Pomnik smoleński, 19.02.2016

 

Mazowiecki konserwator zabytków odwołany. Blokował postawienie pomnika na Krakowskim Przedmieściu

opr. dżek, 19.02.2016

Mazowsze. Wojewódzki konserwator zabytków Rafał Nadolny (z lewej) oraz jego zastępca Antoni Oleksicki

Mazowsze. Wojewódzki konserwator zabytków Rafał Nadolny (z lewej) oraz jego zastępca Antoni Oleksicki (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

W uzgodnieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków wojewoda Zdzisław Sipiera odwołał Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – podaje „Gazeta Stołeczna”. Nadolny sprzeciwiał się budowie pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

 

„Gazeta Stołeczna” cytuje Ivettę Biały, rzeczniczkę wojewody: Wojewoda wziął pod uwagę między innymi dotychczasową pracę konserwatora oraz opinie środowisk związanych z ochroną zabytków.

Rafał Nadolny pełnił obowiązki na tym stanowisku od 2011 roku. Nowy konserwator ma być powołany na stanowisko w najbliższy poniedziałek, 22 lutego. Cały tekst na stronie „Gazety Stołecznej”.

 

Konserwator zabytków sprzeciwiał się postawieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przez Pałacem Prezydenckim. Krakowski Przedmieście to zamknięta przestrzeń architektoniczna. W środę Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła na antenie radia TOK FM, że na postawienie pomnika nie ma miejsca. A minister kultury Piotr Gliński, który ogłosił, że pomnik na Krakowskim i tak stanie, poniesie historyczną odpowiedzialność.

mazowiecki

TOK FM

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.