Duda, 19.03.2016

 

Andrzej Duda spotkał się z amerykańskimi senatorami. Tak przywitał ich KOD

lulu, 19.03.2016

Protest KOD

Protest KOD (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

1. Andrzej Duda spotkał się w Krakowie z amerykańskimi senatorami
2. Przed budynkiem demonstruje KOD; skandują: „Constitution!”

 

Trwa spotkanie Andrzeja Dudy z delegacją amerykańskich senatorów w jednej z restauracji na krakowskim rynku. Oficjalnie tematem spotkania są relacje polsko-amerykańskie, przygotowaniach do szczytu NATO i przygotowania do wizyty Dudy w Waszyngtonie.

Przed restauracją polityków powitał Komitet Obrony Demokracji. Skandowali „Constitution, Free Poland”. Nadal manifestują przed restauracją. W rękach mają egzemplarze konstytucji z czarnymi, żałobnymi przepaskami.

– Konstytucja umiera. Przynieśliśmy ją panu prezydentowi, żeby mu o niej przypomnieć – mówili reporterowi „Wyborczej”.

Czytaj więcej na stronie lokalnej „Gazety Wyborczej”.

andrzejDudanaSpotkaniu

 

Cd7ozRdW0AAJX-9

gazeta.pl

 

Andrzej Duda w Budapeszcie: Wielką misją jest, aby do Europy Zachodniej nieść nasze wartości

Jakub Noch
19.03.2016
W Budapeszcie prezydent Andrzej Duda przekonywał, że Węgrów i Polaków łączą "dobre wartości".
W Budapeszcie prezydent Andrzej Duda przekonywał, że Węgrów i Polaków łączą „dobre wartości”. • Fot. Wojceich Surdziel / Agencja Gazeta

– Misją naszych narodów jest to, aby te nasze wartości nieść do Europy i ich zdecydowanie bronić – stwierdził prezydenta Andrzej Duda podczas przemówienia wygłoszonego w Budapeszcie. W słowach skierowanych do Węgrów głowa polskiego państwa przekonywała, iż zachowali oni te same „dobre wartości”, co Polacy.

– Te wszystkie ideały w dzisiejszej Europie giną, są zapomniane i deptane przez inne ideologie, które wypaczają w gruncie rzeczy istotę człowieka i człowieczeństwa – kontynuował Andrzej Duda. Prezydent Polski „dobrymi wartościami” łączącymiWęgrów i Polaków nazywał „korzenie łacińskie” i „cywilizację opartą na pniu chrześcijaństwa”.

ANDRZEJ DUDA

prezydent RP w Budapeszcie

Myślę, że jest dzisiaj naszym wielkim obowiązkiem i wielką misją to, aby te nasze wartości do Europy Zachodniej nieść i tych naszych wartości, także w obliczu wszystkich ataków, które na nas spadają, w sposób zdecydowany bronić…

Prezydenckie przemówienie zostało wygłoszone przy okazji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, na obchodach którego Andrzej Duda jest honorowym gościem węgierskiego prezydenta Jánosa Ádera. – Niech Pan Bóg błogosławi narodowi węgierskiemu i państwu węgierskiemu, niech Pan Bóg błogosławi Polakom i błogosławi Polsce! – podsumowała swoje wystąpienie polska głowa państwa.

Wizyta prezydenta w Budapeszcie prawdopodobnie ograniczy się głównie do czynności kurtuazyjnych. Występujący w roli gospodarza prezydent Áder jest bowiem pozbawiony wpływu na realną politykę jeszcze bardziej niż Andrzej Duda. Przypomnijmy jednak, że do spotkania na szczycie w relacjach polsko-węgierskichdoszło na początku roku, gdy w pensjonacie „Zielona Owieczka” położonym przy granicy polsko-słowackiej spotkali się premier Węgier Viktor Orbán i obecnie faktyczny przywódca Polski, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„Orban odwiedził kogoś, kto go podziwia od dawna – prezesa polskiej partii rządzącej, Jarosława Kaczyńskiego” – tak tamto bardzo nieformalne spotkanie w maleńkim małopolskim pensjonacie komentowały światowe media.

