500+, 01.02.2016

 

01.02.2016, 14:58
Szydło

PBSz składa projekt ustawy „Rodzina 500+”. „Dotrzymałam słowa, to początek drogi”

– To bardzo ważny dzień dla rządu, dla parlamentu, dla mnie, bo dotrzymałam słowa… Ale jest to przede wszystkim bardzo ważny dzień dla wszystkich polskich rodzin. Po raz pierwszy po 1989 r. będzie w Polsce program prodemograficzny wparcia polskich rodzin – mówiła dziś w Sejmie Beata Szydło, składając w Sejmie projekt ustawy „Rodzina 500+”.

Jak dodawała premier:

„Wsparcie rodzin jest najważniejszym priorytetem mojego rządu. Dlatego ten program jest początkiem drogi. Dziś mogę powiedzieć – dotrzymałam danego słowa”

Szydło podkreślała, że program – oprócz ekspertów – współtworzyli obywatele.

14:45
Schet

Schetyna zapowiada przedstawienie w ciągu 2 tygodni alternatywnego dla „Rodzina 500+” projektu na rzecz dzieci

– W przeciągu 2 tygodni przedstawimy projekt ustawy, w którym będziemy mówić, jak pieniądze budżetowe mogą dobrze „pracować” na rzecz dzieci i nie powodować takich sytuacji, jakie PiS dziś powoduje, wycofując się [z 500 zł na dziecko] i tworząc totalny bałagan – mówił dziś na konferencji prasowej w Jeleniej Górze Grzegorz Schetyna, odnosząc się do projektu rządowego „Rodzina 500+”. – Rząd narzuca rozwiązania bez debaty z samorządami – dodawał szef PO.

10:45

Petru: W przyszłym tygodniu zgłosimy kontrpropozycję do programu 500+

Jak mówił Ryszard Petru na konferencji w Sejmie:

„Jako Nowoczesna, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zgłosimy kontrpropozycję do programu 500+. To będzie kontrpropozycja, która pokaże, jak powinniśmy wspierać młode małżeństwa, które chcą mieć dzieci. Głównie wsparciu otrzymania czy wynajęcia mieszkania – i to będzie wsparcie finansowe – bo to główny problem, dlaczego młode małżeństwa wstrzymują się z rodzeniem dzieci.   Po drugie, to musi być program, który uwzględnia potrzeby kobiet na rynku pracy, czyli większa dostępność żłobków i przedszkoli. Po trzecie, program, który uwzględnia możliwość łączenia pracy z wychowaniem dzieci, czyli więcej elastycznych form pracy”

Lider Nowoczesnej zapowiedział też, że klub zgłosi poprawkę, wprowadzającą kryterium dochodowe do rządowego programu 500+. W ten sposób osoby relatywnie zamożne tych pieniędzy by nie otrzymywały.

– Jeżeli PiS odrzuci tę poprawkę, uważam, że każdy powinien – komu przysługuje – te pieniądze wziąć. Dla zasady – dodał Petru.

300polityka.pl

500 zł na dziecko: rząd przyjął projekt ustawy. Teraz trafi do Sejmu

lulu, PAP, 01.02.2016

Premier Beata Szydło pokazuje projekt ustawy

Premier Beata Szydło pokazuje projekt ustawy (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Rząd przyjął projekt ustawy dot. programu „Rodzina 500 plus”
2. Premier Beata Szydło poinformowała o tym w wystąpieniu
3. Szydło: projekt trafi do marszałka Sejmu

 

- Dotrzymałam danego słowa – powiedziała premier. Pokazując dziennikarzom dokument dodała: – Oto projekt ustawy, który za chwilę złożę na ręce marszałka Sejmu, pana Marka Kuchcińskiego.

Zaznaczyła, że „wsparcie rodzin jest największym priorytetem jej rządu”.

- Z tego programu skorzystają wszystkie rodziny, bez względu na poglądy – mówiła Szydło.

Zwróciła się też do opozycji z apelem, by w pracy nad projektem unikać sporów politycznych, „bo nie one są dzisiaj ważne dla polskich rodzin. – Pracujmy merytorycznie. (…) To jest apel do opozycji: pokażmy Polakom, że potrafimy się w ważnych dla nich sprawach zjednoczyć – dodała.

Dla kogo 500 zł?

Projekt ustawy wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko.

W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie przysługiwać ma również na pierwsze dziecko.

Wniosek o 500 zł na dziecko będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. Pieniądze ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych.

Resort rodziny chce, by były wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie świadczenia.

500zł

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.