Timmermans, 24.05.2016

 

Wiceszef KE po spotkaniu z Szydło: Zgadzam się z panią premier, konflikt wokół TK…

AB, PAP, 24.05.2016

Wiceszef KE, Frans Timmermans, po spotkaniu z premier Beatą Szydło

Wiceszef KE, Frans Timmermans, po spotkaniu z premier Beatą Szydło (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

1. Wiceszef Komisji Europejskiej spotkał się z Beatą Szydło
2. Timmermans: „Zgadzam się, że konflikt wokół TK to wewnętrzny problem”
3. „Jego rozwiązanie można wypracować w Polsce” – oświadczył

- KE dołoży wszelkich starań, by znaleźć rozwiązanie (konfliktu wokół TK – przyp. red.). Polska jest bardzo ważnym członkiem Unii – mówił po spotkaniu z Szydło Frans Timmermans. Jak podkreślił, zgadza się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce.

Timmermans podziękował też premier za zaproszenie do Warszawy. Jak dodał, premier Szydło wyraziła chęć kontynuacji dialogu z Komisją Europejską, a znalezienie rozwiązania sytuacji jest „w interesie UE”. – W pełni funkcjonujące państwa członkowskie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie Unii – zaznaczył.

Szydło: Zaproponowaliśmy możliwe rozwiązania sporu

- Polski rząd zaproponował rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, aby spór został wokół TK zażegnany; zgodziliśmy się, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama – mówiła w odpowiedzi szefowa rządu. – Ze strony rządu i większości parlamentarnej jest wola porozumienia ws TK, prowadzimy konstruktywny dialog z KE, nasze propozycje zmierzają do tego, by TK mógł spokojnie funkcjonować i pracował transparentnie – podkreśliła Beata Szydło.

- Jesteśmy w dialogu z KE od dłuższego czasu, to jest dobry dialog, konstruktywny. Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które już zostały przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby przede wszystkim doprowadzić do tego, by Trybunał mógł spokojnie funkcjonować, ażeby pracował transparentnie i ażeby to wszystko służyło polskiemu państwu. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które są wokół tego tematu zaangażowane, to jest odpowiedzialność sił politycznych w Polsce – zaznaczyła.

Premier zadeklarowała też, że jest w tej chwili wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej i ze strony rządu.

Polska pod lupą Komisji Europejskiej

Sporem wokół TK zajmuje się Komisja Europejska. W poniedziałek miała przyjąć stanowisko dot. praworządności w naszym kraju. Z nieoficjalnych informacji, które wyciekły do mediów, wynikało, że jest ono krytyczne. KE poinformowała jednak, że rozmawia z polskimi władzami o rozwiązaniach kryzysu wokół TK.

 

Nagła wizyta Timmermansa

Dziś do Polski nagle przyjechał wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Spotkał się z premier Beatą Szydło i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Jak dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski, Komisja w tym tygodniu nie podejmie już prawdopodobnie decyzji ws. Polski. Wcześniej media podawały nieoficjalne informacje, że stanowisko o praworządności może zostać przyjęte w środę.

Spotkanie liderów opozycji

O godz. 14.00 doszło także do spotkania liderów opozycji w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego organizowanego przez trzy kluby opozycyjne: PO, Nowoczesna i PSL. Na spotkaniu był też przedstawiciel Kukiz’15. PiS reprezentował – w charakterze obserwatora – poseł Maciej Małecki (w imieniu klubu PiS prezentował w Sejmie uchwałę o suwerenności).

TOK FM

 

 

Adam Szostkiewicz, 24 maja 2016
Brniemy dalej. Rząd odnotował sukses propagandowy, ale końca sporu nie widać
Ani spotkanie wiceszefa Komisji Europejskiej Timmermansa, ani spotkanie parlamentarnej opozycji z udziałem „obserwatora” z PiS nie przyniosły przełomu.

Rząd odnotował jednak sukces propagandowy, bo zdjęcia uśmiechniętych Timmermansa i premier Szydło pod flagami UE i RP obiegły media natychmiast. Przesłanie „nic się nie dzieje, prowadzimy dialog”, uspokoi część opinii publicznej, ale nie wszystkich. Bo w tym samym momencie rzeczniczka klubu PiS powtarza przed kamerami, że zaprzysiężenie posłów i ogłoszenie wyroku TK jest niemożliwe.

Ktoś powie, że jest już zmęczony korowodem trybunalskim. Może być, ale sprawa jest fundamentalna. Nie może być „kompromisu” bez tych dwóch rzeczy, o które od miesięcy toczy bój opozycja. Odłożenie na bok tych dwóch spraw – legalnie wybranych sędziów i wyroku TK w sprawie pisowskiej ustawy o TK – oznaczałoby, że w Polsce można pominąć albo ominąć obowiązującą konstytucję.

