Kościół, Kijowski, 27.03.2016

 

Polityczna Wielka Niedziela. Abp Michalik o „nowej Targowicy” i „nienawiści wobec Polaków”

WB, 27.03.2016

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

1. Abp Michalik w Wielką Niedzielę mówił o „nowej Targowicy” w Polsce
2. Targowica ma mobilizować „obce narody” do „nienawiści wobec Polaków”

 

Abp Józef Michalik nie posłuchał apelu prezesa PiS o spokój i zaprzestanie politycznych sporów. Podczas mszy rezurekcyjnej były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił o narodzie podzielonym „interesami różnych grup i partii”.

- Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie. To już się dawno nie powtarzało. Ale to nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali obdarzeni przez część narodu, wykorzystują przeciw ojczyźnie - mówił w Przemyślu.

„Pilnować porządku prawnego”

Michalik podkreślał, że partie polityczne muszą rozpocząć dialog, bo „naród jest już zmęczony”. – Każdy obywatel i każdy obdarzony zaufaniem poseł czy senator będzie pilnować porządku prawnego zgodnego z prawem moralnym, prawem Bożym. Ta atmosfera życzliwości, wyrozumiałości, dialogu i miłości będzie bardziej twórcza – stwierdził.

- Pora najwyższa, żeby Polska przestała być Polską partyjną, żeby zaczęła być Polską narodu, który ma prawo do postępu, do większego szacunku, który musi się troszczyć o to, żeby promować dobro wspólne – dodał.

nowaTargowica

gazeta.pl

 

Lider KOD leci do USA na rozmowy z Kongresem. Odbędzie ważniejsze spotkania niż Duda?

WB, AP, 27.03.2016
1. Dziennikarze AP napisali mini-reportaż o zmianach w Polsce
2. „Największy ruch społ. od czasów Solidarności” – pisze AP o KODzie
3. O Kijowskim: Wyjeżdża do USA, by spotkać się z Kongresem

 

AP nazywa Kijowskiego przywódcą największego ruchu społecznego od czasów Solidarności. „Kiedy władze objęła prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość, zaczęli osłabiać pozycję Trybunału Konstytucyjnego i innych instancji, które mają sprawować kontrolę nad władzą” - czytamy w reportażu. AP zauważa, że działania PiS zaalarmowały instytucje unijne

Agencja pisze o tym, jak grupa skupiona wokół Kijowskiego organizowała wiele protestów i wyprowadziła na ulicę tysiące osób, jednak „ruch został zaatakowany przez lidera PiS, który nazwał go antypatriotycznym i sprzyjającym wrogim interesom”.

Spotkanie z Kongresem USA

Z reportażu dowiadujemy się, że na początku kwietnia Kijowski ma wyjechać do Waszyngtonu, gdzie spotka się z przedstawicielami Kongresu i Departamentu Stanu. Wyjazd jest organizowany przez amerykańską organizacją Freedom House, która broni praw człowieka na świecie.

Lider KOD chce w USA powiedzieć, że polska demokracja jest zagrożona, ale społeczeństwo jest przywiązane do jej wartości.

Obama nie przyjmie Dudy na szczycie o globalnym bezpieczeństwie >>>

- Chcemy wywrzeć nacisk na rząd, ale nie chcemy budować barier między Polakami a innymi narodami – powiedział agencji Kijowski.

„Chciałby być dyktatorem…”

AP pisze dalej, że Kaczyński coraz intensywniej próbuje zdeprecjonować ruch kierowany przez Kijowskiego, mówiąc m.in. o rzekomym składaniu skarg do ambasady moskiewskiej.

- Nigdy nie byłej w rosyjskiej ambasadzie. Próbują nas zdyskredytować, kłamią, żeby pokazać, że nie jesteśmy prawdziwymi Polakami, że Polacy nie powinni nam ufać – wyjaśnia Kijowski i dodaje: – Gdyby traktować ten język poważnie, to przerażające i zmierza w stronę faszyzmu. Ale to raczej śmieszne, bo Kaczyński chciałby być dyktatorem, ale nie dysponuje taką siłą.

