Kaczyński, 02.05.2016

 

PONIEDZIAŁEK, 2 MAJA 2016

Neumann: Nie pozwolimy PiS-owi na zmianę Konstytucji, dopóki nie będzie przestrzegana obowiązująca

14:58

Neumann: Nie pozwolimy PiS-owi na zmianę Konstytucji, dopóki nie będzie przestrzegana obowiązująca

– Nie będzie żadnych rozmów o zmianie Konstytucji, dopóki PiS i prezes Kaczyński nie będzie przestrzegał tej Konstytucji, która obowiązuje. To klucz i podstawa do jakichkolwiek późniejszych rozmów – stwierdził na konferencji w Sejmie Sławomir Neumann. Jak mówił szef klubu PO:

„Warto zawrócić uwagę na to, co mówił w kontekście UE. To dobrze, że Polska jest i będzie w UE. 7 maja zapraszamy na marsz. Na słowa Jarosława Kaczyńskiego trzeba patrzeć także w kontekście jego działań. Do symbolu urosło wyprowadzenie flag unijnych z KPRM, ze świąt państwowych. Właściwie UE zniknęła. Posłowie i europosłowie PiS mówią o referendum, w którym Polacy mogliby zdecydować o wyjściu Polski z UE. Rząd nie przestrzega zaleceń Komisji Weneckiej.

Większość parlamentarna nie przestrzega podstawowych reguł UE, niszcząc służbą cywilną, trójpodział władzy i uderzając w TK. To elementy, które są sprzeczne z tym, co mówi Kaczyński. Prezes Kaczyński powiedział, że ma cel i długi marsz, który ma wytyczony i będzie maszerował. Chcemy jasno powiedzieć: PO pójdzie naprzeciwko marszu PiS. Nie pozwolimy niszczyć Konstytucji i nie pozwolimy PiS-owi na zmianę Konstytucji, dopóki nie będzie przestrzegał obecnie obowiązującej”

Neumann przyznał jednocześnie, że w kilku punktach przydałaby się zmiana obecnie obowiązującej Konstytucji.

14:12

Kaczyński: Przyszły rok to dobry moment na podjęcie pracy nad nową Konstytucją. Niewykluczone referendum

Jak mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie:

„Konstytucja 3 maja przewidywała swoją weryfikację co 20 lat. W przyszłym roku będzie 20 lat od uchwalenia Konstytucji z 1997 roku. Czy to nie dobry moment do podjęcia pracy nad nową ustawa zasadniczą? To dobry moment. Wiem, że w tej kadencji pewnie się konstytucyjnej większości nie uzyska. Ale jest kadencja następna. Mamy wiele atutów, wiele społeczeństwu do zaoferowania. Możemy odnieść naprawdę wielkie zwycięstwo i sądzę, że będziemy mogli także znaleźć sojuszników. Dlatego najpierw na poziomie partii PiS, ale później w Sejmie powinniśmy te prace podjąć.

Niewykluczone jest także referendum – ono nie będzie rozstrzygające. My nie będziemy próbowali, jak się kiedyś zdarzyło z Konstytucją, narzucić innego, pozakonstytucyjnego sposobu uchwalania. My prawa i Konstytucji przestrzegamy. Nowa Konstytucja musi być uchwalona zgodnie z regułami, które są ustalone w obecnej Konstytucji. Możemy zapytać społeczeństwa: czego chce, jakiej Polski: czy tej, która była, czy tej, która przed nami? Polski bezpieczeństwa, wolności, równości, sprawiedliwości i solidarności”

14:10

Kaczyński: W Polsce ciągle pokutuje zasada, którą próbował narzucić Tusk. To podział Polaków na dwie kategorie

Jak mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie:

„Ciągle pokutuje w Polsce ta reguła, zasada, które próbował narzucić Polsce Donald Tusk. Podział Polaków na dwie kategorii. Jedni mają prawo rządzić, a drudzy nie, bo noszą moherowe berety. Władza przez nich wybrana jest – można powiedzieć – z definicji dyktaturą. Opozycja może być niczym nieograniczona, zakres tej władzy może być nieporównywalnie mniejszy, niż poprzedniej, ale jest dyktatura. Musimy to odrzucić. Warto wrócić do pomysłów, które kiedyś były w naszym programie, a które zniknęły, jak Instytut Obywatelski, który by wspierał drobną miejscową prasę, media, portale. Po to, by była kontrola na niskim szczeblu”

14:06

Kaczyński o sytuacji wokół TK: To nie my odrzuciliśmy kompromis, odrzucił go prezes Rzepliński. Nie godzimy się na anarchię prowadzoną przez sądy

Jak mówił dziś Jarosław Kaczyński podczas przemówienia w Sejmie o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego:

„Stoimy na stanowisku przestrzegania Konstytucji. W całości. A w szczególności przestrzegania jej jasnych i jednoznacznych przepisów (…) Nie zgadzamy się na to, że to nie naród, a Trybunał ma być suwerenem (…) Ale w innych sprawach jesteśmy gotowi do daleko idących kompromisów. Poszliśmy na taki kompromis, były prowadzone rozmowy. I to nie my odrzuciliśmy ten kompromis. Odrzucił go prezes Rzepliński. I chcę to jasno powiedzieć: pójdziemy własną drogą, będziemy załatwiali tę sprawę. Nie zgodzimy się na anarchię w Polsce – nawet, jeśli ta anarchia będzie prowadzona przez sądy”

13:56

Kaczyński: Cały rząd powinien pracować dla planu Morawieckiego. To rozstrzygające przedsięwzięcie dla naszej przyszłości

Jak mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie:

„Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju. Musi rozwijać się szybko, szybciej, wyraźniej szybciej niż inne państwa UE, szczególnie te bogate. Doświadczenie pokazuje, że potrzebna jest pomoc. I my mamy plan – plan Morawieckiego. Wielki plan, największy, jaki powstał od 27 lat. Ten plan musi uzyskać odpowiednie instrumentarium. Cały rząd powinien pracować dla tego planu, nie tylko minister od spraw gospodarczych. Bo to ogromnie ważne, rozstrzygające przedsięwzięcie dla naszej przyszłości, dla Polski, dla Polaków”

13:55
Screenshot 2016-05-02 at 13.50.23

Kaczyński: Ci, którzy mówią o jakichś referendach w sprawie wyjścia Polski z UE, są szkodnikami i awanturnikami

Jak mówił dziś prezes PiS w Sejmie:

„Niedługo przestaniemy być członkami NATO drugiej kategorii (…) Niedługo będziemy otwierali gazoport. To wielkie dzieło, które rozpoczęliśmy, a które nie było kontynuowane. UE traktujemy jako element naszego bezpieczeństwa. Dzisiaj być w Europie, to znaczy być w Unii Europejskiej. Realna przynależność do Europy, to przynależność do UE. Chcemy być w UE – to pogląd większości Polaków. Ci, którzy dzisiaj próbują twierdzić, że jest inaczej… Ci, którzy mówią o jakichś referendach w sprawie wyjścia Polski z UE… Są szkodnikami, awanturnikami politycznymi”

Kaczyński zapowiedział zmianę konstytucji. „Nie uda się w tej kadencji? Jest następna”

olg, 02.05.2016

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Kaczyński wystąpił w Sejmie z okazji Dnia Flagi
2. Zapowiedział prace nad nową konstytucją
3. Zarzucił TK, że „stawia się ponad prawem”

- Konstytucja 3 maja przewidywała swoją weryfikację co 20 lat. W przyszłym roku minie 20 lat od uchwalenia obecnej konstytucji. Czy to nie dobry moment na podjęcie pracy nad nową ustawą zasadniczą? – oświadczył Kaczyński

- Wiem, że w tej kadencji pewnie się konstytucyjnej większości nie uzyska. Ale jest następna kadencja – dodał. Prezes PiS nie wykluczył też referendum ws. nowej konstytucji.

„TK stawia się ponad prawem”

- PiS stoi na stanowisku przestrzegania konstytucji – mówił chwilę wcześniej. Stwierdził, że Trybunał Konstytucyjny „stawia się ponad prawem”.

- Nie godzimy się na anarchię, nawet jeśli jest strzeżona przez sądy – powiedział i dodał, że PiS próbował rozmawiać z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim, ale ten odrzucił jakikolwiek kompromis.

Zapowiedź reformy sądów, służb specjalnych i policji

Prezes PiS zapowiedział prace nad reformą sądów oraz modernizacją służb mundurowych, w tym policji.

- Przygotowujemy się do reformy sądów. Nie może być tak, by sądy kłaniały się, tak się zdarza gangsterom, czy aferzystom, a jednocześnie człowiek, który nie spłacił raty za telewizor, a jest mieszkańcem domu opieki społecznej, lądował w więzieniu – powiedział Kaczyński.

Prezes zapowiedział też umocnienie służb specjalnych – na odcinku walki z terroryzmem.

- Musimy być zabezpieczeni, niebezpieczeństwa mogą przyjść z różnych stron, musimy o tym pamiętać, nie można stwarzać sytuacji prawnej bezradności – przekonywał Kaczyński. Zapewnił, że poszczególne resorty i ministrowie pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa Polakom.

„Ofensywa pedagogiki wstydu przegrywa”

- Wielkie dzieło Lecha Kaczyńskiego przynosi efekty. Ofensywa „pedagogiki wstydu” przegrywa we wszystkich pokoleniach, szczególnie najmłodszych. Ostatnie wydarzenia obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, pogrzeb Łupaszki to przykłady. Takich przykładów są tysiące. Możemy mówić o odrodzeniu, w Polsce powstaje biało-czerwony ruch – mówił Kaczyński.

- Nie da się stworzyć dobrego porządku życia społecznego bez elity, która kieruje się wartościami wyższymi, a nie osobistym interesem. Jeśli dzisiaj ze smutkiem możemy powiedzieć, że nasze państwo odbiega od ideału, to dlatego, że przez ostatnie 27 lat ludzie tego typu rządzili nieczęsto. – dodał

- Nie mówię tego, żeby siać pesymizm. Wręcz odwrotnie: chcę powiedzieć, że jest wielka szansa na zmianę, że damy radę – podkreślał prezes PiS.

szefPiS

gazeta.pl

PONIEDZIAŁEK, 2 MAJA 2016

Kaczyński: Ofensywa pedagogiki wstydu przegrywa. Możemy mówić o odrodzeniu

13:47
Screenshot 2016-05-02 at 13.44.20

Kaczyński: Ofensywa pedagogiki wstydu przegrywa. Możemy mówić o odrodzeniu

Jak mówił dziś Jarosław Kaczyński w Sejmie:

„Państwo powinno być jakością moralną, to właśnie jakość moralna oznacza legitymizację państwową (…) Polacy oczekują od państwa bezpieczeństwa, wolności, równości, sprawiedliwości – związanej z solidarnością. To jest stosowny moment do podjęcia pewnej refleksji. Zacznę od dobrych wiadomości. Wielkie dzieło środowisk patriotycznych przynosi efekty. Ofensywa pedagogiki wstydu przegrywa. We wszystkich pokoleniach, w szczególności u najmłodszego (…) Możemy mówić o odrodzeniu”

Prezes PiS przekonywał:

„Jest wielka szansa na zmianę, damy radę. Jeśli będziemy konsekwentni, jeśli będziemy szli drogą odnowy. Ta zmiana już się zaczęła”

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.