PO, Nowoczesna, 15.02.2016

 

PONIEDZIAŁEK, 15 LUTEGO 2016 

Waszczykowski o liście senatorów USA: To wynik braku wiedzy o Polsce

09:41
waszczykowski1

Waszczykowski o liście senatorów USA: To wynik braku wiedzy o Polsce

Jak powiedział w Brukseli minister Waszczykowski o liście senatorów USA:

„Tak jak wspominała premier, te wypowiedzi, te listy wynikają z braku wiedzy, z jakichś inspiracji ludzi, którzy źle Polsce życzę. Jeśli się uda spotkać bezpośrednio z kongresmenami, albo z ich staffersami, to będę to wyjaśniać i korygować”

Szef polskiej dyplomacji dziś udaje się z wizytą do USA, jak zapowiedział jej tematem będzie głównie bezpieczeństwo i przygotowania do szczytu NATO.

09:03

Grupiński: Nie było żadnego podsłuchiwania dziennikarzy!

Jak mówił Rafał Grupiński w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet:

„Nie było żadnego podsłuchiwania dziennikarzy. Chcę to wyraźnie powiedzieć. Nie wykazał tego audyt. Prokuratura w sytuacji, kiedy Ziobro obejmuje nad nią nadzór, na pewno nie umarzałby tak łatwo śledztwa, gdyby nie było jakiegoś najmniejszego śladu, który pozwalałby na początek nitki, żeby go złapać”

08:59

Soloch: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących, zgłosiliśmy 4 samoloty

Jak mówił Paweł Soloch w Salonie politycznym Trójki o zaangażowaniu Polski w wojnie przeciwko ISIS:

„Nasza deklaracja: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących, zgłosiliśmy 4 nasze samoloty. Szczegóły będą określane na poziomie technicznym, Potwierdził to minister obrony, potwierdził to prezydent. To wyraz naszej solidarności, to nie jest barter [jeśli chodzi o wschodnią flankę] NATO”

08:54

Grupiński: Ziobro kłamał i przegrywał procesy. Ustawa będzie złamana, jeśli obejmie funkcję Prokuratura Generalnego

Jak mówił Rafał Grupiński w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet:

„Zbigniew Ziobro nie powinien obejmować funkcji Prokuratora Generalnego, bo złamie ustawę. W tej ustawie – podobnie, jak w starej – jest powiedziane, że Prokuratorem Generalnym może zostać tylko o nieskazitelnym charakterze. A Ziobro miał tyle procesów, tyle razy nadużył zaufania publicznego, tyle razy kłamał publicznie, przegrywał procesy, że w żadnym wypadku nie może objąć tej funkcji. Jarosław Kaczyński powinien zmienić ministra, żeby móc połączyć funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego”

08:49

Olejnik do Grupińskiego: Czy 500+ to nokaut dla opozycji?

– Czy 500+ to nokaut dla opozycji, bo czy pan sobie wyobraża, że PO będzie mogła odbić wyborców, mówiąc o tym, że to był zły projekt? – pytała Monika Olejnik w Radiu Zet Rafała Grupińskiego. Polityk PO nie chciał odpowiedzieć wprost na to pytanie:

„Zaapelowaliśmy do prezydenta, żeby nie podpisał tej ustawy, bo ona jest niesprawiedliwa społeczna. Cały czas zwracaliśmy uwagę na to, że nawet dla wzrostu demograficznego i rozwoju polskiej rodziny, decyzja o 1. dziecku, chęć posiadania potomstwa, i ten moment decyzji jest kluczowy”

Dalej mówił:

„Za miesiąc spotkają się rodzice na placu zabaw, dzieci z jednego bloku i okaże się, że połowa z ich dostaje 500 zł – ta zamożniejsza – a połowa rodziców powie: a myśmy nic nie dostali. PiS będzie miał problem z tak niesprawiedliwą ustawą, bo ludzie się zorientują i powstanie Ruch 801 i Ruch pierwszego dziecka”

08:44
1-20229_g

Soloch o posiedzeniu RBN: To raczej kwestia dni, niż tygodni

Jak mówił Paweł Soloch w Salonie politycznym Trójki o pierwszym posiedzenie RBN:

„Mówmy o najbliższych dniach. Na pewno nie mogę teraz wskazać daty – to decyzja prezydenta. Na pewno [będzie to] krócej niż miesiąc. Mówmy raczej o dniach, niż o tygodniach. Wolą prezydenta jest to, by kontaktować się z przedstawicielami sił politycznych, przede wszystkim tych w parlamencie”

Jak powiedział o składzie RBN:

„Prezydent ma duża swoboda w kształtowaniu RBN. Chodzi przede wszystkim o to, by były reprezentowane te siły, które są w parlamencie”

08:43

Grupiński: Wizyta Szydło w Berlinie spóźniona o 3 miesiące

Jak mówił Rafał Grupiński w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet:

