Uchodźcy, 01.04.2016

 

Sejm przegłosował: Nie dla uchodźców. To oni są powodem napięć

look, pap, 01.04.2016
Sejm 

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Posłowie PiS i ruchu Kukiza przegłosowali w piątek uchwałę w sprawie polityki imigracyjnej. Wyrazili sprzeciw wobec prób ustanawiania mechanizmów alokacji uchodźców. Negatywnie ocenili decyzje rządu Ewy Kopacz w tej sprawie.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało 267 posłów, przeciw było 158, wstrzymało się – 14 posłów. Wcześniej Sejm nie poparł poprawki klubu Kukiz’15, wzywającej rząd do wstrzymania się z przyjmowaniem uchodźców do czasu referendum w tej sprawie. Kukiz’15 od stycznia zebrał pod swoim wnioskiem ponad 150 tysięcy podpisów. 

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy imigrantów. Instrumenty polityki uchodźczej i imigracyjnej powinny pozostać w rękach państwa polskiego” – czytamy w uchwale.

Sejm negatywnie ocenił także decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie relokacji 120 tys. uchodźców oraz poparcie tej decyzji przez rząd Ewy Kopacz – „wbrew stanowisku pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej i Rumunii”.

Polscy parlamentarzyści w swojej uchwale obwinili ludzi uciekających przed wojną za wzrost „napięć” w Europie. „Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia rosnących napięć społecznych, których przyczyną jest nadmierna fala migracji z Bliskiego Wschodu do Europy” – uzasadniali.

Posłowie podkreślili, że w pełni popiera niesienie i finansowanie pomocy humanitarnej w miejscach objętych konfliktem zbrojnym i krajach sąsiadujących. „Sejm wzywa rząd do szczególnie dokładnego stosowania krajowych kryteriów polityki uchodźczej, które szczególną ochroną powinny obejmować samotne kobiety, dzieci, rodziny wielodzietne oraz mniejszości religijne” – zaznaczono w uchwale.

„Uchwała krytykująca decyzję UE o przyjęciu uchodźców jest hańbą dla Sejmu, w którym wisi krzyż z Chrystusem. Przecież on też był uchodźcą” – skomentował na Twitterze poseł PO Marcin Święcicki.

– W debacie pytałem, czy nie jest to dla nas hańbiące, że wbrew apelom Papieża Franciszka i Polskiego Kościoła, świętując 1050 rocznicę chrztu Polski, nasz kraj odcina się od symbolicznej pomocy uchodźcom, jaka przypadła na Polskę. Po mnie wystąpił poseł Winnicki z Kukiz’15, który mówił, że nie powinniśmy przyjmować uchodźców, aby Polska pozostała chrześcijańska i ze względów bezpieczeństwa – relacjonował poseł.

– Odmawianie pomocy osobom uciekającym przed prześladowaniami, wojną i głodem nie jest postawą chrześcijańską i widocznie Ojciec Święty, Prymas Polski, ja i inni chrześcijanie inaczej rozumiemy chrześcijaństwo – dodawał Święcicki.

sejmPrzegłosował

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.