A pomysł, by odwoływać legalnie wybranych sędziów w imię jakiegoś nowego otwarcia czy kompromisu, oznaczałby, że w Polsce skończyła się niezawisłość sędziowska, element demokratycznego trójpodziału władz. Bo skoro można odwołać tych sędziów, to czemu nie innych? Kto większości sejmowej zabroni? Trudno pojąć, jak liderzy polityczni, w tym szef PSL, mogą przykładać rękę do takich pomysłów.

Po wtorkowych spotkaniach jesteśmy w zasadzie w tym samym punkcie. Kryzys konstytucyjny trwa.

polityka.pl

 

19:09

MB dla TVN: PiS zyskuje najwięcej, PO dalej trzecia, SLD w Sejmie

Tak prezentują się wyniki najnowszego partyjnego sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24:

PiS – 37% (+4)
Nowoczesna – 20% (-2)
PO – 17% (+2)
Kukiz ’15 – 5% (-2)
SLD – 5% (+1)
PSL – 4% (+1)

24.05.2016, 16:35

Schetyna: Do 15 czerwca pierwsze spotkanie specjalnej grupy parlamentarzystów ws. TK

Jak mówił po spotkaniu opozycji lider PO Grzegorz Schetyna:

„Rozmawialiśmy o tym, czy i jak możemy pracować. Powołujemy taką grupą specjalną – parlamentarzysta plus ekspert – do 15 czerwca pierwsze spotkanie i ustalenie następnych. Chcemy, aby przedstawiciele wszystkich klubów mogli uczestniczyć w pracach tej zespołu. Niczego nie przesądzamy. Lepiej umówić się na spokojniejsze, przemyślane kroki, niż przestać rozmawiać. Bez takiego szczególnego entuzjazmu uważamy, że taki krok został wykonany. Chcemy stworzyć taką międzyklubową grupę. Potrzebna jest praca”

Jak dodał:

„Przedstawiciel PiS powiedział, że jest otwarty [na dalszą pracę], ale to nie jest jego decyzja”

300polityka.pl

WTOREK, 24 MAJA 2016

Petru po spotkaniu opozycji: Była rozmowa, nawet obserwator z PiS zabrał kilka razy głos

16:12
petru9

Petru po spotkaniu opozycji: Była rozmowa, nawet obserwator z PiS zabrał kilka razy głos

Jak mówił Ryszard Petru po spotkaniu przedstawicieli opozycji:

„Wszystkie kluby, które uczestniczyły aktywnie w spotkaniu miały podobne zdanie, że wyrok TK musi być opublikowany. Tu mamy to samo zdanie z Kukiz’15, PO i PSL. To fundament funkcjonowania państwa prawa. To pierwsze spotkanie, gdzie spotkali się wszyscy, była rozmowa, nawet obserwator z ramienia PiS zabrał kilka razy głos. Zwracaliśmy uwagę [przedstawicielom klubu Kukiz’15] że wypracowanie nowej konstytucji to lata. Będziemy Wszystkie kluby opozycyjne uważają, że publikacja wyroku powinna mieć miejsce”.

Jak dodał Petru:

„Z każdym razem poseł Małecki mówił, że powinniśmy byli wpaść na spotkanie z marszałkiem Kuchcińskim”.

Kolejne spotkania mają odbyć się w gronie eksperckim przedstawicieli opozycji. Jak podkreślił Petru, celem ma być wypracowanie wspólnego projektu ustawy dot. TK całej opozycji.

16:11

Timmermans: Jestem pewien, że problem zostanie niedługo rozwiązany. Rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce


Jak mówił Frans Timmermans na wspólnej konferencji z Beatą Szydło:

„Chcę podziękować za wyrażenie silnego zaangażowania na rzecz praworządności i zaangażowania na rzecz rozwiązania konfliktu dot. TK. Pani premier wyraziła silne zaangażowania kontynuacją dialogu z KE. W KE my ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc. W pełni zgadzam się z panią premier, która powiedziała że to wewnętrzny problem Polski, którego rozwiązanie można wypracować tylko w Polsce i w interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu, ponieważ uważamy, że w pełni funkcjonujące państwa członkowskie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Unii, a te pełne funkcjonowanie poszczególnych krajów oznacza również praworządność”

„Pani premier powiedziała wprost, że razem z innymi siłami politycznymi już spogląda na kierunek rozwiązania tego problemu”