„Martwi mnie brak aktywności na linii Polska-Niemcy. Wizyta premier Szydło w Berlinie] spóźniona o trzy miesiące. Po drugie, lekceważenie 25-lecia zawiązania na nowych, partnerskich warunkach współpracy polsko-niemieckiej, słynnego spotkania Tadeusza Mazowieckiego z Helmutem Kohlem, pominięcie tej rocznicy w planach politycznych tego rządu, jest fatalnym błędem (…) To osłabianie w istocie naszej pozycji w Europie. Być może o to Jarosławowi Kaczyńskiemu chodzi”

15.02.2016, 08:22
Ryszard_Petru_szef_Petru_6498895

Petru: W połowie marca, jeśli PiS nie uzna wyroku TK i opinii Komisji Weneckiej, wyjdziemy na ulicę

– W połowie marca możemy mieć do czynienia z poważnym kłopotem konstytucyjnym, 8-9 marca TK orzeknie prawdopodobnie, iż ustawa „naprawcza” o TK jest sprzeczna z konstytucją. W tym samym czasie można oczekiwać oceny Komisji Weneckiej. Jeśli rząd będzie łamał konstytucję i nie będzie realizował wyroków, będzie miał gdzieś opinie Komisji, to jedyną formą protestu, będzie protest na ulicy – bo w Sejmie jest on nieskuteczny –przekonywał dziś w Kontrwywiadzie RMF FM Ryszard Petru.

Jak dodawał lider Nowoczesnej:

„Na taką demonstrację należy zaprosić wszystkich: całą opozycję, prawdziwą opozycję, ale nie tych, którzy głosują ręka w rękę z PiS-em, czyli klub Kukiza. To jedyny sposób. Chodzi oto, by społeczeństwo obywatelskie wymusiło na rządzących realizację tego, co mówi Trybunał, bo inaczej niż nas nie chroni”

300polityka.pl

PONIEDZIAŁEK, 15 LUTEGO 2016 

Nowoczesna apeluje o demonstrację pod TK 12 marca w południe

10:45
Screenshot 2016-02-15 at 10.31.27

Nowoczesna apeluje o demonstrację pod TK 12 marca w południe

Ryszard Petru zaapelował dziś w Sejmie, by 12 marca o godz. 12:00 spotkać się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego na zorganizowanej demonstracji obywateli i polityków.

Jak mówił lider Nowoczesnej:

„Apelujemy do Polaków o to, by społeczeństwo obywatelskie wymusiło dostosowanie przepisów przez rząd do polskiej konstytucji. Jeśli nie będzie nas chroniła konstytucja, to ugrupowania opozycyjne nie będą miały tak naprawdę pola manewru. Rząd będzie wtedy w stanie przyjąć każdą niekonstytucyjną ustawę, a sparaliżowany Trybunał nie będzie mógł tego sprawdzić”

Petru zaapelował także o obecność polityków PO i PSL, a także zaprosił Komitet Obrony Demokracji.

300polityka.pl

Bielan w „300POLITYKA W RDC”: „Za PiS – mocniejsza rola opozycji”, „nasi konkurenci lobbowali w Waszyngtonie, by powstał list McCaina”

Adam-Bielan-600x400

Adam Bielan w audycji „300POLITYKA W RDC” mówił m.in. że PiS pakietem demokratycznym wzmocni rolę opozycji, a także przyznał, iż o liście senatora McCaina wiedział od kilku tygodni. – Nasi polscy konkurenci aktywnie lobbowali w Waszyngtonie, aby taki list powstał – już trzy tygodnie temu. Pierwsza wersja tego listu została odrzucona przez senatorów. Nie chcę wskazywać [tych, którzy „lobbowali”], każdy wie, o kogo chodzi – stwierdził wicemarszałek Senatu.

Oto kluczowe wypowiedzi z rozmowy:

– O PAKIECIE DEMOKRATYCZNYM PRZYGOTOWANYM PRZEZ PIS: „To jest i tak dużo więcej niż to, co proponowała Platforma przez ostatnie 8 lat. Zostanie wprowadzona m.in. pula pytań do premiera. Tego w polskim parlamentaryzmie nie było do tej pory, wzorujemy się na modelu brytyjskim. Rola opozycji będzie znacznie mocniejsza, niż w czasach, gdy rządziła Platforma”

— O LIŚCIE McCAIN’A I INSPIRATORACH Z POLSKIEJ STRONY: „Wiedziałem, że taki list się szykuje, od kilku tygodni. Bo nasi polscy konkurenci aktywnie lobbowali w Waszyngtonie, aby taki list powstał – już trzy tygodnie temu. Pierwsza wersja tego listu została odrzucona przez senatorów. Nie chcę wskazywać [tych, którzy „lobbowali”], każdy wie, o kogo chodzi (…) John McCain wysłał ten list akurat na kilka dni przed kryzysem z Sądem Konstytucyjnym w USA. Jeśli partia pana senatora McCaina odmawia dzisiaj, na 9 miesięcy przed wyborami, prawa prezydentowi Obamie do nominowania jednego członka Sądu Najwyższego, to ciekaw jestem, jaka będzie reakcja pana McCaina, jeśli dowie się, że to PO wybrała 5 członków TK, których kadencja mijała już po wyborach, a nie 9 miesięcy przed wyborami”