TK, media, inwigilacja

Lider KOD oskarża partię rządzącą o niszczenie porządku prawnego i wymienia: sparaliżowanie TK, zacieśnienie kontroli nad mediami publicznymi czy zwiększenie uprawnień policji, która może teraz inwigilować obywateli.

- Najgroźniejsze jest całe zamieszanie z Trybunałem. Wszystkie inne rzeczy mogą zostać zatrzymane przez TK, gdyby ten procedował normalnie – podsumowuje.

obamaNie PrzyjmieAle

gazeta.pl

Orędzie abpa Gądeckiego z apelem do narodu. „Kto jest z Chrystusa, ten zdąża do pojednania”

dżek, PAP, KAI, 26.03.2016

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki (PIOTR SKÓRNICKI)

O pojednanie narodowe zaapelował w sobotę w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, „rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków, ale od Polaków którzy, służą prawdzie”.

 

Hierarcha stwierdził, że „kto jest z Chrystusa, ten zdąża do pojednania”. – Tegoroczna Wielkanoc jest również okazją do apelu o pojednanie narodowe. Przecież zmartwychwstały Chrystus jest – jak uczy św. Paweł: naszym pokojem. On, który obie części ludzkości uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur, czyli wrogość – powiedział abp Gądecki w telewizyjnym orędziu.

Jak dodał, patrząc z perspektywy religijnej na to, co się dzisiaj dzieje w Polsce, warto przypomnieć słowa Jana Pawła II: Pojednanie staje się konieczne, gdyż przez grzech nastąpił rozłam, z którego wywodzą się wszystkie inne formy rozłamu wewnątrz człowieka i wokół niego.

To jedna z pierwszych wypowiedzi wysokiego rangą hierarchy dotycząca tego, co dzieje się w Polsce. W ostatnich miesiącach Kościół nie zabierał głosu.

Chrzest pierwszych Polaków

Abp Gądecki zauważył, że Wielkanoc jest czasem odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i dziękczynienia za dar wiary. – Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski przypomina nam ten moment, gdy Ewangelia dotarła do naszego narodu u samych początków jego historii, kiedy pierwsi Polacy otrzymali chrzest, ten fundament całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostaliśmy uwolnieni od życia w grzechu i odrodzeni do nowego życia i wszczepieni w Kościół – powiedział.

Niech wspomnienie tego przełomowego wydarzenia rozświetli ciemne regiony naszej ojczyzny. Myślę tutaj szczególnie o tej nieszczęsnej wizji świata, która nie jest w stanie wykroczyć poza to, co widzialne i doświadczalne i niepocieszona kieruje się ku nicości, która miałaby być ostateczną naszą przystanią, przystanią ludzkiego istnienia. Tymczasem – jeśli wyeliminujemy wiarę w Chrystusa i jego zmartwychwstanie – nie ma wyjścia dla człowieka, a każda jego nadzieja stanie się tylko iluzją – dodał. – Stajemy ciągle przed wyborem, który można streścić w słowach: Bóg albo nic – mówił Przewodniczący KEP.

„Niech te święta dobrze przygotują na… ŚDM”

Abp Gądecki życzył, by tegoroczne święta Wielkanocne stały się właściwym przygotowaniem duchowym na Światowe Dni Młodzieży. – Chcemy być przygotowani – podczas Tygodnia Misyjnego – na przyjęcie młodych przybywających z zagranicy w każdej polskiej diecezji a następnie w Krakowie. Przybycie na Światowe Dni Młodzieży to nic innego jak krok w kierunku zbliżenia się do zmartwychwstałego Pana, który jest całkowitym spełnieniem marzeń o dobru i szczęściu dla każdego człowieka – powiedział.

Hierarcha podkreślił, że zmartwychwstanie Jezusa jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary. Jak dodał, bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Tylko ten jest chrześcijaninem, kto wierzy w zmartwychwstanie Chrystusa – mówił.

orędzie

lisicki

TOK FM

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.