„Biorąc pod uwagę fakt, że pani premier powiedziała wprost, że razem z innymi siłami politycznymi już spogląda na kierunek rozwiązania tego problemu, że został już nawiązany pozytywny dialog w przeciągu ostatnich tygodni na temat tego problemu i że będzie to rozwiązanie trwałe, my z KE dołożymy wszelkich starań, aby wesprzeć wszystkie strony tego konfliktu we wspólnym wypracowaniu jego rozwiązania. Polska jest bardzo ważnym krajem członkowskim UE i ma wiodącą rolę do odegrania w UE”

„Jestem pewien, że niedługo problem będzie rozwiązany”

„Myślę, ze doprowadzenie tego konfliktu do końca uwolni pewne siły Polski, które można wykorzystać z korzyścią dla UE. Będę kontynuował ten dialog. Jestem pewien, że ten dialog bardzo niedługo dobiegnie końca i problem będzie rozwiązany”

16:00

Szydło: Polski rząd zaproponował rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez Sejm, aby spór wokół TK został zażegnany


– Odbyliśmy dobrą, konstruktywną rozmowę. Bardzo cieszę się, że mogliśmy porozmawiać z panem przewodniczącym. Rozmawialiśmy o rozwiązaniu sporu wokół TK – poinformowała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z Fransem Timmermansem. Jak mówiła:

„W tej chwili polski rząd zaproponował takie rozwiązania, które mogłyby być przyjęte przez parlament, które wypełniają te wszystkie warunki, ażeby spór wokół TK został zażegnany i spełnić to, o czym od początku przy zmianach w ustawach o TK mówiliśmy. Tzn. żeby TK mógł funkcjonować bardziej transparentnie, żeby mógł odzwierciedlać bardziej w sposób transparentny to, co dzieje się w Polsce i by rzeczywiście jego praca nie była w żaden sposób zaburzana. Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takich zmian, rozmawialiśmy o tych propozycjach. Poinformowałam pana przewodniczącego, jakie zmiany będziemy proponowali. Zgodziliśmy się oboje, że to kwestia, którą Polska musi rozwiązać sama, wewnętrznie. Ta sprawa, o której rozmawialiśmy, to sprawa Polski, ale my jako członek UE jesteśmy zawsze gotowi na dialog i informowanie o tym, jakie podejmujemy również kroki”

„Jest wola porozumienia ze strony większości parlamentarnej”

„Jesteśmy w dialogu z KE od dłuższego czasu. To dobry, konstruktywny dialog. Wymieniamy się informacjami, spostrzeżeniami. Ten dialog będzie utrzymany. Dla nas, dla mnie osobiście rozwiązanie sporu wokół TK jest istotne i priorytetowe ze względu na dobro funkcjonowania polskiego państwa. To ta kwestia, która dla mnie jest najistotniejsza. Dlatego te propozycje, które przedłożymy, które zostaną przedłożone parlamentowi, zmierzają w tym kierunku, ażeby doprowadzić do tego, by TK mógł spokojnie funkcjonować, żeby pracował transparentnie i – jeszcze raz podkreślę – aby to wszystko służyło polskiemu państwu. To nasza wspólna odpowiedzialność, wszystkich instytucji, które w Polsce są wokół tego tematu zaangażowane. To odpowiedzialność sił politycznych w Polsce, abyśmy szli w jednym i tym samym kierunku. Jest w tej chwili wola porozumienia z naszej strony, ze strony większości parlamentarnej, rządu. Jesteśmy w dialogu z KE”

„Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół TK”

„Informowałam pana przewodniczącego, jakie kroki mamy zamiar podjąć. Te zmiany, które chcemy wprowadzić, mają uzdrowić sytuację wokół TK, ale przede wszystkim mają nie tylko wypełnić zasady demokratycznego państwa prawa, ale również uznajemy, że chcemy, aby były jak najbliżej i jak najbardziej wypełniały zasady praworządności. Stąd nasza troska o to, żeby wszystkie strony, które wokół TK w Polsce są zaangażowane, które w tym sporze uczestniczą, żeby przyjęły takie rozumowanie i żeby to poszukiwanie kompromisu objęło nas wszystkich. To jest w interesie polskiego państwa, polskich obywateli”

14:20
TK1

W Sejmie rozpoczęło się spotkanie opozycji ws. TK. Małecki obserwatorem z PiS

Kilka minut po 14.00 w Sejmie rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli opozycji ws. kryzysu wokół TK. Klub Kukiz’15 reprezentują Stanisław Tyszka, Grzegorz Długi i Tomasz Rzymkowski. Zgodnie z zapowiedziami obserwatorem ze strony PiS jest poseł Maciej Małecki.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.