– O WYJAZDOWYCH POSIEDZENIACH KLUBU PIS: „Posiedzenia klubu będą się zapewne odbywać w różnych miejscach w Polsce, niezależnie od wyborów. Zjednoczona Prawica nie jest partią warszawocentryczną, to na pewno nie będzie tak, że przypomnimy sobie na 4 miesiące przed wyborami, żeby robić show w postaci objazdowych posiedzeń rządu, tylko wyjeżdżać będziemy, czy wyjeżdżamy, od samego początku”

– O GRZEGORZU SCHETYNIE: „Słynie z ciężkiej pracy, z dużej dyscypliny, ale brakuje mu charyzmy, nie jest Donaldem Tuskiem, nie ma zdolności, które tchnęłyby energię w parlamentarzystów Platformy”

bielan

300polityka.pl

Premier Szydło właśnie popełniła dyplomatyczne harakiri

Jola Sacewicz, 15.02.2016
Pozwalam sobie przesłać Wam ocenę odpowiedzi Beaty Szydło na list amerykańskich senatorów. Z poważaniem i pozdrowieniami z Dallas.
 

Trzech amerykańskich senatorów napisało do niej list otwarty wyrażający niepokój o stan polskiej demokracji i nawołujący ją do przestrzegania prawa i umów europejskich. Beata Szydło złożyła swój podpis pod odpowiedzią na ten list napisaną przez dyplomatycznego analfabetę.

List ten był ważny przynajmniej z trzech powodów.

Po pierwsze: napisało go dwóch senatorów demokratycznych i jeden republikański. W bardzo głęboko podzielonej amerykańskiej scenie politycznej taka koalicja rządząco-opozycyjna senatorów zawiązuje się tylko wtedy, gdy trzeba dać ważny sygnał w imieniu Ameryki, a administracji rządowej czynić tego nie wypada.

Po drugie: list ten powstał po nieoficjalnej wizycie Victorii Nuland, wysoko postawionej osoby z amerykańskiego MSZ, w Polsce i po wizycie Daniela Frieda, byłego ambasadora USA w Polsce, doradcy Billa Clintona ds. Europy Środkowej i Wschodniej i specjalnego wysłannika Obamy. Ci wysoko postawieni Amerykanie przyjechali do nas, żeby osobiście dowiedzieć się, co się dzieje.

Po trzecie: pod listem podpisał się senator John McCain, amerykański bohater wojny w Wietnamie, kandydat Republikanów na prezydenta w 2008 roku. Nie można przecenić tego podpisu. Mówił on: „Drodzy Polacy, ktokolwiek będzie rządził po wyborach prezydenckich 2016, czy to republikanin, czy to demokrata, będzie miał takie samo zdanie o Waszym kraju, jakie prezentujemy w tym liście”. Podpis McCaina oznaczał aprobatę Partii Republikańskiej nie tylko dla treści listu, ale też oceny sytuacji w Polsce.

Beata Szydło odpowiedziała listem napisanym jakby przez niedouczonego adepta dyplomacji. Nie tylko powtórzyła w nim znane wszystkim kłamstwa na temat sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych, ale – co najstraszniejsze – zarzuciła senatorom brak znajomości realiów i faktów oraz wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Polski.

Minister Waszczykowski, który stawia na nasz sojusz z Amerykanami, albo w redagowaniu tej odpowiedzi nie uczestniczył, albo stracił zupełnie kontakt z rzeczywistością, jeśli ją przygotowywał.

Polska licząca na bazy NATO na swoim terytorium i na zwiększony budżet Ameryki na obronę w Europie Środkowo-Wschodniej właśnie wysłała do Ameryki – w liście Beaty Szydło – popioły swoich marzeń.

premierSzydłoWłasnie

poPierwsze

wyborcza.pl

Sondaż TNS Polska: 40 proc. dla PiS, zaledwie 15 dla PO

mw, pap, 15.02.2016
Premier Beata Szydło podczas debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim 

Premier Beata Szydło podczas debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim (VINCENT KESSLER / REUTERS / REUTERS)

Wśród osób deklarujących gotowość udziału w wyborach do Sejmu 40 proc. chce głosować na PiS, 15 proc. na PO, 13 proc. na Nowoczesną, 9 proc. na formację Kukiz’15, na PSL – 5 proc. – wynika z sondażu TNS Polska.
 
Notowania Prawa i Sprawiedliwości wzrosły o 3 pkt proc. w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w drugiej połowie stycznia. 

O 2 pkt proc. spadło poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Nie zmieniło się poparcie Nowoczesnej – 13 proc. Do Sejmu weszliby także przedstawiciele Ruchu Kukiz’15 – poparcie tej formacji spadło o 1 pkt proc. oraz PSL, którego poparcie wzrosło o 1 pkt proc.

naKogo

Gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę, zdecydowanie potwierdziła niemal jedna piąta badanych (19 proc.), a 38 proc. z wahaniem. Wśród pozostałych – 16 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli, 19 proc., że na pewno by nie poszli, a 8 proc. wahało się, czy iść, czy nie iść do głosowania.

TNS Polska przeprowadził badanie w dniach 5-10 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 959 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

sondażTNS

wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.