Trybunał Konstytucyjny, 26.04.2016

 

Sąd Najwyższy będzie respektował niepublikowane wyroki TK

lulu, 26.04.2016

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

1. Sąd Najwyższy zapowiada respektowanie niepublikowanych wyroków TK
2. Sędziowie podjęli w tej sprawie uchwałę – podaje TVN24

Jak dowiedziała się TVN24, uchwałę ws. respektowaniu wyroków TK podjęło zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego. Zaznaczyli, że podjęli ją w celu „zapewnienia jednolitości orzecznictwa”.

Wcześniej wyroki Trybunału, także te nieopublikowane, zdecydowały się respektować rady miejskie w Łodzi, Warszawie, a dziś taką decyzję podjęła też rada Poznania.

sądNajwyższy

gazeta.pl

WTOREK, 26 KWIETNIA 2016 

Uchwała ZO Sędziów Sądu Najwyższego o nieopublikowanych wyrokach TK: Uchylają domniemanie zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia

14:17

Uchwała ZO Sędziów Sądu Najwyższego o nieopublikowanych wyrokach TK: Uchylają domniemanie zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia

W uchwale ZO Sędziów Sądu Najwyższego – podjętej 26 kwietnia 2016 – czytamy:

W dniu dzisiejszym Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, kierując się koniecznością zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i sądów wojskowych, podjęło uchwałę, w której stwierdziło, że zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania.

Jak mówił na konferencji o konstytucji 1997 roku prof. Strzembosz:

strzembosz

13:02
pbk1

Komorowski: O konstytucji warto rozmawiać, ale tylko gdy szuka się wspólnoty, a nie tego co dzieli

Jak wspominał prezydent Komorowski w trakcie konferencji „Konstytucja 1997 roku – praktyka polityczna i prawna”

„O konstytucji trzeba rozmawiać, warto rozmawiać i nawet się spierać. Warto rozmawiać warunkiem ze myśli się z szacunkiem nie tylko o swoich poglądach, ale i o cudzych. Warto rozmawiać, pod warunkiem, że u fundamentu tego myślenia leże szukanie wspólnoty, a nie tego co dzieli”

Jak mówił też o katastrofie smoleńskiej:


„Kiedy pełniąc obowiązki marszałka Sejmu musiałem jednocześnie wziąć odpowiedzialność za wszystkie prawa i obowiązki Prezydenta RP. To była konieczność. I sam się wtedy pytałem: czy sprawdzi się fundament systemu demokratycznego. To był moment szczególny, gdy zginęli – a nie powinni lecieć razem – wszyscy dowódcy sił zbrojnych. To był moment gdy zginął szef banku centralnego, prezydent przede wszystkim, wielu przedstawicieli ważnych instytucji. Gdy nie tylko w wymiarze emocji społecznych wydawało się, że wszystko się chwieje. Wszystko decyzje związane z zapełnieniem tej wyrwy powstałej po katastrofie udało się w zgodzie konstytucją stosunkowo łatwo przeprowadzić. W moim przekonaniu sprawdziła się mocna rola prezydenta, jeśli chodzi o system obrony państwa. Podobnie rzecz się miała z innymi instytucjami. Po latach myślę sobie, że mało który naród może powiedzieć, że jego konstytucja uległa tak dramatycznemu, ale dobrze zakończonemu testowi skuteczności”

12:41

Kwaśniewski: Mój apel: Konstytucji z 1997 trzeba bronić, używać, nie nadużywać

Jak mówił na konferencji „Konstytucja 1997 roku – praktyka polityczna i prawna” były prezydent Aleksander Kwaśniewski:

„Mój apel: konstytucji z 1997 roku trzeba bronić, używać, nie nadużywać. To jest fundament państwa prawnego”

Jak mówił wcześniej:

„Stabilność konstytucji tez jest wartością, ja absolutnie uważam za rzecz naturalną, ze refleksja nad konstytucja powinna trwać. Ta refleksja musi być spokojna, nie zaś uwikłana w bieżącą polityka. Stabilność konstytucji jest wartością sama w sobie. Przykłady krajów, gdzie konstytucje są całkowicie łamana i służą bieżącej polityce – jak na Ukrainie, prowadzą do katastrofy”

Jak mówił też były prezydent: „Jestem głęboko przekonany, ze najlepsza konstytucja w rękach ludzi złej woli nie będzie działała”

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.