DudaWzwywa

naTemat.pl

SOBOTA, 19 MARCA 2016 

Petru o strategii Nowoczesnej: Nie wystarczy być anty-PiS. Na tym przejechała się PO

13:11
20160319_122608

Petru o strategii Nowoczesnej: Nie wystarczy być anty-PiS. Na tym przejechała się PO

Jak mówił Ryszard Petru na spotkaniu w Krakowie:

„Nie wystarczy być anty-PiS. Na tym przejechała się PO. Polacy chcą, aby pokazać im alternatywny pomysł”.

Jak mówił wcześniej:

„Jeśli Polaków będziemy przekonywać do swoich racji, to im będzie spadać w sondażach, to zacznie się ferment w środku. To jest najlepsza strategia. Oni wybrali wariant węgierski – czyli silny PiS. Ale tego nie ma, bo nie zaczęli procedury wcześniejszych wyborów samorządowych”

12:54
20160319_122835

Petru w Krakowie: Współczuje premier Szydło, prezydentowi Dudzie współczuje już mniej

Jak mówił Ryszard Petru na spotkaniu w Krakowie:

„Szczerze: współczuję premier Szydło. Ma tak smutną minę, gdy wychodzi na mównicę sejmową. Bo tam łamane są codziennie kręgosłupy. Andrzej Duda też nie ma najnieszczęśliwszej miny. Ale akurat jemu nie współczuje. Mógłby czasami nie odebrać telefonu. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego się nie chce czasami postawić. Oni narażają się na Trybunał Stanu, a Jarosław Kaczyński na nic się nie naraża”

12:43
20160319_122919

Petru w Krakowie: My nie chcemy Majdanu, musimy zmusić PiS do ustąpienia poprzez zaangażowanie obywatelskie

Jak mówił Ryszard Petru na spotkaniu Nowoczesnej w Krakowie:

„Co się dzieje, gdy oni bardziej eskalują? To fundamentalne pytanie. My nie chcemy Majdanu. My chcemy protestów, które są protestami pokojowymi. Musimy zmusić ich do ustąpienia poprzez zaangażowanie obywatelskie. Im więcej będzie maili, listów, tym większa szansa, że ich powstrzymamy. Siła jest w społeczeństwie, nie w poszczególnych politykach. My musimy się zorganizować, pokazać że się nie zgadzamy – też na nieodpowiedzialną politykę gospodarczą”

12:39

PAD: W dzisiejszej Europie giną wszystkie ideały. Są deptane przez ideologie, które wypaczają istotę człowieka

Jak mówił Andrzej Duda na Węgrzech, w trakcie inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej:

„Pewne jest jedno: że dzisiaj w Europie, UE, w której niewątpliwy jest kryzys wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska. Myślę o korzeniach łacińskich, o cywilizacji opartej na pniu chrześcijaństwa, gdzie najważniejsze, budujące elementy ideologiczne z tego pnia wyrastały, jak choćby idea społecznej gospodarki rynkowej, która doprowadziła Europę Zachodnią do gigantycznego rozkwitu gospodarczego. Te wszystkie ideały w dzisiejszej Europie giną. Są zapomniane, są deptane przez inne ideologie, które wypaczają w gruncie rzeczy istotę człowieka i człowieczeństwa. Myśmy te dobre wartości zachowali”

„Trzeba bronić naszych wartości, także obliczu wszystkich ataków, które na nas spadają”

„Myślę, panie prezydencie, szanowni państwo, że jest naszym wielkim obowiązkiem i misją obydwu naszych narodów to, aby te nasze wartości do Europy Zachodniej nieść. I tych naszych wartości, także w obliczu wszystkich ataków, które na nas spadają, w sposób zdecydowany bronić. Bronić z pogodą, uśmiechem – tak, jak w tradycyjnej piosence mówiącej o przyjaźni polsko-węgierskiej. Polak, Węgier – dwa bratanki. I do konia, i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im pan Bóg błogosławi. Niech pan Bóg błogosławi narodowi węgierskiemu i państwu węgierskiemu. Niech pan Bóg błogosławi Polakom i Polsce”

300polityka.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.