a ponadto ma zapewnioną możliwość złożenia kasacji do Sądu Najwyższego”

 

300polityka.pl

PONIEDZIAŁEK, 9 MAJA 2016 

Comeback Ewy Kopacz

13177205_233156313718218_6158515630157628318_n

Symboliczny moment z sobotniej manifestacji opozycji – zaczyna się przedstawianie liderów, ludzie pod sceną krzyczą „Ewa, Ewa!”. Była premier stoi wśród tłumu, przed podwyższeniem. Prowadzący imprezę pod wpływem okrzyków zaprasza ją na scenę, ale wejście jest z tyłu, więc ludzie podnoszą Kopacz i pomagają jej wskoczyć na podwyższenie. To ulotny moment, uwieczniony na zdjęciu, które krąży na Facebooku, ale takie chwile się liczą w polityce.

Reporter TVN24 – Cyprian Jopek publikuje na Twitterze zdjęcie jednego z transparentów: „Ewa weź stery, przywróć porządek do cholery”.

To oczywiście tylko epizody na marginesie wielkiej manifestacji opozycji, ale nie ma polityka, który nie chciałby być ich bohaterem. Także przez barierki, w wałęsowskim stylu, musiał przeskakiwać, niezaproszony na scenę Bogdan Borusewicz. Także to zostało uwiecznione na zdjęciu krążącym na Facebooku.

IMG_5129

– Jedyny lider, który podczas marszu nie podzielił siĘ rolą, to lider PO, nawet Petru oddał głos Gasiuk-Pihowicz – mówi nam znany poseł PO. Inny rozmówca z PO zwraca uwagę:– Chodziłem w naszym sektorze podczas wystąpień, nasi ludzie mocno narzekali na skład PO z pierwszego szeregu. Małgosia Kidawa nawet nie została powitana. 

Żaden pierwszoplanowy polityk dawno nie został tak bezwzględnie potraktowany przez własne środowisko polityczne jak Ewa Kopacz. Tuż po przegranych, ale i tak z wyższym niż spodziewany wynikiem, odchodząca premier przegrywa wybory na szefa klubu PO z politykiem drugiego szeregu i usuwa się w cień. Platforma pogrąża się w wewnętrznej rywalizacji i stopniowo traci sondażową pozycję lidera opozycji. Od tamtej pory jej średnie poparcie czasem tylko dzieli mniej niż 10 punktów od wyniku wyborczego. Dziś o 24% Platforma może pomarzyć.

Platforma ma coraz większego kaca z tym jak potraktowała Kopacz, liderkę, której determinacja i pracowitość w kampanii przewyższała nawet to, co w momentach koncentracji dawał z siebie Donald Tusk.

Po 8 latach rządzenia to Kopacz zebrała największe ciosy, ale i zwykłe szyderstwa mediów. Każde jej przejęzyczenie było tematem przez dwa dni. Mimo, że była przez media traktowana wyjątkowo brutalnie, nigdy nie użalała się publicznie, ani prywatnie – jak mówią jej współpracownicy – nad publikacjami. – Czasem tylko rzucała: „ten to mnie chyba nie lubi” – wspomina bliski jej polityk PO. To jaskrawy kontrast z oskarżającym media obecnym liderem PO, który posunął się do tego, że w Kropce nad I udzielał publicznych połajanek autorce Gazety Wyborczej, a w prywatnych rozmowach ma się dzielić się opiniami, że jest ofiarą zorganizowanego, medialnego spisku.

Rosnący sentyment Platformy do Kopacz widać na sejmowych korytarzach i na posiedzeniach klubu PO, gdzie ostatnio miało dojść do sytuacji, że kolejni posłowie publicznie jej dziękowali, że wbrew regionalnym baronom umieściła ich na listach wyborczych.

Kopacz coraz częściej manifestuje odmienne od obecnego kierownictwa zdanie na temat strategii politycznej. Zdystansowała się w RDC i Faktach po Faktach od rzuconego przez Schetynę kuriozalnego pomysłu ponownego referendum unijnego, wyśmianego przez Monikę Olejnik. W komentarzu dla GW skrytykowała pozostanie PO poza koalicją tworzoną przez Mateusza Kijowskiego i KOD. Wypowiada się bardziej krytycznie wobec Kościoła, czego nie robi, raczej naiwnie szukające porozumienia z hierarchami nowe kierownictwo Platformy.

Była premier nie zamierza dać się w partii zmarginalizować. Jedni mówią, że o jej większą obecność miał ją prosić Donald Tusk, inni, że po prostu jest waleczna i nie będzie oddawać pola.

Dziś w Platformie rezerwą strategiczną jest Ewa Kopacz. Politycy PO, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie mówią, że z czasem jej znaczenie będzie jeszcze bardziej rosnąć.

comeback

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.